💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Прикметники — синоніми й антоніми. Пряме й переносне значення прикметників

Тема: Прикметники — синоніми й антоніми. Пряме й переносне значення прикметників

Мета: поглибити знання учнів про синоніми й антоніми на прикладі розгляду прикметників, розвивати вміння добирати та використовувати прикметники — синоніми та антоніми у мовленні, вживати прикметники в переносному значенні, тренуватися давати повну й вичерпну відповідь на питання; виховувати бажання працювати на користь суспільства.

Обладнання: картки індивідуального опитування, словник синонімів та антонімів, індивідуальні орфографічні словнички.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

1. Робота із вправою 193 (3)

2. Картки індивідуального опитування

Картка 1

Прочитай вірш. Випиши сполучення іменників з прикметниками, в дужках зазнач рід прикметників.

Що таке Батьківщина?

За віконцем калина, тиха казка матусі, дужі руки у тата, під тополями хата,

під вербою криниця, в чистім полі пшениця, серед лугу лелека і діброва далека.

(П. Бондарчук)

Картка 2

Прочитай вірш. Випиши сполучення іменників з прикметниками, у дужках зазнач число прикметників.

ВЕСНЯНІ КВІТИ

Весна-чарівниця, неначе цариця,

Наказ свій послала, щоб краса вставала.

І проліски, і травка, й земна муравка, і кульбаба рясна, і фіалочка ясна.

Всі квіточки весняні, веселі, кохані з-під листя виходять, голівки підводять од снігу зимового до сонця ясного.

Ті квіти дрібнесенькі, мов діти малесенькі, розбіглись у гаю, я їх позбираю.

В пучечок до купки — для мами-голубки!

(О. Пчілка)

Картка 3

Прочитай текст. Випиши з нього іменники з прикметниками, у дужках зазнач число, а в однині — і рід.

Цікаві зразки народної вишивки зібрала Олена Пчілка, українська письменниця. Вишивали за волинськими узорами діти

О. Пчілки — Леся Українка та Ольга Кривнюк. Вишивка Полісся зберегла давні узори і народні назви: хміль, лагідний хміль, лапатий хміль, дубові листочки, маленькі яблучка, кучерявий барвінок.

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

1. Розповіді дітей про прикметник

2. Робота із словниковими словами

Фанера Фартух

— Чим схожі ці слова? Чим відрізняються?

— Доберіть до кожного з них декілька прикметників, які їх характеризують.

— Давайте пограємо у гру «Назви навпаки». Доберіть антоніми до прикметників, які ви дібрали, а ми вгадаємо, які прикметники ви дібрали.

— А що таке антоніми?

— А як називаються слова, близькі за значенням? Наведіть приклади.

— Як ви думаєте, чому я вибрала саме ці два іменники?

— Що необхідно запам’ятати у цих словах? Запишіть їх у свій словничок.

III. Оголошення теми й мети уроку

— Сьогодні будемо вчитися добирати та використовувати у мові прикметники — синоніми й антоніми. Також поговоримо про пряме й переносне значення прикметників.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Диференційоване завдання

Сильні учні — вправа 194; учні з недостатньою підготовкою — вправа 195.

— У разі виникнення ускладнень користуйтесь словниками синонімів та антонімів.

Перевірка — індивідуальне опитування.

Завдання 185 (2) опрацювати усно колективно.

2. Творче завдання (за вправою 197)

— Назвіть словосполучення, у яких прикметник гострий вжите в прямому значенні.

— Поясніть вживання цього прикметника в інших словосполученнях.

V. Закріплення та систематизація знань

1. Вибірковий диктант

— Виберіть і запишіть синоніми до слова малий.

Веселий, зелений, крихітний, черговий, високий, дрібний, холодний, шкільний, мізерний, невеликий.

— Прочитайте записані синоніми.

— Чому ви вважаєте їх синонімами?

— Чи можна вважати слово високий антонімом? Чому?

— Доберіть антоніми до слів малий та високий.

— Що ви можете розповісти про роль синонімів у мовленні?

2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

3. Робота в парах (за матеріалом вправи 196)

VI. Підсумок уроку

— Поясніть словосполучення шляхом добору синонімів: гарячий привіт — ...

залізна воля — ... кам’яне серце — .

— У якому значенні вжиті прикметники?

— Доберіть антоніми до прикметників.

— Яка роль синонімів і антонімів у мові?

VII. Домашнє завдання

Вправа 198, повторити словникові слові.



Джерело: noindex
Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (28.06.2015)
Переглядів: 1928 | Рейтинг: 5.0/1
Об’ємні вироби із природних матеріалів. Виготовлення виробів із каштанів та ж...
Українська народна казка «Рукавичка»
А. Григорук «Хочеш бути щасливим, не будь лінивим». М. Коцюбинський «Артист»....
Ґрунт. Значення ґрунту. Як люди дбають про ґрунт
Симетричне вирізування
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]