💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Вправи на визначення відмінка прикметників у реченні за відмінком іменника

Тема: Вправи на визначення відмінка прикметників у реченні за відмінком іменника

Мета: продемонструвати учням тісний морфологічний зв’язок прикметника з іменником, вчити визначати відмінок прикметника у реченні за допомогою відмінкової форми іменника; розвивати мовні вміння, словарний запас учнів; виховувати любов до рідного краю.

Обладнання: картки індивідуального опитування.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

1. Робота із вправою 222

2. Картки індивідуального опитування

Картка 1

Провідміняй іменники разом з прикметниками. Виділи закінчення прикметників. Визнач їх рід.

Ясний день, ясна усмішка, ясне небо.

Картка 2

Провідміняй прикметники разом з іменниками. Визнач число і познач закінчення прикметників.

Хоробрі воїни, мужні бійці.

Картка 3

Спиши речення. Познач закінчення прикметників з основою на твердий приголосний. Визнач відмінок прикметників.

Грамотний — видющий і на все тямущий. Мудрим ніхто не родився, а навчився. Ранній пар родить пшеничку, пізній — мет-личку. Дружній череді вовк не страшний. З добрим дружись, а лихих стережись.

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

— Вставте закінчення, визначте відмінок прикметників.

Нахиляє дуб висок_

серед пишн долини

віти дуж і висок___

до червон калини.

(Б. Грінченко)

Запропонувати дітям звірити з сусідом результати своєї роботи. Можливе виникнення суперечностей при визначенні відмінків прикметників, особливо слів дужі, високі. Якщо проблема не виникає, вчитель сам створює її.

— Як же нам розв’язати цю проблему?

III. Оголошення теми і мети уроку

— Не завжди закінчення прикметників можуть підказати відмінок. Значить, необхідно знайти інший спосіб визначення відмінків прикметників. Цим ми й будемо займатися сьогодні на уроці.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Творча робота (з дошки)

— Визначте відмінок прикметників та іменників у кожному стовпчику.

Родючого (?)пронизливим (?)зимовою (?)

вітром (?)поля (?)погодою (?)

— Спробуйте поєднати іменники з прикметниками таким чином, щоб утворилось словосполучення. Визначте головне слово у словосполученнях.

— Що цікавого помітили? (Відмінки іменників і прикметників збігаються.)

— А чи можна до іменника в орудному відмінку приєднати прикметник у родовому?

— Про що це свідчить?

— А як це може нам допомогти при визначенні відмінка прикметника?

— Звірте наші висновки із правилом на С. 113.

2. Хвилинка чистопису

Батьківщина — це й наші пісні.

— Звірте свою роботу із зразком на С. 113.

— Підкресліть буквосполучення, які у вас вийшли не дуже добре.

— Спробуйте їх прописати каліграфічно (п’ять разів).

— Знайдіть підмет і присудок. Що цікавого помітили? (Присудок виражений іменником.) Визначте відмінки іменників.

— Поширте речення прикметниками.

— Як ви думаєте, у якому відмінку стоять ці прикметники? Чому?

V. Закріплення та систематизація знань

1. Самостійна робота за варіантами

I варіант — вправа 223 (1, 2); II варіант — вправа 224 (1, 2).

Завдання 224 (3,4) опрацювати колективно.

2. Вибірковий диктант

— Виберіть із речень і запиши словосполучення «іменник + прикметник». Визначте рід, число і відмінок прикметників.

Від щирого слова світ радіє. На похиле дерево і кози скачуть. Хто чисте сумління має — спокійно спати лягає. Чужим добром не забагатієш. Доброму слову ціни немає. У дірявому глеку вода не втримається.

— Розкажіть, як ви визначали відмінок прикметників.

— А що цікавого помітили? (Збігаються ще рід і число.)

3. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

VI. Підсумок уроку

Тест із самоперевіркою (з дошки)

1. Відмінок прикметника залежить від:

 а) закінчення;

 б) іменника, з яким він пов’язаний;

 в) від кінцевого приголосного основи.

2. Щоб визначити відмінок прикметника, треба:

 а) подивитись на закінчення;

 б) поставити питання;

 в) визначити відмінок іменника, з яким він пов’язаний.

— Обміняйтесь зошитами. Перевірте.

— Обговоріть результати роботи.

— Хто хоче оприлюднити результат своєї роботи?

— Що ми навчилися робити сьогодні на уроці?

VII. Домашнє завдання

Правило на С. 113, вправа 225, повторити словникові слова.



Джерело: noindex
Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (01.07.2015)
Переглядів: 1877 | Рейтинг: 0.0/0
Створення пейзажу. Послідовність дій під час створення пейзажу. Ескіз виробу....
МУЗИКА РОЗПОВІДАЄ ПРО КАЗКОВИХ ГЕРОЇВ
«І вкрились луки цвітом, вітаючись із літом». Урок позакласного читання
Різноманітність рослин
Тварини весною. Зустрічаємо птахів
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]