Спонукальні речення. Розділові знаки в кінці спонукальних речень

УРОК № 32

Тема: Спонукальні речення. Розділові знаки в кінці спонукальних речень

Мета: Ознайомити дітей з новим видом речень, розділовими знаками в кінці спонукальних речень; розвивати вміння правильно інтонувати спонукальні речення; виховувати мовну культуру; повторити правила пішоходів.

Обладнання: Малюнок світлофора.

Хід Уроку

I. Організація класу до уроку

II. Актуалізація опорних знань учнів

1. Повторення.

— Які види речень ви знаєте?

— З якою метою вони вживаються в мові?

— Які розділові знаки ставляться в кінці?

2. Каліграфічна хвилинка.

Л Лю бі завжди

Любіть завжди свій рідний край.

— До чого закликають у реченні?

III. Підготовка учнів до сприймання нового матеріалу

— Прочитайте вірш, записаний на дошці:

Роси, роси, дощику, ярину.

 Рости, рости, житечко, на лану.

 На крилечках, вітрику, полети,

Колосочки золотом обмети.

(О. Олесь)

— Про що просять дощик?

— Про що просять житечко, вітер?

IV. Вивчення нового матеріалу

— Такі речення, в яких висловлюється прохання, застереження, запрошення, заклик, порада, спонукання до якоїсь дії, називаються спонукальними.

1. Ознайомлення із правилами на с. 70, 71.

— Прочитайте правила.

— Які речення називають спонукальними?

— Які знаки ставляться в кінці таких речень?

 Вас до дії спонукають,

Почуття в нас викликають.

 «Нагодуйте кошеня»,—

 Спонукальне речення.

— Запишіть в зошитах: «Спонукальне речення». Поділіть ці слова для переносу.

2. Робота з підручником. Виконання вправи 144,

с. 70.

— Прочитайте речення. Які спонукання висловлені в кожному з них?

— Знайдіть речення із звертанням. Як звертання виділено на письмі?

— Запишіть речення, в якому звучить заклик.

3. Виконання вправи 145, с. 71.

— Відгадайте загадку.

— До чого спонукають сигнали світлофора?

— Зверніть увагу на розділові знаки в кінці речень. Поясніть їх.

— Випишіть спонукальні речення.

— Придумайте спонукальні речення, які б закликали нас дотримуватись правил дорожнього руху.

V. Фізкультхвилинка

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки.

Вище руки підніміть,

А тепер їх опустіть.

Плесніть, діти, кілька раз.

За роботу, все гаразд.

— З яких речень складалась фізкультхвилинка?

— До чого спонукали ці речення? (Виконувати якісь дії).

VI. Узагальнення і систематизація знань

1. Виконання вправи 147, с. 71.

— Прочитайте колискову пісеньку.

— Скільки в ній речень? Які вони?

— Про що просять кожного котика?

— Назвіть слова, що виражають спонукання.

— Спишіть останнє речення.

2. Робота з прислів 'ями.

— Дуже часто прислів'я бувають спонукальними реченнями. Прочитайте на дошці прислів'я. Як ви розумієте їх значення?

— Запишемо одне прислів'я на вибір.

Не вчи вченого їсти хліба печеного.

 Не брудни криниці, бо схочеш водиці.

 Доброго тримайся, поганого цурайся.

3. Гра «М'ячик піймай — спонукальне речення називайї»

Діти кидають один одному м'яч. Той, хто зловив, повинен придумати спонукальне речення.

VII. Підсумок уроку

— Який вид речень вивчили на уроці?

— З якою метою вони вживаються у мовленні?

— Який знак ставиться в кінці цих речень?

Вправа 141, с. 72.

— Спишіть текст, вставляючи потрібні слова.

— Вивчіть правило.

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (02.01.2014)
Переглядів: 4183 | Рейтинг: 0.0/0
Складання таблиць додавання і віднімання числа 4. Побудова відрізків. Кругові...
М. Сингаївський «Що воно за диво?». П. Мовчан «Сіяв шпак». А. Григорук «Переп...
Вправи та задачі на засвоєння таблиці множення числа 2. Задачі на дві дії різ...
Поводження з незнайомими людьми у під'їзді, на вулиці
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 14
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]