Десяток. Утворення і назви чисел другого десятка. Нумерація чисел у межах 20

УРОК 55

Тема: Десяток. Утворення і назви чисел другого десятка. Нумерація чисел у межах 20

Мета: ознайомити учнів з утворенням і назвами чисел другого десятка; вдосконалювати обчислювальні навички в розв'язанні задач і прикладів у межах 10; розвивати увагу, математичне мовлення; виховувати акуратність, працьовитість.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Довгоочікуваний лунає дзвінок —

Починається УРОК!

Побажаю вам удачі!

За роботу в добрий час!

II. Повторення вивченого матеріалу

 1 Усна лічба

— Назвіть пропущені числа:

1 І 610

— Продовжте ряд чисел:

1; 3; 5; ... ; ... .

9; 6; ... ; ... .

 2 Гра на увагу

— Я називаю предмет. Якщо він один, то присідають дівчата. Якщо два — присідають хлопчики.

Вухо, око, мова, рот, нога, шия, рука, голова.

 3 Математичний диктант

 • Знайдіть суму 7 і 3. (10)

 • На скільки 9 більше, ніж 4? (На 5)

 • Збільшити 6 на 2. (8)

 • Зменшити 5 на 3. (2)

 • Скільки буде: 7 мінус 4? (3)

 • Скільки буде: 5 плюс 5? (10)

 • Скільки буде: 9 мінус 9 плюс 1? (1)

 • Скільки буде: 4 плюс 4 мінус 4? (4)

 4 Гра «Розшифруй слово»

— На дошці — зашифроване слово. Розшифруйте його.

9 - 7 = 2 (у)

6 - 2 = 4 (с)

2 + 4 = 6 (п)

5 + 3 = 8 (і)

8 + 2 = 10(х)

2 4 6 8 10

у с п і х

 Діти виходять до дошки і вставляють відповіді й літери. — Молодці! Жодного разу не помилилися.

— А тепер подивимося, яке слово було зашифровано. (Успіх)

— Я бажаю вам успіху на уроці! Попереду нас чекає дивна країна. У цій країні ми дізнаємося, як утворюються і читаються числа від 11 до 20.

III. Ознайомлення з новим матеріалом

 1 Підготовча робота

— От задача для дітей: як нам порахувати десяток? (Учитель бере палички для лічби, рахує, а учні повторюють.)

 Один,два,три,

 А за ними, подивися —

 Ідуть чотири, п’ять, шість —

 Їх нам треба швидко порахувати.

 Далі буде сім і вісім.

 До них і дев’ять ми підкинемо.

 Одиницю лише додамо —

 І десяток умить утворимо.

— Скільки паличок стало в руці в нас? (10)

— Діти, десять паличок становлять десяток.

На дошці: 10 од. = 1 дес.

— Скільки паличок у пучку? (10 паличок, або 1 десяток)

— Скільки десятків паличок у пучку? (1 )

 2 Пояснення нового матеріалу

— На перон підійшов потяг з великою кількістю вагонів. Кожний вагон має свій порядковий номер.

Знайко пропонує вам порахувати вагони і розставити їх один за одним.

— Для того щоб дізнатися перший номер вагона, потрібно взяти паличку і покласти на десяток.

— Скільки паличок стало? (11)

— Скільки десятків? (1 дес.)

— Скільки окремих паличок? (1 )

— Отже, скільки десятків і одиниць міститься в числі 11? (1 дес. і 1 од.)

— Під яким номером перший вагон? Покажіть. (11)

Учитель відкриває числа на стрічці чисел.

— Покладіть на десяток ще паличку.

— Скільки паличок лежить на десятку? (2)

— Скільки всього паличок? (12)

— Скільки десятків і скільки окремих одиниць у числі 12? (1 дес. і 2 од.)

— Під яким номером наступний вагон? (12)

— Яке число іде за числом 12? (13) (Показ числа 13)

— Як одержати число 13? (Взяти 1 десяток і 3 одиниці.)

— Скільки десятків і скільки одиниць у числі 13? (1 дес. і 3 од.) І так далі — до 20.

 ● Зорова гімнастика

 3 Робота за таблицею

— Скільки білих квадратиків?

— Скільки блакитних?

— Як дізнатися, скільки всього квадратиків?

— Як утворилася назва числа 11? (Один на десять — одинадцять)

— Зверніть увагу: у назві числа вказується кількість одиниць.

— Порахуйте, скільки білих квадратиків і скільки блакитних?

— Скільки всього квадратиків?

— Прочитайте запис праворуч, як утворилася назва цього числа (два на десять — дванадцять) і т. д. — до 20.

— Діти, зверніть увагу, що в назві чисел від 11 до 19 перша частина слова позначає число одиниць, а друга частина слова — це десять.

— Назвіть «сусідів» числа 18? 15? 19?

— Скільки десятків і одиниць у числі 17? 20?

 ● Фізкульхвилинка

— Скільки паличок лежить на десятку? (10)

— Скільки всього паличок? (20)

— Два десятки — це двадцять одиниць.

— Як ви думаєте, чому останнє число назвали двадцять? (Це значить 2 рази по десять, або 2 десятка)

— Які числа ідуть за числом 10; 11; 12; 13; 14; 15; 16; 17; 18; 19; 20?

— Назвіть ці числа у зворотньому порядку.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

 1 Робота над задачею

— Що відомо про масу індика? А що — про масу гусака?

— Повторіть запитання задачі.

— Яку дію використовуємо для розв’язання задачі? Чому?

— Запишіть розв’язання у зошити.

9 - 3 = 6 (кг)

Відповідь: маса гусака 6 кг (або короткий запис: 6 кг).

 2 Самостійна робота

10 - 6 10 - 7 + 3 8□ 4 - 4

10 - 4 9 + 1 - 56- 3 □ 4

— Перевіримо результати обчислень.

— Добре впоралися із завданням. Молодці!

V. Підсумок уроку. Рефлексія

— Сьогодні на уроці ми ознайомилися з утворенням чисел другого десятка, їх назвами. Розвивали увагу, логічне мислення. Виховували акуратність, працьовитість.

— Яке завдання на уроці вам сподобалося і ви хотіли б виконати його знову?

— Діти, подивіться, у нас п’єдестал. На ньому три сходинки: 1 — тренуйся, 2 — добре, 3 — молодець.

— Оцінивши свої знання, поставте себе на відповідну сходинку. (Діти виходять і ставлять кружечки.)

— Я рада тому, що в нас є діти, які працювали весь урок активно, допомагали мені і Знайкові й дали собі високу самооцінку.

— У нас є діти, які працювали добре.

— Є ті, хто ще прагнуть тренуватися в утворенні чисел.

— Ось цим ми і будемо займатися на наступному уроці.



Джерело: noindex
Категорія: Математика | Додав: SYLER (22.12.2013)
Переглядів: 4676 | Рейтинг: 2.0/1
Добре жити з добрими людьми
Робочий рядок, його складові частини. Письмо похилих ліній
Склад числа 8. Складання прикладів на додавання. Вимірювання довжини відрізкі...
Конструювання із сірникових коробок. Човник
Сітка зошита. Письмо прямих паличок із заокругленням знизу і зверху
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]