💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Практичне засвоєння і вдосконалення нормативної (неоглушеної) вимови дзвінких приголосних у кінці слова і складу: дуб, сад, сядь, віз, ложка

Урок 102

Тема: Практичне засвоєння і вдосконалення нормативної (неоглушеної) вимови дзвінких приголосних у кінці слова і складу: дуб, сад, сядь, віз, ложка, казка, берізка

Мета: вчити учнів правильно вимовляти слова з дзвінкими приголосними в кінці слова і складу перед глухим; розвивати орфоепічну чіткість; виховувати уважність і старанність.

Хід Уроку

I. Організаційний момент

Встали, дітки, всі рівненько,

Посміхнулися гарненько,

Настрій на урок взяли Й працювати почали.

II. Актуалізація опорних знань

 1 Хвилинка каліграфії

Юю юр ою ють тю Юк лю тю Юл юш

КУрта кХйваЮУлія тюльпаПн

Юля юшку вранці їла.

— У яких словах з п’яти звуків букв менше, ніж звуків? (Юрта, юнга)

— У якому слові букв більше, ніж звуків? (Тюльпан)

— У слові Юлія яких звуків більше — голосних чи приголосних? (однаково)

— які слова в реченні можна поділити на склади? (Юшку, вранці)

— яке слово в реченні складається з рівної кількості звуків і букв? (Вранці)

— Прочитайте слова в реченні, що складаються із чотирьох звуків. (Юля, їла)

 2 Вправи на повторення

— Прочитайте вірш. які приголосні звуки допомагають передати дзижчання джмеля і шелест хмелю?

 ХМІль І ДЖМІль По тичині в’ється хміль. Біля хмелю в’ється джміль.

— Шу-шу-шу, — шумкоче хміль.

— Дзу-дзу-дзу, — дзумкоче джміль.

Ми стояли поблизу,

шум той слухали внизу. я сказав: — Шумкоче хміль! —

Ти сказав: — Дзумкоче джміль!

А. Камінчук

— Спишіть перше і друге речення. У виділених словах однією рискою підкресліть букви, що позначають дзвінкі, а двома — букви, що позначають глухі приголосні звуки.

— як ви розумієте значення слова в ’ється у першому і другому реченнях?

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми будемо вчитися чітко вимовляти дзвінкі приголосні звуки і правильно позначати їх буквами.

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу 1 Фронтальна робота

— Прочитайте слова. Скажіть, які букви позначають глухі звуки, а які — дзвінкі.

Дуб, сад, сядь, віз, ложка, казка, берізка.

Запам’ятай! В українській мові в кінці слів і складів дзвінкі приголосні треба вимовляти дзвінко.

2 Первинне закріплення

— Прочитайте, виразно вимовляючи дзвінкі приголосні звуки в кінці слова і складу.

Стежки, сережки, берізки, дубки, грибки, швидко, гарбуз, чуб, дядько, діжка, дуб, зуб, віз.

Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й Систематизація отриманих знань

Завдання 1

Прочитати, виразно вимовляючи дзвінкі приголосні звуки в кінці слова і складу.

Біб степ віз вус Гриб грип гарбуз ананас Дуб стовп хмиз абрикос Зуб суп в’яз рис Хліб короп мороз ліс

— До перших слів кожного рядка доберіть назви ознак.

— Запишіть словосполучення.

Зразок. Зелений біб.

Завдання 2

Змінити слова за зразком: дуби — дуб. один —багато Багато— один

Г рибок — грибки дуби— дуб

горбок — ...ножі— ...

дзьобик — ... зуби— ...

льодок — ...вози— віз

— Прочитайте слова парами, чітко вимовляючи дзвінкі приголосні в другому слові кожної пари.

Завдання 3

Прочитати прислів’я і пояснити їх значення. Списати одне прислів’я на вибір. Підкреслити слова з дзвінкими приголосними звуками в кінці складу.

До доброї криниці стежка утоптана. Щоб рибку їсти, треба у воду лізти.

Завдання 4

Вставити пропущені слова з дзвінкими приголосними в кінці слова і складу.

 засипало сніжком.

 усю зиму лапу смокче.

слова для довідки: ведмідь, стежки.

Списати одне речення на вибір. Поділити слова для переносу слова.

VI. Підсумок  уроку. Рефлексія

— Що треба пам’ятати про вимову дзвінких приголосних у кінці слова і складу?

— Назвіть парні дзвінкі і глухі приголосні звуки.

— Виділіть зайвий звук із поданих груп:

[а], [о], [у], [ж], [і], [и];

[б], [д], [ж], [з], [к], [г], [дж], [дз].

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (02.01.2014)
Переглядів: 2253 | Рейтинг: 0.0/0
Це цікаво знати
Корисні звички у спілкуванні з однолітками, дорослими людьми, членами своєї р...
Мовні цікавинки. Народні прислів'я і загадки. Д. Білоус «Загадка»
В. Сухомлинський «Горбатенька дівчинка» В. Нестайко «Руденький»
Природні матеріали. Ескіз виробу. Природні матеріали. Виготовлення аплікації ...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]