Уявлення про службові слова і їх роль у реченні

УРОК 73

Тема: Уявлення про службові слова і їх роль у реченні

Мета: Дати учням уявлення про службові слова, їх роль у реченні; формувати навички правильного вживання службових слів у мовленні; розвивати зв’язне мовлення; виховувати уважність, любов до природи.

Обладнання: Малюнок-таблиця« Службові слова».

Хід Уроку

I. Організація класу до уроку

II. Мотивація навчальної діяльності. Каліграфічна хвилинка

Ск до на із у Скаче дощик по долині —

Зупинився на стежині.

Із сонечком подружився,

У веселку перелився.

— Спишіть каліграфічно.

— Знайдіть у вірші слова, що означають назви предметів, ознак, дій. Які питання ви до них поставили?

— До яких слів ви не змогли поставити питання?

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Це службові слова. З ними ми і ознайомимося сьогодні на уроці.

IV. Пояснення нового матеріалу

1. Казка.

— Колись у королівстві Граматики жили слова. І кожна група слів жила окремо. Окремо жили слова — назви предметів, слова — назви ознак, слова — назви дій. І от королева Граматика вирішила подружити їх і послала на допомогу службові слова.

Так і бігають ці маленькі помічники з речення в речення. Скрізь треба встигнути, всім допомогти, бо без них слова не можуть ні в гості сходити, ні на лаві посидіти, ні у вікно визирнути.

— Ай справді, спробуйте прочитати вірш каліграфічної хвилинки без службових слів. Чи виходить у вас текст?

— Службові слова допомагають зв'язувати інші слова в реченні.

2. Робота з таблицею.

— Розгляньте таблицю.

Назвіть службові слова. Складіть з ними речення за таблицею.

— Чи змогли б ви без допомоги службових слів розказати, де знаходяться предмети на малюнку?

V. Фізкультхвилинка

Учитель дає команди (руки за голову, руки перед собою, присісти біля парти), а діти, виконуючи їх, називають службове слово, що прозвучало в команді.

VI. Узагальнення і систематизація знань

1. Робота з підручником. Виконання вправи 37, с. 21.

— Прочитайте речення.

— Спишіть речення, яке відповідає схемі.

— Скільки слів у записаному реченні?

— Поставте питання до кожного слова.

— До якого слова ви не змогли поставити питання?

— Як називаються такі слова?

— Знайдіть у другому реченні службове слово.

— Чи можна обійтися без цих слів у реченнях?

2. Робота в парах. Виконання вправи 38, с. 21.

— Прочитайте речення. Спишіть їх. Знайдіть службові слова. Поясніть, як ви це зробили.

3. Колективна робота. Виконання вправи 39, с. 21.

— Прочитайте діалог самостійно.

— Між ким відбувалася розмова?

— Чому батьки не пускали Андрійка на ковзанку?

— Що означає слово сновиґають?

— Прочитайте діалог в особах. Звертайте увагу на інтонацію читання.

— Випишіть з тексту службові слова.

VII. Підсумок уроку

— Про які слова говорили сьогодні на уроці?

— Що ви про них дізналися?

— Назвіть, які службові слова ви запам'ятали?

VIII. Домашнє завдання. Вправа 18, с. 12

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (02.01.2014)
Переглядів: 4192 | Рейтинг: 3.0/1
Периметр чотирикутника. Розв'язування задач за даним планом
Декларація прав дитини. Основний Закон держави. Обов'язки батьків та діте...
Текстильні матеріали. Загальні поняття про прядиво, нитки, тканини та ткацтво
Саморобна дидактична гра «сад і город»
Колір як засіб створення образу. Практична робота «В гостях у казкового персо...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]