💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Народні свята весняного циклу. Дослідження змісту свят

Тема: Народні свята весняного циклу. Дослідження змісту свят

Мета: систематизувати й узагальнити знання про зміни у живій та неживій природі навесні, про народні свята весняного циклу; формувати вміння встановлювати причинно-на-слідкові зв’язки, застосовувати набуті знання, розвивати мислення, навички спостереження за навколишнім світом; виховувати любов і бережливе ставлення до природи, бажання вивчати звичаї та обряди свого краю.

Обладнання: ілюстрації весняної природи, птахів; мішечки для гри (з реквізитом); картки для роботи у групах.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Повідомлення теми та мети уроку

— Тему сьогоднішнього уроку нам допоможуть визначити відгадки.

• Дівчинка з коромислом вийшла в дощик весняний, а на тім коромислі стрічки барвисті. (Веселка)

• Зоря-зоряниця, красна дівиця, по небу гуляла, плакала, ридала. Місяць сльози не підняв, а Сонце встало — і зібрало. (Роса)

• Не дід, а сивий, не спить, а стелеться.

Вкриває землю й океан, а звуть його... (туман).

• Стала на поляні в жовтім сарафані.

Підросте — всміхнеться, для вітрів вбереться

В платтячко біленьке, пишне і легеньке. (Кульбаба)

• Є на світі кінь — всьому світу не втримати. (Вітер)

— Коли це все відбувається? (Навесні)

— Так, тема нашого незвичайного уроку — «Весна». Урок наш незвичайний ще й тим, що на ньому працюватимуть різні групи: дослідники ознайомлять нас із загальними ознаками кожного весняного місяця; краєзнавці повідомлять про найвідоміші весняні свята та звичаї.

III. Презентація роботи груп за темою

Дослідники. Березень — місяць напівзимовий, напіввесняний. У березні хурделиця частенько гуляє, плаче, співає, гнівається, але все одно весною вже повіває. У народі кажуть: «Хоч зима весну лякає, але все одно сама тане». Сонце дедалі вище і світить довше.

21 березня — день весняного рівнодення, коли день дорівнює ночі. Перший місяць весни у наших пращурів мав чимало назв. Серед них: капельник, зимо-бор, березоль. Березень походить від назви дерева «береза». Саме цього місяця вона починає вбиратися в сережки.

Першими з птахів з’являються шпаки, майже водночас з ними прилітають жайворонки.

Краєзнавці. З березнем пов’язано чи не найбільше обрядів весняного циклу. Це тому, що березень у наших предків був початком нового року.

9 березня — Івана Предтечі. У цей день птахи поверталися з вирію і шукали місця для гнізд.

14 березня — Явдохи-плющихи. За старим стилем це перший день весни, а отже повинен прокинутися бабак.

22 березня — Сорок Святих. З цього дня починається сонцеворот, коли день уже переважує ніч. З цієї нагоди влаштовують цікаві дитячі забави-«заклички птахів». Печуть обрядове печиво, яке називають «жайворонками» або «голубками».

30 березня — День Теплого Олекси. Цього дня пасічники зазвичай випускали бджіл для першого обльоту, а якщо холодно — оглядали вулики в приміщенні.

Учитель. Обряд зустрічі весни починався і закінчувався водінням «Кривого танця». Зигзагоподібність рухів при виконанні танця відображала уявлення

людей про нерівномірний і неодночасний хід весни в природі. Зараз ми продемонструємо, як це було.

 Фізкультхвилинка «Кривий танець»

Дослідники. Квітень — середина весни. Дедалі тепліші сонячні промені, звільняються від снігу ліси. Відкриваються ріки і відносять до моря шматки свого зимового льодяного панцира.

Квітень у різних місцях називали по-різному: цвітень, водолій, краснець, сні-гогін, лелечник. Недарма кажуть: «Прилетів лелека — приніс весну здалека».

Краєзнавці. Великдень (Урочистість Воскресіння Божого. Пасха) — найважливіше християнське свято. Цього року православні відзначають його 24 квітня.

Благовіщення — велике, третє за значенням народно-релігійне свято після Великодня та Різдва Христового. Православні святкують Благовіщення 7 квітня. «Благовіщення таке велике свято, що не можна працювати, навіть птиця не в’є свого гнізда». Від Введення в Храм Пресвятої Богородиці (4 грудня) до Благовіщення не працюють на землі, бо «земля відпочиває».

 Гра «Чарівна торбинка»

У торбинці є речі, які подарувала нам Весна. Спробуйте рукою на дотик відгадати, що там є. (Травинка, гілочка верби, стеблинка кульбабки, квіточка каштана, бузку тощо)

Дослідники. Травень — місяць зеленого шуму. Зеленим шумом народ називає остаточне пробудження природи від зимового сну.

Стоять теплі сонячні дні. Інколи стає дуже спекотно, парко — це наближається гроза. Грози та дощі найчастіше бувають у другій половині місяця. Вони корисні для зелені, яка розпускається. Були відомі й інші назви місяця — пісенник та місяць-громовик.

Краєзнавці. 6 травня — Свято Юрія. У цей день звершувався язичницький обряд «збирати росу». Саме в цей день вона вважалася цілющою. До схід сонця виходили в поле, обходили поля, збирали в долоні росу і зливали її в пляшечки. Бажали одне одному здоров’я, а дітям окремо приказували: «З роси вам та води».

22 травня — День Святого Миколая Чудотворця (весняного Миколи). У цей день вперше виводили коней на пашу, починали стригти овець. Казали: «До Миколи не сій гречки й не стрижи овечки».

23 травня — День Симона Зілота. Лікарські рослини, зібрані в цей день, мають чудодійні властивості. Заготовляли їх лише до схід сонця. Нині вже доведено наукою, що саме в цей час рослини мають найбільше корисних речовин.

IV. Узагальнення вивченого матеріалу

 Групова практична робота

Завдання дослідникам Вставте пропущені слова.

В середині весни сніг ... Ріки звільняються від ..., і починається ... Люди з радістю змінюють ... одяг на ..., миють вікна, щоб пил не затримував сонячного проміння. Починають підготовку до засіву, вирощують ... для городу. У свійських тварин з’являються ....

Завдання краєзнавцям

Покажіть стрілочками, про які місяці так говорять.

Березольвесна розквітає

Снігогінберезеньвесналісова

Травеньквітень веснасвітла

Пісенниктравень веснапольова

Лелечниквесна тепла

Цвітеньвесна річкова

V. Підсумок уроку

— Ви дуже гарно і плідно попрацювали та заслуговуєте найвищих балів, але остаточні оцінки я поставлю після перевірки завдань практичного блоку.

VI. Домашнє завдання

Написати розповідь про те, як відзначає одне зі свят весняного циклу ваша сім’я.

Категорія: Природознавство / Я і Україна | Додав: SYLER (09.01.2015)
Переглядів: 4065 | Рейтинг: 0.0/0
Аналіз контрольної роботи. Додавання двоцифрових чисел без переходу через дес...
Оздоблення серветки ручним швом «уперед голку»
Коротка форма пояснення письмового додавання. Творча робота над задачею
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 22
«Грамотний-видющий і на все тямущий»
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]