Перші весняні квіти. Підсніжник. Складання розповіді з елементами опису

Урок 12 (варіант І)

Тема: Перші весняні квіти. Підсніжник. Складання розповіді з елементами опису

Мета: вчити спостерігати і бачити красу навколишньої природи, описувати весняну квітку, послідовно формувати думки і поєднувати їх у зв’язному мовленні, збагачувати словниковий запас; розвивати образність мислення, уяву, фантазію; виховувати любов і бережне ставлення до природи.

Обладнання: ілюстраціїпідсніжника, проліска, сон-трави, мати-й-мачухи, запис творуП.І.Чайковського "Пори року. Весна”.

Хід Уроку

1. Організація класу

2. Психологічний настрій учнів на урок

3. Актуалізація опорних знань

3.1. Відгадування загадки

  - Зійшли сніги,

Шумить вода,

Весна вже квіти викида,

Буяє травка молода,

Все мертве оживає.

Коли, діти, це буває?

/Навесні/

- Яка зараз пора року?

- Які зміни відбулись в живій та неживій природі з приходом весни?

3.2. Робота над віршем «Весняні квіти»

– Уважно послухайте вірш і скажіть, які квіти першими з’являються навесні?

Весняні квіти

Весна-чарівниця,

Неначе цариця,

Наказ свій послала,

Щоб краса встала.

І проліски, й травка,

Зелена муравка,

І кульбаба рясна,

Й фіалочка ясна.

Всі квіти весняні,

Веселі, кохані,

З-під листя виходять,

Голівки підводять

Од сну зимового

До сонця ясного!

Ті квіти дрібненькі,

Мов дітки маленькі,

Розбіглись у гаю:

Я їх позбираю

В пучечок докупки –

Для мами-голубки.

3.3. Розгляділюстрацій

  Послухавши вірш В.Бичка "Підсніжник”, спробуйте розпізнати малюнки підсніжника і проліска.

(Вірш читає підготовлена учениця. Звучить запис твору П.І. Чайковського "Пори року. Весна”)

У проміннях сонця ніжних,

край веселого струмка,

білий, росяний підсніжник

раптом блиснув з-під сніжка...

Отакий малий неначе,

ледь прокинувся від сну,

тихий-тихий, а одначе

він привів до нас весну!

От йому вже й друзів треба –

і гляди, під берестком,

мов на землю впало небо –

сині проліски кругом.

3.4. Розповідь учителя

 Рослини, які зацвітають першими, називаються ранньоквітучими. До них належать:

сон-трава, мати-й-мачуха, підсніжник, пролісок.

3.5. Слухання легенди Підсніжник звичайний.

Колись давно у світі тривала довга-довга зима. Сніг товстою ковдрою вкривав землю. Дуже холодно було людям. Вони із нетерпінням чекали приходу весни. Щоб зігріти людейнадією на кращі часи, кілька сніжинок перетворились на тендітні і ласкаві квіти – підсніжники, які відтоді стали провісниками тепла, символом сподівань на краще майбутнє, квітами надії.

4. Повідомлення теми і мети уроку

4.1. Бесіда за питаннями

Помилуйтесь підсніжниками, що знаходяться у вазі на столі.

- Якого кольору квіточки, на що вони схожі? (маленькі дзвіночки.)

- Зі скількох пелюсточок складаються? (трьох).

- Яке у них стебло, листя? (тоненьке, вузьке, пряме, зелене).

- Чому підсніжників не було взимку? (Взимку було холодно, замерзла земля, і вони не могли рости).

- А де знаходилися корінчики? (У землі, під снігом).

- Чому підсніжники почали розвиватися весною? (Навесні пригріло сонце, земля відтала, і підсніжники почали проростати).

4.2. Словникова робота

Сповіщають про прихід весни, провісники тепла, квіти надії, ніжні, схожі на біленькі дзвіночки, білосніжні, яскраво-зелене стебельце, вузькі і прямі зелені листочки, тендітні пелюстки.

5.Колективне складання плану розповіді

1. Чому і коли почали розвиватися підсніжники?

2. Які у підсніжника листочки, стебельце, квіточки?

3. Чому треба оберігати підсніжники?

5.1. Усне складання розповідей

6.Запис текстів

6.1. Зачитування творів, визначення кращого

7. Підсумок

7.1. Інтерактивна вправа "Мікрофон”

– Що значить любити квіти? (Берегти, садити, не рвати великі букети в лісі, берегти кореневища тощо).

7.2.  Вмійте любити природу

 В полі, у лісі, над яром –

 квіти, дерева і трави...

 Цвіту не вирви задаром,

 гілки не втни для забави.

 Оберігайте ж повсюди

 шлях і стежиночку в гаї.

Все то окрасою буде

нашого рідного краю.  /П. Сиченко/

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (02.01.2014)
Переглядів: 29632 | Рейтинг: 2.7/9
Цікавий світ навколо тебе. Урок позакласного читання
«Наче вулик, наша школа...». Побудова тексту за питаннями і зразком
Правила користування громадським транспортом
Екскурсія в природу
Н. Забіла «Вовк і козенята», М. Підгірянка «Безконечні казочки»
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]