💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Жанри образотворчого мистецтва. Сон у новорічну ніч

Жанри образотворчого мистецтва. Сон у новорічну ніч

Мета: навчальна: продовжувати закріплювати знання учнів  про живопис та його жанри; закріплювати знання про фантастичну композицію, основні види композиційних схем; розглядати засоби виразності фантастичної композиції; розвивальна: формувати в дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати характерні особливості фантастичної композиції; розвивати дрібну моторику руки; виховна: виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу, інтерес до мистецтва; стимулювати розвиток допитливості.

Обладнання: навчальні плакати, репродукції картин відомих майстрів і навчальні роботи з методичного фонду.

Матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий та кольорові олівці; гумка; фломастери; гуашеві фарби; пензлі № 4, 6; ємність для води; клей ПВА; пензель для клею; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

Тип: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Коментар

Фантастична композиція — яскрава, барвиста, казкова композиція, що відображає реальні об’єкти у фантастичних обставинах, чи об’єкти, що не існують у дійсності. Художник може спростити, стилізувати, декоративно переробити елементи, що використовує, або виконати малюнок у реалістичній манері.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і вмінь

Бесіда

Учитель пропонує учням пригадати види мистецтва, з якими вони вже ознайомилися, матеріали та інструменти, якими користуються художники в цих видах мистецтва.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя

Сьогодні, коли можливості інформаційних технологій здаються безмежними й техніка репродукції є майже досконалою, люди продовжують відвідувати музеї, щоб зустрітися із «живим» мистецтвом. Неодноразово повертаються вони в одні й ті самі зали, до однієї і тієї самої картини, щоб залишитися наодинці з творами улюбленого художника. І щоразу знаходять для себе щось нове, щось дуже важливе.

Ви вже знаєте, що для того, щоб мистецтво, як і інші скарби, розкрило свої таємниці, потрібні знання та зусилля. Потрібно не лише дивитися та спостерігати, але й уміти бачити, чути беззвучний монолог живопису. Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з мовою образотворчого мистецтва, що допомагає художникові звертатися до глядача.

Художники пишуть свої картини на полотнах, установлених на мольберті, який можна назвати своєрідним верстатом (станком). Звідси й виникла назва — станковий живопис, на відміну від монументального живопису, що прикрашає внутрішні або зовнішні стіни чи стелі архітектурних споруд.

О. Мельник «Різдво Христове» (2003)

В. Тропінін «Пряля» А. Переда

(20-ті роки XIX ст.)«Натюрморт зі шкатулкою» (1652)

Ми вже знаємо, що живопис також розподіляють за жанрами. Жанр — слово французьке, яке можна перекласти як «рід». Жанром називають розподіл творів мистецтва відповідно до тематики зображення. На одних картинах ми бачимо людей, на других — природу, треті зображують повсякденні або унікальні предмети.

Історичний жанр — один із найскладніших та найшанованіших в образотворчому мистецтві. Він присвячений відтворенню подій минулого або сучасності, що мають визначне суспільне значення. Корінням цей жанр сягає до міфологічних образів тріумфальних арок та колон.

Якщо на картинах відображено епізоди, що присвячені темам війни та військового життя, сценам сухопутних та морських битв минулого й сучасності, то такі твори належать до батального жанру. Художників, які працюють у батальному жанрі, називають баталістами.

У побутовому жанрі найчастіше відображають ситуації з повсякденного життя звичайних, часто нікому не відомих людей (наприклад, зустріч, відвідини лікаря, гра на музичних інструментах, суперечка, різні свята).

Анімалістичний жанр — вид живопису, що зображує тварин. Цей жанр мистецтва — чи не найдавніший: намальовані фігури звірів та птахів було знайдено на стінах печер первісних людей.

У XVII столітті виник ще один жанр — пейзаж, головним змістом зображення в якому стала природа.

Пейзажний живопис дуже різноманітний. Є пейзажі, на яких точно зображені ті або інші куточки природи, а є створені фантазією художника. Художників, які малюють море, називають мариністами.

 Портретист, малюючи людину, прагне передати не тільки її зовнішній вигляд, але й найяскравіші риси характеру.

 У перекладі з французької натюрморт означає «мертва натура». Проте, можливо, голландський термін «зііі^еп» — тихе життя або життя, що завмерло,— точніше передає зміст цього жанру.

 IV. Закріплення вивченого матеріалу

 Організація сприйняття творів мистецтва

 Бесіда за питаннями

 (Учитель пропонує учням роздивитися репродукції творів, що виконані в різних жанрах образотворчого мистецтва.)

• Що художник зобразив на картині?

• Як художник ставиться до того, що зображує?

• Які засоби використовує художник, щоб передати своє ставлення до зображуваного?

• Спробуйте скласти невеличкий усний твір-опис за тією з картин, яка вам подобається найбільше.

 (Під час обговорення вчитель нагадує учням основні композиційні схеми та пропонує визначити, за якою композиційною схемою побудовано композицію тієї чи іншої картини.)

 Композиція в образотворчому мистецтві може бути симетричною (коли одна половина зображення є дзеркальним відображенням другої) та асиметричною (коли такого віддзеркалення немає).

І. Вапнярська «Зима» (1997)

Творче завдання

Слово вчителя

Зима вкрила світ пухнастою ковдрою, укутала пагорби й кущі, насунула величезні білі шапки на дерева. Усе у світі дрімає та дивиться казкові сни. Цікаво, який сон може наснитися новорічної ночі? Вінні-Пухові сниться, що він має чарівні сходи і тепер може дістатися до всіх вуликів із медом. Слонам сниться, що вони можуть пурхати, як метелики...

Поміркуйте, який сон може наснитися новорічної ночі вашому улюбленому казковому героєві.

Пояснення до творчого завдання

Спочатку виконайте ескіз олівцем. Потім продовжте роботу фарбами, фломастерами або кольоровими олівцями. Для того щоб додати трішки дива, можна використати золоту й срібну гуаш, клей із блискітками. Можна приклеїти деталі з яскравих цукеркових обгорток, зробити замети з білого мережива. Новорічної ночі можливі будь-які дива.

(Виконання фантастично-декоративної композиції потребує певного часу, тому навряд чи учні завершать її упродовж одного уроку. Роботу можна продовжити в позаурочний час та під час занять гуртка образотворчого мистецтва.)

Індивідуальна робота

за творчим завданням

Перед початком роботи слід нагадати учням основи композиції.

Під час виконання малюнків учитель стежить за роботою учнів та за потреби допомагає.

V. Підбиття підсумків

Коментар

Під час уроку учні мають демонструвати знання видів Софія Б. (8 років) «Новорічний сон та жанрів образотворчого мистецтва, називати 2—3 прізвища відомих художників, які працюють у різних жанрах, розрізняти сюжети картин за жанрами.

Обговорення учнівських робіт

Під час виконання завдання учні мають демонструвати вміння створювати фантастичну композицію, передавати настрій за допомогою ліній та кольору.

VI. домашнє завдання

За обсягом роботи малюнок не може бути виконаний упродовж одного уроку. Учні завершують малюнок удома.

Із малюнків створюють виставку «Сон у новорічну ніч».

Категорія: Образотворче мистецтво | Додав: SYLER (01.12.2014)
Переглядів: 2723 | Рейтинг: 0.0/0
ПІДГОТОВКА ДО УРОКУ-СВЯТА № 32.
Узагальнюючий урок із теми «Мова живопису й графіки». Колективна робота «Хто ...
Робочий стіл. Піктограми
Колірний і тональний контраст як засіб виділення об’єкта зображення. Малюнок ...
Твоя родина, рідня, рід. Свята моєї родини
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]