Літературна казка. Мурад ас-Сібаї «Цвіркун та праця»

Урок 12

Тема. Літературна казка. Мурад ас-Сібаї «Цвіркун та праця»

Мета: ознайомити учнів з казкою сирійського письменника; вчити цінити такі загальнолюдські чесноти, як духовність, шляхетність, індивідуальність; стверджувати думки про цінність творчої праці; складати усні анотації про зміст того чи іншого твору; виховувати кращі людські чесноти.

Обладнання: мапа світу; картки для контролю техніки читання; підручник; робочий зошит.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Щоб урок пройшов не марно,

Треба сісти рівно, гарно,

На уроці не зівай,

Швидко руку піднімай.

II. Актуалізація опорних знань

►► Перевірка домашнього завдання

 1) Робота в парах.

Учні ставлять одне одному запитання, які склали вдома.

 2) Вибіркове читання.

— Чим, на вашу думку, зворушив бабусю вірш Хлопчаків? Зачитайте.

— Яка головна думка байки «Ведмідь і мурашки»?

— Уявіть себе поруч із прадідусем.

— За якою темою ви б хотіли із ним поговорити?

 3) Вікторина «Чи знаєш ти літературні жанри?».

Дидактична мета.: перевірити вміння розпізнавати жанри твору за суттєвими ознаками.

Учитель ставить запитання, учні відповідають.

Наприклад:

1) До якого жанру належить твір алегоричного змісту, у якому людське життя відтворюється в образі тварин, рослин, речей?

2) У якому жанрі ритмічно організована мова з метою посилення її виразності та емоційності?

3) Популярний жанр народної творчості, для якого властиве метафоричне або алегоричне зображення предмета чи явища, дотепне запитання з метою виявлення кмітливості того, хто відповідає.

4) Фольклорний розповідний твір про вигадані, а часто й фантастичні події.

5) Переказ про якісь події чи людей, але оповитий казковістю чи фантастичністю.

6) У якому літературному жанрі йдеться про одну або кілька подій у житті?

7) Жартівливий вислів, спеціально скомпонований зі складних для швидкого вимовляння слів, яким часто розважаються діти.

8) Які за жанром твори починаються словами: «У деякому царстві, в деякому государстві...», «Жили собі...»?

9) У яких за жанром творах можуть повторюватися події?

III. Мотивація навчальної діяльності учнів

— Сьогодні ми знову помандруємо у чарівний світ казки. Казка, яку ви почуєте сьогодні, добра і світла. У ній торжествує справедливість і добро. Слухайте, і ви переконаєтесь у цьому.

IV. Робота над новим матеріалом

 1 Повідомлення про письменника

— Автор казки «Цвіркун та праця» — відомий письменник Сирії Мурад ас-Сібаї. Перу Мурада ас-Сібаї належать прозові твори та п’єси для театрів, у яких він талановито розповідав про ті проблеми, які хвилюють сирійських арабів. Письменник написав для дітей чимало літературних казок.

 2 Читання казки підготовленим учнем

— Хто головний герой казки?

 3 Словникова робота

Канючитискрашує

жебракустигнути

дбайливийпідданих

— Доберіть синоніми до слів канючити, жебрак, скрашує.

 4 Аналіз змісту казки. Вибіркове читання

— Як перебув зиму Цвіркун?

— Прочитайте опис природи, якою замилувався Цвіркун.

— Про що згадав Цвіркун, побачивши мурашок?

— Зачитайте, що сказали Мурашки Цвіркуну, прогнавши його.

— Розгляньте малюнок. Який епізод казки відтворено на ньому?

— Чому Цвіркун вирішив змінити життя?

— Як йому це вдалося?

— Як змінилося довкола життя, коли поет перестав співати?

— Чи погоджуєтесь ви із думкою «у кого весело на серці, той краще працює? » Чому?

— Як ви вважаєте, чому мурахи виділили Цвіркунові пайку в дев’ять разів більшу, ніж пайка мурахи?

 делегація

 звеселяв

 виправдовуватись

 5 Читання казки учнями вголос

 6 Читання «естафетою» з подальшою взаємоперевіркою, розуміння прочитаного

 7 Читання за особами

— Прочитайте розмову мурашки з їх королевою.

— Прочитайте за особами розмову мурашки і Цвіркуна.

— Поміркуйте, чому Цвіркун так легко погодився на умову мурашок.

V. Підсумок уроку

— Із казкою якого автора ми ознайомились сьогодні?

— Поміркуйте, у чому полягає цінність мистецтва співу. Які ще види мистецтв ви знаєте?

— Поміркуйте над змістом прислів’їв.

 • Поетові потрібні три речі: слово, голос, музика. (Узбецьке)

 • І тисяча зірок не замінять одного місяця. (В’єтнамське)

VI. Домашнє завдання

— Складіть план казки. Навчіться за ним переказувати. Прочитайте казку Мурада ас-Сібаї «Розумна жаба».

Категорія: Зарубіжна література | Додав: SYLER (08.05.2014)
Переглядів: 1561 | Рейтинг: 0.0/0
Складання таблиць додавання і віднімання чисел 8 і 9. Різницеве порівняння до...
Звуки [н], [н'] Позначення їх буквами Н, н ("єн")
Створення пейзажу. Послідовність дій під час створення пейзажу. Ескіз виробу....
Елементарні уявлення про духовну складову здоров’я. Різні вияви краси поведін...
Письмо рядкової букви а. Розвиток зв'язного мовлення. Улюблені герої казо...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]