Урок розвитку зв'язного мовлення. Складання зв'язного висловлювання на задану тему

Урок 54

 Тема: Урок розвитку зв'язного мовлення. Складання зв'язного висловлювання на задану тему

 Мета: формувати в учнів практичні уявлення про зв'язне висловлювання як єдине ціле на основі вмінь упізнавати істотні ознаки тексту в процесі його сприйняття; роз- вивати мовлення, уміння порівнювати; виховувати культуру мовлення.

Хід Уроку

I. Організаційний момент

 Українську мову рідну Будемо вивчати,

 Та культуру мовлення

 разом розвивати.

II. Актуалізація знань та чуттєвого досвіду учнів

 1 Зіставлення тексту і набору слів

Спочатку вчитель читає окремі слова: кіт, очі, кинувся, ніс, бігти, гніздо, клювати, дерево, ворона, пташенята, побачив, вліз, стара, одного разу, Васька, вона, злякався.

А потім читає текст:

Одного разу кіт Васька побачив у гнізді пташенят. Але тільки він виліз на дерево, як прилетіла стара ворона. Вона стала клювати кота в очі і ніс, злякався кіт і кинувся бігти.

— Що ви почули під час першого читання?

— Що звучало під час другого читання?

Висновок. У другому випадку діти переконуються в тому, що можна красиво розповісти, а розказане — показати, зобразити за допомогою картинки або намалювати. А в першому випадку — набір слів.

 2 Зіставлення тексту й одного речення

У цьому завданні текст порівнюється з діафільмом, а речення — з одним кадром цього діафільму.

 1) Він жив в Альошиному чоботі.

 2) В Альоші був їжачок. Він жив в Альошиному чоботі.

— Що ви почули в першому читанні?

— Що звучало у другому читанні?

Висновок. У першому випадку незрозуміло, про кого йдеться, а в другому випадку зрозуміло про кого йде мова, можна намалювати картинку.

 3 Зіставлення тексту і набору речень

— Зіставте дві групи речень. Скажіть, який із них є текстом.

 1) Восени деякі пташки летять у вирій. У зайця довгі вуха і короткий хвіст. Укрився багрянцем клен. Присмерком садок зустрів нас тишею і казковим вбранням дерев.

 2) Жовтокоса чарівниця-осінь примчала на золотому коні у ліс. Торкнулася чарівною паличкою верхівок дерев. І зашелестіли на них багряні шати. На землі рясніє барвистий килим. чудово навкруги!

III. Визначення теми і задач уроку

— Сьогодні ми вчитимемося складати зв’язне висловлювання на задану тему.

IV.Основна частина уроку

 1 Складання пам’ятки «Як створити текст»

план розповіді про подію

 1) Намалюй подумки подію, про яку будеш розповідати.

 2) Поміркуй, про які предмети треба розповісти.

 3) Подумки розташуй предмети в таблицю.

 4) Порахуй, скільки у твоєму оповіданні речень.

план розповіді про предмет

 1) Намалюй предмет оповідання (подумки).

 2) Що ти побачив?

 3) Подумки потримай предмет — який він?

 4) До яких предметів його можна віднести?

 2 Робота в парі

— Складіть текст про свою улюблену іграшку, використовуючи слова: машина, люблю, їде, тато, бережу.

 3 Робота в групі

— Придумайте цікаву історію, використовуючи слова: Василько, вовк, заєць, дивився, злякався, втік, повернувся, розсміявся, мультфільм.

Фізкультхвилинка 4 Самостійна робота

— Складіть і запишіть зв’язне висловлювання на тему «Мій котик» .

 5 Перевірка роботи

Ураховується зміст і граматична правильність побудови речень.

Двоє—троє учнів читають речення, решта аналізують їх.

Зразок

 1) У мене є іграшковий котик. Він рудого кольору. я з ним граюся.

 2) У мене живе кіт Мурчик. Усі його дуже люблять.

 6 Робота в парах. Гра «Коректор»

Учні обмінюються зошитами, читають роботи, дають поради одне одному.

V. Підсумок уроку

 — Що на уроці запам’яталося? чим саме?

 — яка розповідь найбільше сподобалася?

VI. Домашнє завдання

 Скласти і записати зв’язне висловлювання на тему «У лісі».

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (02.01.2014)
Переглядів: 2568 | Рейтинг: 0.0/0
Таблиці додавання й віднімання числа 6. Знаходження значень виразів з буквени...
Робота з природним матеріалом. Аплікація із рослинних форм. Сюжетна аплікація...
Розповідь Мудрунчика або інформаційні процеси
Складання задачі, яка містить поняття «стільки ж». Вправи на засвоєння таблиц...
В. Сухомлинський «Оленчин горобчик». О. Зима «Дві білки і лисиця». «Сонячна п...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]