Тема: Текст-міркування. (Вправи 43-46.) Мета: Закріплювати знання учнів про текст. Формувати уявлення про текст-міркування, його характерні ознаки: твердження, доказ, висновок. Вчити розрізняти типи текстів. Виховувати інтерес до пізнання. Обладнання: Таблиця «Типи текстів», таблиця словникових слів. ХІД УРОКУ I. Організація класу до уроку. II. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 42.) 1. Зачитування учнями складених діалогів. 2. Відповіді учнів на додаткові запитання. — Що таке діалог? — Які типи текстів ви знаєте? — Чим відрізняється текст-розповідь від тексту-опису? За якими ознаками можна їх розрізнити? III. Мотивація навчальної діяльності учнів. 1. Розгляд таблиці «Типи текстів». — Текстів якого типу ви ще не вивчали? (Текстів-міркувань.) 2. Оголошення теми і мети уроку. — Сьогодні ви ознайомитесь з текстами-міркуваннями, їх характерними ознаками. IV. Робота над вивченням нового матеріалу. 1. Словникова робота. Механік, механізм. — Прочитайте слова, записані в голубій рамочці (с. 22). На які питання вони відповідають? (Хто? Що?) До якої частини мови належать? (Іменник.) — Отже, у словах механік, механізм орфограма — ненаголошений звук [е] в корені слова. Ці слова є іменниками, до яких і запишемо в таблицю словникових слів. — У наступній вправі вам зустрінеться слово механізм. Ще раз зверніть увагу на правопис цього слова і запам'ятайте його. 2. Ознайомлення з текстом-міркуванням і його характерними ознаками. (За матеріалами вправи 43.) а) Читання тексту і з'ясування значення невідомих слів б) Відшукування характерних ознак тексту-міркування: твердження, доказу і висновку. в) Списування висновку даного тексту-міркування з коментарем всіх орфограм. 3. Вибірковий диктант (за вправою 44). а) Читання тексту-міркування, словникова робота. б) Визначення у тексті твердження, доведення і висновку. в) Підбір до тексту власного заголовка. г) Вибірковий диктант. (Вчитель зачитує для диктанту твердження тексту вправи 44 і спонукає учнів впізнати і довести, яку частину тексту-міркування вони записали.) Фізкультхвилинка. 4. Каліграфічна хвилинка. — Для каліграфічної хвилинки пропонуються слова на с. 23. Міркувати, поміркуймо. - З одним із слів складіть спонукальне речення. 5. Проблемне завдання. — Впізнайте тип тексту, доведіть свої міркування. Твердження Давно-давно, ще коли він був зовсім маленьким, його найулюбленішою грою було пускати маминим люстерком сонячних зайчиків. Тоді хлопчик думав, що люди просто так, жартома називають ту сонячну плямку сонячним зайчиком. Доказ Він не знав, що це справді зайчик — з довгими вушками, з лапками і маленьким куцим хвостиком — точнісінько такий, як живий заєць, тільки жовтий, сонячний, бо зроблений із сонячного проміння. Про це, коли хлопчик підріс, йому розповідала його стара бабуся, яка знала все на світі. Бабуся розказала йому і про Країну Сонячних Зайчиків, де вони живуть і звідки щоранку розбігаються по всій землі робити свої добрі діла. А вони роблять багато добра і завжди допомагають тому, з ким трапилась біда. Висновок Проте сонячні зайчики дуже скромні й не люблять, щоб їм дякували. Тому-то люди й не бачать, що вони — зайчики. — Підберіть заголовок до цього тексту. — Які почуття викликає текст? — Хто вміє пускати сонячних зайчиків? Хто вас навчив цього? 6. Творча робота (за матеріалами вправи 45). — Залишіть один рядок для заголовка. — Складіть і запишіть текст-міркування за поданим твердженням, доказом і висновком. V. Підсумок уроку. — Які типи текстів ви вже вивчили? — Чим особливий кожен тип тексту? Які його основні ознаки? — Послухайте продовження гри-казки «А що ж далі?» і скажіть, до якого з 3-х типів текстів найбільше підходить уривок, який я зараз зачитаю. ... Тим часом бідне Вовченя стояло серед моря і гірко плакало. — Гей, мале! — лагідно промовив мудрий Червоний Сом. — Сльози не поможуть. — Послухай: колись я чув, що Морське Страховисько нічого в світі не боїться, окрім ... морських їжаків. Мерщій до них!.. їжаків довго вмовляти не довелося. Незабаром золоте їжаче військо, наче триста колючих сонць, підкотилося до страшної печери. Та ба!.. Залізні двері було зачинено на закодований замок. — Не журіться. Я знаю, що робити! — сказав морський Скат. Він заблимав своїми лампочками — блись-блись-блись — і... замок піддався. Двері зі скрипом відчинилися, і їжаки миттю увірвалися в печеру. Страховисько саме засинало під колискову Риби-пили. — Ой! — заревіло воно. — Ой-ой-йой! Хто насипав мені у постіль ко ... ко ... ко ... колючок?! — Не ко-кокай, ти ж не курка! — засміялися їжаки. Страховисько розплющило очі й мало не вмерло з переляку: — Ой! Мамо! їжаки!.. Рятуйте!.. Здаюся! Ось ключі, тільки не коліть! Я боюся уколів!.. — Що найбільше вразило вас у цьому уривку? Які почуття викликав цей текст? VI. Домашнє завдання з інструктажем. Вправа 46, с. 23 — правило. | |
| |
Переглядів: 2415 | |
Школа. Ти — школяр. Умій дружити. Дорога від дому до школи |
Розкроювання тканини. Виготовлення серветки з бахромою |
Складання таблиці множення числа 5. Вправи та задачі на засвоєння таблиці мно... |
Народні промисли України |
П. Глазовий «Як Сергійко вчив клоуна Бобу складати вірші» |
Всього коментарів: 0 | |