Свята нашої країни

Урок 35

Тема. Свята нашої країни

Мета: Формувати уявлення про деякі державні, народні і релігійні свята: Святого Миколая, Новий Рік, Різдво Христове, Великдень: продовжити роботу над формуванням шанобливого ставлення до матері: поповнити знання учнів про українське суспільство; сприяти накопиченню досвіду особистісного ставлення до системи цінностей українського суспільства; виховувати патріотизм, любов до матері.

На уроці можна використати наочні посібники та демонстраційні матеріали видавництва «Ранок»: демонстраційний матеріал «Народні свята. Пори року».

ХІД УРОКУ

1.         Вправа «Погода».

— Який сьогодні день?

— Які число і місяць?

— Який стан неба?

— Чи був вітер, коли ви йшли до школи? А опади?

2. «Мозковий штурм».

— Які свята ми святкуємо взимку?

— Які з них люблять у вашій родині?

3. Робота за підручником (С. 89—90).

Учитель читає вірш Лариси Федін «Святий Миколай» і текст, вміщений у підручнику.

— Кому припас дарунки Святий Миколай?

— Які подарунки він розносить?

— Коли обдаровує дітей Святий Миколай?

Учні називають намальовані подарунки від Святого Миколая і розповідають, які подарунки отримали вони.

Потім учні розглядають малюнки (С. 90), складають речення, розповідають, які свята зображені на них, а також коли святкують Новий Рік.

Учитель знайомить дітей із текстом про Різдво Христове, вміщеним у підручнику.

— Коли наша країна святкує Різдво Христове?

— Скільки страв готує напередодні господиня?

— Які українські страви ви знаєте?

— Коли вечеряють на Святвечір?

— Що робить вся родина після вечері?

4. «Мозковий штурм».

— Які свята ми святкуємо навесні?

— Які з них люблять у вашій родині?

5. Робота за підручником (С. 91).

Учитель читає вірш Лариси Недін «Писанка».

— Хто малював писанку?

— Що намалювала на писанці дівчинка?

— Хто бачив, як розписують писанки?

— Хто розписує писанки у вашій родині?

— Чи дозволяла коли-небудь вам бабуся чи мама розписати писанку?

— Як готуються до Великодня?

— Що потрібно зробити святкового ранку?

— Що роблять люди на Великдень?

— Що означає подарувати крашанку або писанку?

Учні розглядають малюнок, на якому зображені писанки, знаходять дві однакові писанки.

6. Для формування в учнів загальних прийомів розумової діяльності проведіть роботу в групах. Запропонуйте дітям об’єднатися в групи за принципом «Фруктовий салат» (ківі, апельсин, яблучко, банан, курага, родзинка).

Групам роздайте записані на аркушах слова: ївеликдень, ковеснянкиі, когаївкидво, щемписанка.

Завдання

Знайти слова, що пов’язані з весняними святами.

Фізкультхвилинка

КАРЛСОН

Карлсон в клас наш прилетів (сидячи за партою, підняли руки)

І за мою парту сів.

(Іпокрутили ними над головою.)

Ми з ним привіталися

(із сусідом по парті декілька разів)

Й трішечки погралися.

(Погратися в «ладусі».)

7. Робота за підручником (С. 92).

Учитель читає текст, вміщений у підручнику.

— Коли ми відзначаємо свято Матері?

— Чому ми відзначаємо це свято?

— Який подарунок можна приготувати на свято для мами?

— А що ви подаруєте мамі у Мамин день?

— Запитайте у мами, як лагідно називала її бабуся у дитинстві, а також яку іграшку вона найбільше любила.

8. Творча вправа «Подарунок мамі».

Запропонуйте учням уявити, що начебто ви — їхня матуся, а вони — ваші діти. Нехай підходять до вас і дарують свій подарунок, при цьому говорячи приємні слова:

— Мамочко, я дарую тобі.

— Люба матусю, я дарую тобі.

— Моя рідненька, я дарую тобі.

Потім учні розглядають малюнок у підручнику, складають речення. Діти вчаться читати вірш Варвари Гринько «Найдорожче слово».

— Коли вперше дитина вимовляє слово мама?

— Як звучить це слово у нашій мові?

— Якими словами хлопчик звертається до своєї мами?

— Якими словами ти звертаєшся до своєї мами?

Учні вивчають і пояснюють народну мудрість.

9. Підсумок уроку.

— Які зимові свята ви знаєте?

— Які весняні свята ви знаєте?

— На яке свято примовляють: «Не я б’ю — верба б’є, за тиждень — Великдень!»?

— Як люди вітаються на Великдень?

— Що кладуть у великодній кошик і несуть до церкви святити?

— Як називається святковий хліб, що випікається до Великодня?

— Що таке писанка?

— Як ви вітаєте своїх мам на свято Матері?

— Коли відзначають свято Матері?

— Які весняні свята відзначають у вашій родині?

— Які вірші про маму запам’ятали?

— Яку народну мудрість вивчили?

На уроці можна використати такі завдання.

• Робота в групах.

Групам роздайте записані на аркушах слова: мамочко, матусю, матусенько, матінко, нене, ненько, ненечко.

Завдання

Назвати ті, з якими вони звертаються до мами. Доповнити своїми словами.

Хлопчики можуть одержати завдання розповісти, як вони ставляться до дівчаток, до старших жінок.

• Робота з прислів’ями про маму.

На сонці тепло, а біля мами — добре.

У дитини болить пальчик — а у мами серце.

Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько.

Нема того краму, щоб купити маму.

Матері ні купити, ні заслужити.

Материн гнів, як весняний сніг, рясно впаде, та скоро розтане. Добре й неньці, як дитина в славі.

Мама одною рукою б’є, а другою гладить.

Який кущ, така й калина, яка мати, така й дитина.

Нема цвіту білішого, як цвіт на калині. Нема в світі ріднішого, як мати дитині.

На сонці добре сидіти, а коло мами добре жити.

• Гра «Япочну, а ти закінчуй».

Взимку ми святкуємо такі свята:...

Навесні ми святкуємо такі свята:...

• Відгадування загадок.

1) Найрідніша, наймиліша,

Всіх вона нас пестить, тішить,

Завжди скрізь буває з нами.

Відгадайте: хто це? (Мама)

2) Коло, риску, закарлючку На папері пише ручка.

Все з’єдналось загадково —

І з’явилось перше слово.

Здогадались, яке саме?

Наймиліше в світі —... (мама).

• Вірші.

ЯКЩО ГОВОРИТИ МІЖ НАМИ...

Якщо говорити між нами,

То все починається з мами.

І казочка перша у світі,

І сонячна подорож в літо.

Найперші легенькі сніжинки І сяюче диво — ялинка.

Від мами — і літери,

Й слово,

І зроблена разом обнова...

Якщо говорити між нами,

То все починається з мами.

(М. Пономаренко)

вишиванка

Мама вишила мені Квітами сорочку.

Квіти гарні, весняні:

— На, вдягай, синочку!

В нитці — сонце золоте,

Пелюстки багряні,

Ласка мамина цвіте В тому вишиванні.

Вишиваночку візьму,

Швидко одягнуся,

Підійду і обніму Я свою матусю.

(В. Крищенко)

МАТУСИНІ ОЧІ

На мене звернені очі:

Великі, карі, жіночі.

В своїй любові бездонні.

Магічні, як у Мадонни.

Добром налиті до краю.

Я з них наснагу черпаю.

За них я Богу молюся —

Кохані очі матусі.

(О. Мамчич)

МАМИНЕ СВЯТО

Мамине свято Я зустрічаю.

Я для матусі Віршик вивчаю.

Я подарунок мамі роблю,

Я свою маму Дуже люблю!

(І. Кульська)

ВИШИВАНКА

Ми своїми вправними руками Вишивали рушничок для мами,

Щоб на свято маму привітати,

Нашу радість їй подарувати.

Є на ньому півники святкові,

Є на ньому квіти малинові,

Щоб на свято маму привітати,

Нашу радість їй подарувати.

Синя нитка — птиці прилітають.

А червона — квіти зацвітають,

Щоб на свято маму привітати,

Нашу радість їй подарувати.

Листя вишиваємо ласкаве,

Щоб на свято маму привітати,

Нашу радість їй подарувати.

(М. Сингаївський)

ГАРНЕ СЛОВО

Мама! Мама! — гарне слово,

Тільки скажеш — все готово!

«Мамо, кашки!» — кашка є.

«Мамо, чаю!» — вже наллє.

«Мамо, спатки!» — вже роздітий,

І у ліжку, і укритий.

«Мамо, ніжку зав’яжи!»

«Мамо, казку розкажи!»

Мама! Мама! — гарне слово,

Тільки скажеш — все готово!

(К. Перелісна)

ДУЖЕ ЛЮБЛЮ

Матусю, дай ручки твої поцілую,

За шийку тебе обійму,

І щічки погладжу.

Ти знаєш, матусю,

Як дуже тебе я люблю!

І ти мене любиш, хоч я неслухняна, Частенько і шкоду роблю.

Та ти все пробачиш,

Мене поцілуєш,

І я тебе дуже люблю!

(К. Перелісна)



Джерело: noindex
Категорія: Природознавство / Я і Україна | Додав: SYLER (15.12.2013)
Переглядів: 1948 | Рейтинг: 0.0/0
Колективне збирання моделей машин. Спільна поетапна робота з моделювання тран...
Поняття про основні (жовтий, червоний, синій) та похідні (жовтогарячий, зелен...
В. Лучук «Жолудь». Є. Гуцало «Без дороги ходить дощ». П. Ребро «Суперечка». А...
Сервіруємо стіл. Як необхідно поводитися за столом
Екскурсія до шкільної майстерні
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]