Прийшла зима. Упорядкування деформованого тексту

Урок № 5

Прийшла зима

Упорядкування деформованого тексту

Мета: вчити впорядковувати деформований текст; переставляти речення відповідно до логіки загального змісту; вилучати зайві речення, що не відповідають темі; розвивати мовлення, логічне мислення; збагачувати лексичний запас; виховувати любов до природи.

Обладнання: ілюстрації із зображенням зимових краєвидів, запис «Пори року. Січень» П. Чайковського, робочий зошит.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація знань та чуттєвого досвіду учнів.

1. Робота в зошиті (завдання 1).

- Відгадайте загадку.

Білі сани налетіли,

Скакуни в тих санях білі.

В санях тих сидить цариця

Білокоса, білолиця.

Рукавом своїм махає,

Сріблом все навкруг вкриває.

(Зима.)

2. Слухання музики П. Чайковського «Пори року».

- Яку пору року змалював композитор?

- Які картини природи виникають у вашій уяві при слові «зима»?

3. Поетична хвилинка.

- Послухайте, як у віршах змальована зима. (Вірші декламують підготовлені учні.)

Зима

Ще недавно у віконце

Кожен день дивилось сонце,

А тепер - пора настала

Хуртовина загуляла.

З шумом, з піснею дзвінкою

Все покрила пеленою,

Запушила снігом-пухом,

Стало всюди пусто, глухо.

Не хвилює річка воду

Під одежею із льоду;

Ліс притих, схилив вершини,

І не чуть пісень пташиних.

(Янка Купала)

Зимова пісенька

Зимонько - снігурочко,

Наша білогрудочко,

Не верти хвостом,

А труси тихесенько,

Рівненько, гладесенько

Срібненьким сніжком!

Ми повибігаємо,

Снігу накачаємо

Купу за садком.

Бабу здоровенную,

Уночі страшенную,

Зліпимо гуртом.

Зробим очі чорнії,

Рот і ніс червонії

-Буде, як мара!

День і ніч стоятиме,

Вовка проганятиме

Від свого двора...

(Л. Глібов)

4. Робота в парах.

- Складіть запитання за змістом віршів, дайте на них відповіді.

III. Визначення теми і задач уроку.

- Сьогодні ми будемо працювати з творами на тему «Прийшла зима».

- Задача нашого уроку - упорядкування деформованого тексту.

- Пригадайте і поясніть, який текст називається деформованим. {Текст, у якому порушено зв'язок речень, зміст.)

IV. Основна частина уроку.

1. Робота з ілюстраціями. Бесіда.

- Яка пора року зображена на малюнках?

- Чим вкриті земля, дерева?

- Складіть речення про дерева взимку так, щоб у ньому було порівняння.

- Що сталося зі ставком і річкою?

2. Упорядкування деформованих речень.

- З деформованих речень, записаних на дошці, складіть правильні речення.

Назвіть слова, вжиті в переносному значенні.

1) Морози, річки, настали, скували, і, коси, інеєм, березам, прибрали.

(Настали морози, скували річки і прибрали інеєм коси березам.)

2) Річка, омертвіти, не дзюрчати, струмочки.

(Річка омертвіла, не дзюрчать струмочки.)

Фізкультхвилинка

Перший сніг

Білий сніг пухнастий

Падає, кружляє

І на землю тихо С

телиться, лягає.

І на ранок поле

Білим-білим стало,

Ніби пеленою

Все його заслало.

Темний ліс накрила

Шапка-чарівниця,

І деревам нині

Ще солодше спиться.

Дні такі короткі,

Світить сонце мало.

Ось прийшли морози,

І зима настала.

(І. Суриков)

Дід Мороз несе мішок,

В нього теплий кожушок.

Ой ти, діду-дідусю,

Зігрій нашу Ганнусю.

Розв'яжи мерщій мішок,

Дай Ганнусі кожушок,

Надінь валянки на ніжки,

Хай вона пограє в сніжки.

(П. Воронько)

3. Самостійна робота учнів у зошиті. Упорядкування деформованих текстів (завдання 2).

Прочитайте текст. Знайдіть зайві речення (не пов'язані за змістом з іншими). Закресліть їх. Придумайте і запишіть заголовок до тексту. (Перша пороша.)

Тоненький льодок вкрив маленькі озерця. Скінчилося полювання на водяну дичину. (Альоша зліпив сніговий колобок.) Сірі хмари нависли над землею. (Дерева з хвоїнками замість листя називаються хвойними.) Починають спускатись на землю перші кошлаті сніжинки. Вони тихенько сідають на зелені мохи і гілля дерев. Випала пороша. (Різкий вітер жене його по замерзлій землі.)

Завдання 3 в зошиті.

- Прочитайте.  Упорядкуйте речення,  щоб вийшов зв'язний текст. Пронумеруйте речення.

6) Лисиці заховались у глибокі нори.

5) Снігові хуртовини лякають диких тварин.

1) Прийшла холодна зима.

2) Сірі хмари пливуть над землею.

3) Сиплеться на землю пухкий сніг.

9) У лісі панує тиша.

4) Різкий вітер жене його по замерзлій землі.

7) Ведмежі сім'ї вкладаються спати в барліг.

8) Давно відлетіли у вирій птахи.

- Доберіть заголовок. Запишіть текст.

4. Перевірка складених текстів.

2-3 учні читають тексти, інші дають поради щодо їх удосконалення.

V. Підсумок уроку.

- Чи подобається вам зима? Чому?

- Назвіть якнайбільше прикмет зими.

- Пригадайте речення про зиму, які вам запам'яталися.

VI. Домашнє завдання.

- Складіть 3-4 речення про зимові забави дітей.

- Підготуйте виразне читання вірша про зиму з дитячого журналу або книжки.

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (10.05.2014)
Переглядів: 4492 | Рейтинг: 0.0/0
Повітря та його властивості. Демонстрація властивостей повітря
Обладнання для роботи з глиною і пластиліном. Прийоми ліплення
Дослідницький практикум. З чого це виготовлено?
Узагальнюючий урок із теми «Мова живопису й графіки». Колективна робота «Хто ...
Урок-повторення. У комп’ютерному класі
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]