«Вовк і кіт» (латинська народна казка). «Що ти знаєш і що вмієш?»

УРОК 87

Що посієш, те й пожнеш.

Тема. «Вовк і кіт» (латинська народна казка). «Що ти знаєш і що вмієш?»

Мета: ознайомити учнів з латинською народною казкою, вчити виділяти головну думку твору, ділити його на частини в ігровій формі, перевірити знання учня за темою «Казки народів Європи»; розвивати уміння обґрунтовувати свою оцінку прочитаного, навички виразного читання; виховувати шляхетність, співчуття, бажання приходити на допомогу іншим.

Обладнання: політична карта світу, предмети, потрібні для гри, виставка книг про котів.

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя.

Чудовий і цікавий світ казок, які, безперечно, вчать нас бути добрими, щедрими, шляхетними, винахідливими, старанними, розумними. Остання казка з циклу. Казки народів Європи, — латинська.

Площа Латвії 63 935 км2, населення цієї країни — 2 700 000 людей.

Сьогодні ми ознайомимося з прибалтійською казкою, побачимо, що у неї спільного з казками, які вже прочитали, чим вони відрізняються від інших. Як завжди, будемо вчитися виразно читати в особах, обґрунтовувати свою думку про прочитане.

II. Опрацювання нового матеріалу

Робота з текстом.

Опрацювання латиської народної казки «Вовк і кіт».

1) Виразне читання казки вчителем.

2) Словникова робота: правильна вимова нових слів, поданих у підручнику.

3) Читання казки учнями. Бесіда.

— Як вовк звертався до кота?

— Чому він так поводився?

— Про що це свідчить?

— Що пропонує кіт?

— Чи ви погоджуєтесь із відповіддю кота?

— Чому саме кіт дає пораду вовкові?

— Які риси властиві котам?

— Які слова казки є народним прислів'ям?

— Від чого застерігає людей ця казка?

— Що ви знаєте про кота як тварину?

4) Повідомлення «Довідкового бюро».

Зараз на планеті живе 400 млн. котів. Найбільше у СІЛА — 55 млн., англійці доглядають 12 млн. пухнастих улюбленців, у Франції їх — 8, у Німеччині — 6 млн. А от мешканці Перу, Габону та Гвіани не утримують котів.

5) Бесіда.

— Які ви знаєте прислів'я та приказки, пов'язані із словом кіт? (Живучий як кішка; як кіт наплакав; купувати кота в мішку; живуть, як кіт з собакою).

— Назвіть українські народні казки, у яких головний герой — кіт. («Пан Коцький», «Котик і Півник»).

III. Узагальнення і систематизація знань

1. Бесіда.

— Сьогодні ми з вами завершимо нашу подорож сторінками європейської казки.

— Уважно погляньте на політичну карту світу.

Скажіть, казки яких народів ви прочитали?

— Які тварини діють у казках народів Європи, а які — в українських народних казках?

— Чому в казках різних народів утверджується добро, розум, дружба?

— Чи сподобалися вам європейські народні казки? Чого вони навчили вас?

2. Вікторина.

У ч и т е л ь . А зараз ми проведемо змагання

«Знавці європейських народних казок». Переможцем стане той, хто набере найбільше балів. Готові до змагання? Розпочинаємо!

1) Конкурс. «Чи знаєш ти?»

З яких казок ці рядки:

а) «Там на санях — і риба, і комір...»;

б) «Прийшов вовк на вигін. Побачив коня...»;

в) «Так і виникла велика війна. Яка триває досі...»;

г) «Ось чому різні пташки в'ють гнізда по-різному...»

2) Бесіда.

— Назвіть європейські казки, де висміюються дурість, жадібність, невдячність.

— Якими рисами наділені тварини? Кому ці риси притаманні?

— Зі скількох частин складаються казки?

3) Конкурс «Поміркуймо разом».

— Вам необхідно визначити, чиї це речі, з якої європейської народної казки: рибка, виноград, хліб, грамота, сорока, кіт.

— Героям яких казок належать ці слова? (Учні називають казку).

1. «Коли щось робиш, думай і про наслідки» («Виноградар і змія»).

2. «Раз не хочеш тяжкий хліб їсти, то їж легкий» («Легкий хліб»).

3. «Давай знову дружити, як раніше дружили» («Виноградар і змія»).

4. «Я вже не знаю, як його робити» («Сорочаче гніздо»).

5. «Не буде тобі тут порятунку. Недарма кажуть: що посіяв те й пожнеш» («Вовк і кіт»).

IV. Підбиття підсумків уроку

Бесіда.

— Які тварини з європейської народної казки вам сподобались більше? Чому?

(Визначаються за підсумками конкурсів переможці).

V. Домашнє завдання

Читати літературні казки народів Європи.

Я хочу сказати своє слово.

Категорія: Читання | Додав: SYLER (19.10.2013)
Переглядів: 2387 | Рейтинг: 0.0/0
П. Тичина «Де не глянь — колоски». Т. Коломієць «Хліб»
Декоративна форма й колір. Практична робота «Диво-птах»
Ура! Канікули!
Різання паперу ножицями по прямій лінії. Способи нанесення зображення на папі...
Доброта - це частина нас
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]