Тема: Роль слів у побудові тексту. (Вправи 27-30.) Мета: Розширювати і поглиблювати знання учнів про текст. Вчити використовувати лексичні засоби зв'язку в тексті, збагачувати словниковий запас. Виховувати інтерес до слова, прищеплювати любов до художнього образного мовлення. Обладнання: Плакати із записом уривків текстів (казка В. Сухомлинського), таблиця для запису словникових слів. ХІД УРОКУ I. Організація класу до уроку. II. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 26.) — Прочитайте списану строфу. — У яких словах ви підкреслили букви, що означають два звуки? Прочитайте. — До якого слова склали звукову модель? Прокоментуйте її. Складіть речення із цим словом, назвіть у ньому головні члени речення. Яким (головним чи другорядним) членом речення виступає слово, до якого складено звукову модель? III. Підготовка до вивчення нового матеріалу. — Що таке текст? (Текстом називають зв'язну розповідь.) — Які ще ознаки тексту ви знаєте? (Кожен текст має тему, мету, до нього можна дібрати заголовок.) — Діти, неабияку роль у побудові тексту відіграють слова. А яку саме роль, ми ознайомимось під час вивчення теми «Роль слів у побудові тексту». IV. Робота над вивченням нового матеріалу. 1. Каліграфічна хвилинка. а) Записування букв ввооссееннии б) Складання і запис слів з використанням записаних букв восени, сини, неси, вони, несе, оси, сон, новини і т.д. — Яке із записаних слів незрозуміле? Що означає слово восени? — Це ще одне словникове слово, правопис якого необхідно запам'ятати. Яка це частина мови? Записуємо у четверту колонку. А які турботи у звіряток восени, дізнаємося із вправи 27. 2. Коментоване списування (за вправою 27). Висновок (с.15). Виділені слова дають можливість уникнути повторення тих самих слів. Вони допомагають зв'язати речення в тексті. 3. Самостійна робота (усно) на 2 варіанти. — Відредагуйте текст, записаний на дошці. І в. II в. Моя сестра — лікар. Сестра Ведмежатко зупинилося на галявині. любить свою професію. До сестри Ведмежатко злякано прислухається звертаються по допомогу. до шелесту дерев. Лячно ведмежаткові самому у лісі. 4. Ознайомлення із роллю синонімів у побудові тексту. а) Ознайомлення із додатковим теоретичним матеріалом підручника (с. 15). б) Зачитування тексту з плаката. Жив у лісі їжачок-Лісовичок. Знайшов він собі хатинку у дуплі старої липи. Приніс сухого листя до своєї кімнатки, розіслав. Тепло і затишно стало лісовому господарю. Але сумно самому. Захотілося йому знайти товариша. Пішов він до лісу. Зустрів сіру Мишку. Не хоче сіра Мишка іти в хатинку до їжачка. І Ховрашок не хоче, бо в них свої нірки. Зустрів Лісовичок Цвіркуна. Сидить Цвіркун на сухій стеблині, тремтить від холоду. — Йди до мене жити, Цвіркуне. Пострибав Цвіркун у дім до їжачка — радий-радий. Настала зима. їжачок казку Цвіркунові розповідає, а Цвіркун пісню їжачкові співає. (За В. Сухомлинським) - Спробуйте прочитати цей текст, вживаючи тільки слово їжачок замість вжитих у казці Лісовичок, лісовий господар, йому, він. Як сприймається такий текст? Фізкультхвилинка. 5. Розвиток зв'язного мовлення. Усний переказ (за вправою 28). а) Спостереження за вживанням слів, вжитих у переносному значенні. б) Усний переказ тексту вправи 28. 6. Спостереження за роллю слів, які допомагають передати послідовність подій (за вправою 29). а) Словникова робота. Шквал — навальний, різкий раптовий порив сильного вітру (іноді з дощем). б) Читання тексту вправи і підбір заголовка. в) З'ясування ролі виділених слів у тексті вправи 29. V. Підсумок уроку. — Як називається тема сьогоднішнього уроку? (Роль слів у побудові тексту.) — То що ви повинні пам'ятати, коли будуєте текст? — А тепер продовжуємо гру-казочку «А що ж далі?». Отже, історію ми перервали на тому, що, коли тато-Вовк прокинувся, Вовченятка коло нього не було. Простежте, які нові герої з'являються в історії і як можна назвати уривок, який зараз почуєте. Отже, слухайте. ...Недалеко на пальмі сиділа Мавпочка. — Мавпочко, — питає Вовк, — ти не бачила мого Вовченятка? — Бачила, — каже Мавпочка. — Воно ген-ген у море запливло. — Що ж мені робити ? — питає Вовк. Каже Мавпочка: — Он бачиш ту височенну драбину? Коли в мене ледачий настрій, я по ній на пальму залізаю. А ти бери і лізь по ній на дно моря. Там твоє Вовченятко камінчиком прикинулося, щоб хижі риби його не покусали. Узяв Вовк височенну драбину та й ну опускати її на морське дно. Вода була глибока, і драбини вистачило тільки до половини моря. — Мавпочко, а чи нема в тебе другої драбини? — Є, — каже Мавпочка, — є в мене й друга драбина, але вона ген-ген аж під тією найвищою пальмою. Коли Вовк приніс її і сточив дві драбини, вони якраз дістали до дна ... — Які нові герої з'явились в історії? (Мавпочка.) — Запропонуйте свій заголовок до цього уривка. (Діти наводять свої варіанти заголовка.) — Що фантастичного у цій розповіді? — Що ж, продовження — на наступному уроці. Не забудьте, чим закінчився сьогоднішній уривок. VI. Домашнє завдання з інструктажем. (Вправа 30.) | |
| |
Переглядів: 1860 | |
СЛОВА — НАЗВИ ПОСУДУ (ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ МАЛЬВІНИ) |
Право дитини на здоров’я. Як звертатися за порадою та по допомогу у разі вини... |
Обов’язки батьків і дітей. Що можна навчитися робити самому |
Твоя родина, твоя рідня, твій рід |
Вода в природі та в житті людини. Дослідницький практикум. Куди зникає вода з... |
Всього коментарів: 0 | |