«Які чудові нам земля дає плоди...». Складання текстів-описів за малюнком і планом

Урок 15

Тема.  «Які чудові нам земля дає плоди...». Складання текстів-описів за малюнком і планом

Мета. Повторити типи текстів; вчити складати описи ово­чів, фруктів та ягід; розвивати мислення, увагу, пам'ять, мовлення, творчу уяву; виховувати прагнення піклувати­ся про своє здоров'я.

Матеріали і обладнання. Малюнки овочів, фруктів, ягід, два яблука (велике і маленьке), морква, бурячок, капус­тина; зошит з розвитку мовлення.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.

1. Розгадування загадок.

У вінку зеленолистім, у червоному намисті,

Видивляється у воду на свою хорошу вроду.   (Калина)

 

Хто ховає під кущі наші супи та борщі?   (Картопля)

 

Хто голівку свою влітку накриває

І по двадцять хустин на голівці має?    (Капустина)

 

Хто на неї подивився, той сльозами залився. (Цибуля)

Сам червоний, а чуб зелений.   (Буряк)

 

-          Як одним словом назвати відгадки?

2. Зачитування теми уроку. Учитель повідомляє, що на уроці діти і;   будуть вчитися складати описи плодів за малюнками і планом.

 

II. Основна частина уроку.

1.Робота в зошиті.

Завдання 1. Намалюйте яблуко. Зверніть увагу на його форму, колір.

            Далі вчитель показує два яблука різного розміру і кольору і пропонує дітям порівняти їх за розміром, кольором, запахом, на смак і скласти зв'язне висловлювання.

            Двоє-троє учнів описують яблука.

2. Гра «Кому це?».

            Вчитель пропонує пригостити овочами і фруктами зайчика і їжачка.

            Звертаючись до зайчика, їжачка, діти повинні описати овоч, який йому пропонують. Зразок дає вчитель: «Поглянь, зайчику, яка морквинка: велика, довгенька, оран­жева. Вона соковита, солодка, смачна, хрумка, саме для твоїх зубиків. Скуштуй, зайчику!»

            «Подивись, зайчику, яка капустинка: кругленька, величень­ка, має одежу із ста листочків. А листочки смачні, соковиті, со­лодкі».

            «Ось тобі, їжачку, бурячок. Він кругленький, червоненький, соковитий, солодкий. Смачний борщ вийде з нього!».

Завдання 2.

Гра «Загадай плід».

            Виберіть малюнок. Опишіть обраний вами плід, не називаючи його. Інші учні повинні відгадати.

Фізкультхвилинка

            За змістом вірша «На городі» М. Пожарової вчитель підбирає рухи.

            Учні повторюють рухи і слова за вчителем.

Ось вам морквина –                        Далі капуста

Червона спина,                                            Виросла густо.

Чубчик зелений,                                          Збоку в рядочку

Ось біля мене                                               Трошки горошку –

Ріпки листочки                                            Стручечки в порядку

Та огірочки.                                                  Звисли на грядку,

                                   Сплять в них маленькі

                                   Зерна гарненькі...

                                   Скільки смачного

                                   В мирі та згоді

                                   Виросло, друзі,

                                   В нас на городі.

Завдання 3. Допишіть плоди за їх ознаками.

Овальний, зелений, соковитий, колючий. (Огірок)

Великий, круглий, смугастий, зелений, середина червона, со­лодка. (Кавун)

Маленька, кругленька, червоненька, солоденька. (Вишня)

Жовтий, овальний, кислий, соковитий. (Лимон)

 

3. Самостійна робота учнів.

 

Завдання 4. Складіть опис одного з плодів за планом. Запи­шіть.

План

  1. Назва плоду.
  2. Який плід на вигляд (форма, колір, розмір)?
  3. Який плід на смак?

4. Слухання описів учнів.

            Троє-четверо учнів читають складені описи. Інші аналізують тексти, дають поради щодо їх удосконалення.

IV. Підсумок уроку.

-          Чий опис вам найбільше сподобався? Чому саме він сподобався?

-          Яку користь ми маємо від фруктів, ягід, овочів?

-          У якому овочі багато вітамінів для очей?

-          Послухайте вірш. Складіть опис гороху.

Горох росте

                                    Ось на грядці біля тину

                                    Трошки тріснула земля,

                                    І росточок горошини

                                    Визирає звідтіля.

                                    Виткнув носик,

                                    Вигнав вус...

                                    - А за що я ухоплюсь?

                                    Ми гороху знаєм звичку,

                                    Ми йому поставим тичку,

                                    Щоб горох наш добре ріс,

                                    Щоб до сонця вгору ліз,

                                    Вкривсь весною цвітом,

                                    А стручками літом!

                                                                         (І. Кульська)

V. Домашнє завдання.

Опишіть улюблені овочі або фрукти. Підберіть вірш про овочі або фрукти.



Джерело: noindex
Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (28.09.2013)
Переглядів: 2681 | Рейтинг: 0.0/0
Бджілка мала, та й та працює
Жителі зоопарку, виліплені з пластиліну
Осінь. Рослини восени. Охорона здоров'я восени
Догляд за одягом та взуттям. Послідовність дій під час зав’язування шнурків н...
Весна. Рослини навесні. Охорона здоров'я навесні
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]