«Бременські музиканти» (німецька народна казка)

УРОК 85

Де дружба і кмітливість, там і перемога.

Тема. «Бременські музиканти» (німецька народна казка)

Мета: ознайомити учнів із німецькою народною казкою, вчити визначати послідовності дій у творі; розвивати навички швидкого, правильного читання, увагу, вміння вибірково зачитувати відповідні уривки, виховувати почуття дружби та взаємодопомоги.

Обладнання: зображення героїв твору, грамзапис пісні з мультфільму «Бременські музиканти»; «Тематичний словник школяра» К. Прищепи, В. Лук'яненко, політична карта світу, краєвиди Німеччини, Бремена.

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

1. Слово вчителя з елементами бесіди.

— У яких країнах Європи ви побували, вивчаючи народні казки?

— Сьогодні казка запрошує нас у самий центр Європи, де на берегах річок Ельби та Рейну розташувалася відома своїми мальовничими краєвидами Німеччина. А місто Бремен зустріне нас скульптурами великих і маленьких осликів. {Демонстрування краєвидів Німеччини, Бремена).

— Подорожувати ми будемо разом з однією незвичайною музичною групою. Відгадайте, хто її учасники?

2. Загадки.

(Разом з відгадками демонструвати зображення героїв твору).

1) Що за птах стоїть в лозі

На оранжевій нозі?

В голубім блакитнім небі

Майорить червоний гребінь.

Відчайдух і забіяка.

Як же звати цього птаха? (Півень).

2) Ой великий упертюх,

Цей сіренький клаповух,

Кличе «і-а» до ясел,

називається... (Осел).

3) Вдень мовчить, вночі гавчить,

Хто до господаря йде, знати дає. (Пес)

4) Має вуха, темний хвіст

Й дуже дивну звичку:

Спершу добре він поїсть,

Потім вмиє личко. (Кіт)

У ч и т е л ь .

— Хто здогадався, як називається ця група?

— Послухаємо, як вони співають. (Слухання грамзапису пісні з мультфільму «Бременські музиканти»).

II. Опрацювання нового матеріалу

1. Робота з текстом.

Робота над казкою «Бременські музиканти».

1) Читання казки вчителем.

2) Словникова робота.

а) Пояснити слова:

лютня — старовинний, струнний, музичний інструмент;

хвицнути — вдарити однієї або двома задніми ногами;

довбня — великий дерев'яний молот або дерев'яна палиця з потовщеним кінцем.

б) Робота з «Тлумачним словником школяра».

У ч и т е л ь . Знайдіть пояснення таких слів:

лантух (великий мішок із грубої тканини);

ґвалт (сильний крик, галас).

2. Вправи з читання.

1) Читання слів,

влаштується

чудовисько

розкукурікався

уперіщить

гребенястий

У ч и т е л ь . Значення ще яких слів незрозуміле?

2) Читання казки учнями. Бесіда.

— Хто були бременські музиканти?

— Який план здійснили музиканти?

— Чому їм це вдалося?

найбезпечніше

розбійницького

забренчали

— Чому всі тварини охоче погодилися з пропозицією осла?

— Як друзям вдалося налякали розбійників першого разу?

— До якої частини казки ви б хотіли зробити малюнок?

3) Вибіркове читання.

— Знайдіть абзац, зміст якого відображений на малюнку.

— Виділіть із цього абзацу найголовніші слова, які були б підписом до малюнка.

3. Завдання учням.

1) Робота над образними виразами.

У ч и т е л ь . Поміркуйте що означають виділені слова з першої частини твору.

2) Добір заголовків до кожної частини казки.

1. Зустріч звірів. 2. Перемога над розбійниками.

3. Дружба і кмітливість перемогли.

III. Узагальнення і систематизація знань

Завдання учням.

У ч и т е л ь . У поданих завданнях встановіть послідовність подій казки, проставте нумерацію.

(3) Зустріли звірі кота. (6) Почали радитись, як розбійників прогнати. (1) Вигнав господар осла. (7) Добре наїлися музиканти і міцно поснули. (2) Пес і осел пішли до міста Бремена. (5) Вирішили музики переночувати у великому лісі. (4) Півневі сподобалась рада. (8) Розбійники боялися і близько підійти до свого дому.

IV. Підбиття підсумків уроку

Бесіда.

— Чим схожі долі бременських музикантів?

— Що допомогло звірам перемогти розбійників?

— Чого навчила ця казка?

V. Домашнє завдання

I варіант: до вказаного абзацу придумати малюнок і дібрати з тексту слова для підпису.

II варіант: підготуватися до читання за особами І частини казки.

Категорія: Читання | Додав: SYLER (19.10.2013)
Переглядів: 4116 | Рейтинг: 0.0/0
Ліплення. композиція «Будиночок равлика»
«Крашанки і писанки» (за О. Менем). «Гей, Великдень!». К. Пере лісна «Писанка...
Шкільними стежками. Урок позакласного читання
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 19
Колірний і тональний контраст як засіб виділення об’єкта зображення. Малюнок ...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]