Білочка. Складання тексту-опису

Урок 14

Білочка

Складання тексту-опису

Мета: вчити складати тексти-описи, використовувати в писемній мові епітети, порівняння, щоб влучно і точно описувати тварин; розвивати логічне мислення, збагачувати лексичний запас; викликати захоплення природою, тваринами.

Матеріали: робочий зошит, малюнки тварин - їжачка, оленятка, білочки.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів.

1. Робота в групах. Складання опису їжачка.

Опишіть їжачка за малюнком і опорними словами (усно). Розкажіть іншим групам.

Опорні слова: тварина, невеличка, тільце, колюча, шубка, голки, носик, як п'ятачок, оченятка, круглі, намистинки, ніжки, маленькі.

2. Зачитування вчителем текстів.

- Визначте типи текстів.

Новонароджене оленятко трохи похитувалось на тоненьких струнких ніжках. Його червона, ще трохи скуйовджена шубка була всіяна чистими білими цяточками; по-дитячому бездумне обличчя мало сонний вираз.

Тип тексту - опис, бо відповідає на запитання - яке?.

Олень був велично прекрасний. Він гордо ніс свою голову, на якій високо здіймалися пишні роги, прикрашені чорними і брунатними перлами та розлогими мерехтливими відростками.

Тип тексту - опис, бо відповідає на запитання - який?.

- Назвіть слова, які допомогли вам уявити цих тварин.

III. Визначення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

- Який тип тексту про їжачка ви склали?

- Для чого треба вміти складати опис?

- Сьогодні ви самостійно складете текст-опис «Білочка».

IV. Основна частина уроку. Складання тексту-опису «Білочка».

1. Робота в зошитах. Визначте тип тексту.

Білочка

Хвіст трубою, спритні ніжки

Плиг із гілки на сучок.

Носить білочка горішки

В золотий свій сундучок.

В неї очі, мов горішки,

Кожушинка хутряна,

Гострі вушка, наче ріжки,

У дуплі живе вона.

(Г. Бойко)

Тип тексту - розповідь з елементами опису, бо відповідає на запитання що робить білочка? яка вона?.

- Підкресліть слова, які допомогли вам уявити білочку.

Фізкультхвилинка

Лапки в боки, вгору вушки -   Кожен ранок на галяві

скачуть білочки-подружки.   спритно роблять вільні вправи...

Раз, два, три, чотири, п'ять -   Раз, два, три, чотири, п'ять -

по гілках вони летять.    Люблять білочки стрибать!

3. Робота в парах. Складіть за опорними словами і малюнком опис білочки.

Опорні слова: лісовий, звірок, невеличкий, шубка, пухнаста, руденька, хвіст, догори, пухнастий, оченята, горішки, вуха, кісточки, стрибає, прудка.

4. Розповідь - усне висловлювання «Білочка» (2-3 учні).

5. Самостійна робота учнів у зошиті. Запис тексту-опису «Білочка».

6. Перевірка написаного і зачитування тексту-опису. (2 — 3 учні читають тексти-описи, потім вчитель пропонує проаналізувати прослухані тексти.)

IV. Підсумок уроку.

- Які типи тексту ви знаєте?

- Назвіть особливості тексту-опису.

- Яка частина мови використовується в описі найчастіше? Чому?

- Які прикметники ви використали в своїх текстах? Які порівняння?

V. Домашнє завдання.

Вчитель пропонує учням придумати домашнє завдання, пов'язане з їх уроком.

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (10.05.2014)
Переглядів: 4831 | Рейтинг: 0.0/0
П. Глазовий «Як Сергійко вчив клоуна Бобу складати вірші»
Леся Українка «Вишеньки», «На зеленому горбочку». Олександр Олесь «Серед крас...
Лукаві "є" та "и"
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 19
Екскурсія у сад (парк, сквер, ліс). Правила поведінки у природі
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]