Судження зі словами будь-який, усі, кожний, завжди, принаймні один

Заняття 17

Тема: Судження зі словами будь-який, усі, кожний, завжди, принаймні один

Мета: розкрити зміст слів усі, будь-який, кожний, принаймні один; навчити складати судження зі словами всі, будь-який, кожний, принаймні один; перетворювати загальні судження на судження типу хоча б один, іншими словами — на часткові судження.

Обладнання: аркуші паперу, ножиці, палички, кольорові олівці.

Хід Заняття

I. Організація учнів до Заняття

II. Актуалізація опорних знань

 Всі мають судження — думки.

 Та будьте пильні, малюки!

 Є часто й хибні поміж них,

 Розпізнавати вчіться їх!

— Судження — це думка, висловлена розповідним реченням. Якщо судження не відповідає дійсності, воно хибне.

На сьогоднішньому занятті ми будемо вчитися будувати правильні та хибні судження.

 Технологія «Дискусія»

Завдяки участі в роботі дискусії діти мають змогу продемонструвати свою мовленнєву компетенцію, а також тренувати такі вміння та навички:

• орієнтуватися в темі спілкування;

• усвідомити тему обговорення;

• здобути інформаційний матеріал;

• аргументувати свої висловлювання; придумувати смислові зв’язки між частиною діалогу, знаходити їх словесне вираження;

• уважно слухати висловлювання інших, знаходити в них головну думку;

• стежити за регламентом своєї промови.

Правила дискусії

 1. Учні об’єднуються у дві команди: А — «стверджуюча» і Б — «заперечуюча».

 2. «Стверджуюча» команда висловлює свої твердження, аргументи, докази до них.

 3. «Заперечуюча» команда має знайти свої твердження, аргументи, докази.

4. Обидві команди беруть участь у дискусіях.

5. Суперники мають бути коректними одне до одного: вони повинні не сперечатися, не кричати, не перебивати одне одного, уважно слухати висловлювання інших, знаходити в них головну думку.

У ході дискусії бажано вживати такі фрази: «Я вважаю...», «На мою думку...», «Я з вами частково згоден, але...», «Я поважаю вашу думку, але...», «Я з вами не згоден», «Це не має значення».

Завдання 1

— Дятли,— стверджувала Ліда,—

Поїдають короїдів.

Заперечив Льоня Ліді:

— Ні, не дятли короїдів Поїдають,— навпаки:

Дятлів знищують жуки!

— Що було хибним — твердження чи заперечення?

Завдання 2. Посилаючись на правильні судження, поміркуй і зроби висновок (умовивід).

Усі метелики мають крила.

Махаон — це метелик.

Отже,...

Завдання 3. Знайди помилку в міркуванні.

Усі метелики мають крила.

Півень має крила.

Отже, півень — це метелик.

Які судження правильні, а які хибні? Зробіть висновок.

III. Формування вмінь будувати судження зі словами будь-який, усі, кожний, завжди, принаймні один

1. Пояснення вчителя

Загальний характер суджень передається за допомогою слів: будь-який, кожний, усі, завжди ^

— Наприклад: «Всі люди дихають», «Сума будь-яких двох чисел не залежить від порядку доданків».

Інший важливий тип суджень — це судження про те, що серед даних предметів існує принаймні один, який має певну ознаку. Наприклад: Сергійко приніс із лісу кошик з грибами. Мати Сергійка подивилася на гриби і каже: «Серед цих грибів принаймні один — їстівний». Слова мами хлопчика слід розуміти так: серед цих грибів один їстівний є безперечно (точно, безумовно є), а може, їстівних грибів є і більше. У цьому разі в словах мами не вказана точна кількість їстівних грибів.

Запам’ятай!

У судженнях зі словами принаймні один не вказується точна кількість предметів із певною ознакою. В них тільки стверджується, що таких предметів є не менше, ніж один.

Можна перетворити правильне судження на хибне і навпаки за допомогою слів всі і деякі. Наприклад: «Деякі люди носять окуляри» (правильне судження) — «Всі люди носять окуляри» (хибне).

2. Закріплення вивченого

 Технологія «Шкала думок»

Завдання 1. Серед наведених речень знайди судження. Назви правильні судження і хибні судження. Які речення не є судженнями?

Завдання 2. Як ви розумієте зміст такого судження: «У світі є принаймні одна людина зростом понад 2 м»?

Завдання 3. Придумати різні способи формулювання судження.

3. Робота в парах

Завдання 4. При виконанні цього завдання навчити дітей працювати в парах, навчити порівнювати зображене на малюнку зі змістом судження, що є розповідним реченням.

Завдання 5. Перед виконанням пригадуємо, як перетворити правильне судження на хибне і навпаки — хибне на правильне.

Права Маринка, бо вона скористалася для цього заперечною часткою не, а Оленка склала зовсім інше за змістом судження.

IV. Розвиток логічного мислення й винахідливості

Завдання 6. Квадратний аркуш паперу розрізати на дві нерівні частини, а потім скласти з них трикутник.

Завдання 8. Закінчити самостійно міркування.

Гра «Палички-складалочки»

1. Завдання 7. Розмістити 8 паличок так, щоб вони були межею прямокутника, який не є квадратом.

2. Забери чотири палички так, щоб утворилося п’ять квадратів.

V. Підсумок Заняття

 Гра «Поміркуй»

Як хибне судження перетворити на правильне?

 ХибнеПравильне

Травень --- осінній місяць

Усі звірі взимку впадають у сплячку

Усі діти вміють плавати

Категорія: Логіка | Додав: SYLER (02.01.2014)
Переглядів: 2237 | Рейтинг: 0.0/0
Перевірка віднімання додаванням. Додавання двоцифрових чисел з переходом чере...
Вправи та задачі на засвоєння таблиці множення числа 5. Задачі на збільшення ...
Народні промисли України
В. Сухомлинський «Як же все це було без мене?», «По волосинці»
Роль харчування для здоров'я. Адекватне якісне харчування
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]