Українська народна казка «Лисиця та їжак»

УРОК 18

Словом — як листом стеле,

а ділом — як голками коле.

Тема. Українська народна казка «Лисиця та їжак»

Мета: вчити правильно висловлювати свої думки, характеризувати героїв казки; удосконалювати діалогічне мовлення, мотивувати необхідність жити у суспільстві за певними моральними законами.

Обладнання: таблиця «Впіймай м'яч», картки з буквами, індивідуальні картки для розширення кута зору, малюнки їжака і лисички, маски.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

1. Слово вчителя.

Ви сідайте всі зручненько

І слухайте уважненько.

А що ми будемо робити?

А що ми будемо читати?

Ви можете усі сказати

Як спробуєте ребус відгадати.

Кактус"" 3 калина ""(казка)

2. Бесіда.

— Який розділ ми опрацьовуємо?

— Який вид казок розглядаємо?

— Чим подобається вам казка?

— Хто найчастіше виступає головними героями цих казок?

3. Артикуляційні вправи.

1) Гра «Хто це любить їсти».

— Відгадайте, хто із звіряток захотів смачненько поїсти. Як цю тварину називають у казках?

• М'ясо, кістки (вовк, вовчик-братик»)

• Морква, капуста, кора, молоді пагінці (заєць, зайчик-побігайчик)

• Мед, малина (ведмідь, ведмідь-набрід)

• Мухи, комарі, мальки риб (жаба, жабка-скрекотушка)

• Корені рослин, жолуді, горіхи, черв'яки, картопля (кабан, кабан-іклан).

2) Чистомовка.

За-за-за, за-за-за,

Тут прив'язана коза.

Зу-зу-зу, зу-зу-зу,

Відв'яжу козу.

Уз-уз-уз, уз-уз-уз,

Я ж не боягуз.

Ця-ця-ця, ця-ця-ця,

Добиралась до кози хитра лисиця.

4. Фізкультхвилинка. Гімнастика для очей.

«Маятник» — рух очей вправо, вліво.

«Стовпчик» — рух очей вгору, вниз.

«Катаємо м'ячик» — по колу вправо, вліво.

II. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя з елементами бесіди.

Сьогодні ми продовжуємо роботу над казками про тварин. А герої нашої наступної казки перед вами.

— Хто ж це?

На уроці ми прочитаємо казку, яка так і називається «Лисиця та їжак».

— Що ви знаєте про цих тварин? Де і як живуть, чим живляться?

III. Опрацювання нового матеріалу

1. Робота з текстом.

Опрацювання казки «Лисиця і їжак».

1) Слухання казки. (Учитель читає казку не до кінця, а до слів «...виводок тетеревенят пасеться»).

Учні уважно слухають і придумують кінцівку.

2) Перевірка первинного сприймання. Бесіда.

— Хто головні дійові особи?

— Звідки йшла лисичка? Кого зустріла?

— Як може закінчитись казка?

2. Словникова робота.

1) Уточнення значення окремих слів.

Невдале — безрезультатне, погане.

Позирає — розглядається довкола, дивиться, заглядає.

Потупав — пішов.

Тугіше — щільніше.

Солодкими оченятами — улесливо, нещиро дивитися.

2) Вправа на розширення кута зору (за індивідуальними картками).

Зразок картки

не

піди

радощі

праворуч

голубонько

пасеться

побіжу

куди

як

(У ході читання ромбів учень охоплює поглядом ціле слово).

3. Фізкультхвилинка.

Їжачок ішов лісочком,

Вмить згорнувся він клубочком.

А лисичка походила

Й їжачка того не з'їла.

4. Робота з текстом.

Аналіз казки з елементами вибіркового читання.

Бесіда.

— Де зустрілися їжак і лисиця?

— Що зробив їжак після привітання? Чому згорнувся клубочком?

У

від

овочі

бурчить

старе

іде

Ж

— Що лисиця запропонувала їжачку?

— Чи повірив їжачок їй? Чому?

— Як би ви вчинили на місці їжачка?

— Чи довіряєте ви комусь?

— Чи справді лисиця не їсть м'яса?

— Прочитайте, про що повідомив їжачок лисиці? А для чого він це сказав?

— Як змінився настрій лисиці? З чого видно, що вона дуже зраділа?

— Поясніть вислів «як і не було». Куди ж побігла лисичка?

— Чи правду казала лисичка їжачкові? Для чого був її обман?

— А їжачок був правдивим? А чому ж обманув їжачок?

— Отож, вони обоє обманули один одного. Чий обман був хижий, корисний? А чий більш схожий на хитрість?

— Хто з них виявився хитрішим?

5. Завдання учням.

1) Підготовка до діалогічного мовлення. Читання в особах.

— Як треба читати слова лисички? (З хитринкою, улесливо).

— А як треба читати слова їжачка? (Спочатку з недовірою, а потім впевнено).

— Знайдіть і прочитайте слова тільки лисички.

— Знайдіть і прочитайте слова їжачка.

— А зараз ви будете розігрувати казку «Лисиця і їжак» у передачі «В гостях у казки». (Діти надягають маски і читають в особах, без слів автора).

2) Мовно-логічне завдання.

На дошці написані слова-характеристики і прикріплені малюнки лисиці та їжака. Учні з'єднують слова із малюнками.

Слова для довідок: підступна, зла, винахідливий, розумний, безсоромна, улеслива, хитрий, кмітливий, хижа, ніжна, злий.

У ч и т е л ь . Які слова не підійшли ні до кого? Кому у цій казці ви більш симпатизуєте?

Чому?

6. Робота у зошитах (с. 10, завдання 1,2).

IV. Підбиття підсумків уроку

Бесіда.

— Чого навчає нас ця казка?

— Прочитайте прислів'я, правильно роз'єднавши слова. Чи підходить воно до казки? Про кого з героїв цей вислів?

Словомяклистомстеле, аділомякголкамиколе.

V. Домашнє завдання

1) Виразне читання казки.

2) Намалювати ілюстрацію до казки.

Категорія: Читання | Додав: SYLER (28.09.2013)
Переглядів: 5729 | Рейтинг: 0.0/0
Для чого ми вивчаємо природознавство
Безпека на відпочинку. Практична робота: моделювання правильних і неправильни...
Осінь. Рослини восени. Охорона здоров'я восени
Екскурсія до водойми (до лісу). Правила поведінки поблизу водойми (у лісі)
Г. Демченко «Калинка». Загадки
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]