Едуард Шим «Скільки живе бджола», «Смужки і плямки»

Урок 31

Тема. Едуард Шим «Скільки живе бджола», «Смужки і плямки»

Мета: формувати в учнів уявлення про особистість видатного російського письменника Едуарда Шима; вдосконалювати вміння виділяти у творі головну думку, характеризувати дійових осіб; розвивати навички виразного читання, вміння обґрунтовувати свою думку, усвідомлювати доцільність і мудрість світу природи, правильну поведінку людини у взаєминах з природою; виховувати любов до природи.

Обладнання: портрет Е. Шима; малюнок бджоли; кошик з речами; підручник; робочий зошит.

Хід уроку

I. Емоційне налаштування на урок

Пролунав уже дзвінок —

Починається урок.

Тож і ми часу не гаймо І у подорож рушаймо.

II. Актуалізація опорних знань

Учень

Розпочинаймо подорож у казку Дотепну для всіх нас підказку.

Хай герої її завітають до нас,

З нетерпінням чекає наш клас.

Учениця

Казок чимало є на світі І веселих, і сумних.

Хіба зможемо прожити Ми без них?

Казка стукає у двері, тож запросимо її!

Учні

Казко, казко, завітай!

Нас гарненько привітай!

Заходить Казка.

Казка. Запрошую вас у подорож до прекрасного світу казок. » Вікторина

— Чи добре ви знаєте казки?

Завдання. Назвати автора і назви казок, яким належать ці уривки.

1) «...Я зараджу твоїй біді, сказала фея. — Але пам’ятай: додому мусиш повернутися до півночі, бо рівно опівночі скінчаться мої чари». (Шарль Перро «Попелюшка»)

2) «...Як же зраділи гноми! Вони радісно кричали, стрибали, співали й танцювали». (Брати Грімм «Білосніжка та сім гномів»)

3) «.. .Ох, дуже погано! — сказала принцеса. — Я майже всю ніч не заплющила очей. І що це потрапило мені в ліжко! Я лежала на чомусь твердому...» (Г. К.Андерсен «Принцеса на горошині»)

4) «...— Тоді не за своє діло не берися! — сердито сказала щука і зникла в темній глибині» (Е. Шим «Лебідь,рак і щука»)

Заходить Червона Шапочка із корзиною в руках.

— Чи здогадалися, хто я?

— У моєму кошику речі. З якої вони казки? (Робота в зошиті)

  • Ключ — «Золотий ключик».

  • Ковбаса — «Три бажання».

  • Три горішки — «Три горішки для Попелюшки».

  • Булава—«Кирило Кожум’яка».

  • Дзеркало — «Білосніжка та сім гномів».

  • Лук і стріла — «Царівна жаба».

  • Черевичок—«Попелюшка».

  • Качина пір’їна — «Кривенька качечка»,

  • Мед — ???

Проблемне запитання:

— То з якої казочки мед?

III. Оголошення теми і мети уроку

— Де ж береться мед? (Відповіді учнів.)

— Сьогодні ми опрацюємо казки Едуарда Шима «Скільки живе бджола?», «Смужки й Плямки», приділимо увагу вдосконаленню навичок виразного читання, навчимося читати за особами, переказувати, характеризувати дійових осіб, визначати головну думку казки.

Побуваємо в чудовій країні — Росії, що межує з Україною. (Демонстрування на мапі.)

  1 Розповідь учителя про автора й твори Едуарда Шима

З’являється Бджілка і запрошує до себе на гостину на запашні луки.

  2 Виразне читання казки вчителем

  3 Словникова робота. Робота в зошиті

В’юнко — міняючи напрям руху.

Читання слів швидко і правильно: бджілка, кульбаба, шерстинка, обтріпалися, повитиралися, усього-на-всього.

  4 Читання твору учнями, його аналіз. Робота в зошиті

— Від чийого імені йде оповідь у казці?

— За ким спостерігав автор?

— З яких рослин Бджілка збирала мед?

— Чому бджоли живуть недовго?

 5 Складання опису бджоли (за малюнком). Робота в зошиті

 6 Вибіркове читання

— Як бджоли збирають пилок з квітів?

— Чому бджіл не можна займати і не варто їх боятися?

— Скільки живе бджола?

 ►► Фізкультхвилинка

 7 Читання за особами

 8 Складання розповіді за малюнком

 9 Переказ казки

— Що ви дізналися про бджолу з цього твору?

 10 Творче завдання

— Як ви ставитеся до цих комах?

— Яку користь приносять бджоли, крім меду?

 11 Робота над прислів'ями. Робота в зошиті

— Які українські прислів’я про бджіл ви знаєте?

 12 Гра «Хто швидше?»

Позмагаймось, хто швидше знайде абзац зі словами:

  • не зачепить;

  • повитиралися;

  • доля.

— Знайдіть речення за поданими початком, закінченням, серединою:

  • Я туди...;

  • ...не побачить;

  • ... давай по ній кружляти.

IV. Узагальнення й систематизація знань. Робота в зошиті

— Як звати головного героя твору?

— Чи викликав він у вас симпатію?

— Чи хотілося вам допомогти бджілці?

— Яка головна думка твору?

V. Підсумок уроку

— Пропоную вам, діти, звернутися до шкільної бібліотеки, взяти книжку Е. Шима «Лісові розмови» і прочитати її.

Категорія: Зарубіжна література | Додав: SYLER (08.05.2014)
Переглядів: 1936 | Рейтинг: 5.0/1
СЛОВА — НАЗВИ КВІТІВ (У ЦАРСТВІ КВІТІВ)
Застосування загального правила додавання двоцифрових чисел до прикладів виду...
Запитання до природи. За що нам удячні хатні улюбленці (рослини, тварини)?
Вправи та задачі на засвоєння таблиці множення числа 5. Задачі на збільшення ...
Вправи та задачі на засвоєння таблиць множення й ділення. Задачі на дії різно...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]