💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Д. Павличко «Де найкраще місце на землі». В. Скуратівський «Калина». А. Листопад «Калина». Підсумок із теми

УРОК 32

Посадіть калину коло серця, щоб цвіла вона в душі.

Тема. Д. Павличко «Де найкраще місце на землі». В. Скуратівський «Калина». А. Листопад «Калина». Підсумок із теми

Мета: ознайомити учнів з красою нашого краю, його символом — калиною, збагачувати активний словниковий запас, удосконалювати уміння порівнювати твори, виховувати любов до Батьківщини.

Обладнання: індивідуальні таблиці Шульте.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

1. Підготовчі вправи для читання.

1) Гра «Впіймай слово на гачок». Яке слово відрізняється від інших?

Кора — кора — пора — кора — пора — кора.

Калина — калина — Галина — калина — калина.

Край — край — край — грай — край.

Кава — кава — ґава — кава.

2) Скоромовка.

На подвір'ї зелен кущ,

Над кущем літає хрущ.

Ми прибігли до куща —

Над кущем нема хруща.

2. Вправи на розвиток периферичного зору.

1) Робота з таблицею Шульте (квадрат 10 х 10).

За 30 с прочитати числа в послідовності від 1 до 25, не переміщуючи зір за межі центральної клітинки.

2) Гра «Знайди назви рослин».

Літери вертикальних колонок — першої і останньої — треба пересувати вгору чи вниз, щоб у горизонтальних рядках прочитати розв'язок — назву рослин.

ОА Л И Н и

Л А Л Ь В А

Я Г І Р 0 Я

М Б Л У Н К

К І Щ И н К

(Калина, мальви, огірок, яблуня, ліщина).

У ч и т е л ь . Які з цих рослин обов'язково садили на подвір'ї?

II. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя з елементами бесіди.

Калина — споконвічна і вірна супутниця нашого життя і побуту. Калина і Україна нероздільні. Калина — це символ України. Немає, мабуть, такого села у нашій країні, де б не росла, не рум'яніла червоними ягодами аж до самої зими калина. В

Україні понад 100 населених пунктів названо словом «калина» або похідними від нього. Придумайте або пригадайте такі назви. (Калинівка, Калинове, Калинівці). Був такий звичай — переходячи в новозбудовану хату, новосельці обов'язково висаджували кущ калини. Або коли народжувалась в сім'ї дівчинка, на її вроду і щасливу долю саджали калину. Говорять, що у злих людей калина не росте.

— А чому калина має таку назву? Пригадайте казку, коротко розкажіть її.

— Сьогодні ми прочитаємо, як про калину пишуть наші письменники.

III. Опрацювання нового матеріалу

1. Робота з текстом.

Опрацювання оповідання В. Скуратівського «Калина».

1) Слухання оповідання учнями.

2) Словникова робота.

Завдання. Прочитати «луною». Прочитати «буксиром» (2—3 рази, пришвидшуючи темп читання).

Рослини-символи за волю і щастя верба і калина дбайливо охороняли з давніх-давен наруга над нею козацька пісня накличете мороз

3) Вибіркове читання з елементами бесіди.

— Що нового ви дізналися про калину?

— Про якого гетьмана України згадується у творі?

4) Гра «Дочитай речення до кінця».

Учитель читає початок речення, а учні знаходять кінець і дочитують вголос.

5) Гра «Дослідники». Дослідити текст, скільки разів у ньому повторюється слово «калина».

2. Завдання учням.

Опрацювання вірша А. Листопад «Калина».

1) Учні самостійно читають вірш.

2) Бесіда.

— До чого закликає автор вірша?

— Як ви розумієте вислови «щоб усміхнулась доля» (щоб було життя щасливим), «щоб цвіла вона в душі».

3) Теорія виразного читання вірша. Бесіда.

— Як треба читати окличні речення?

— Що означає три крапки?

— На які слова треба наголосити?

— Яким має бути темп читання?

3. Аналіз творів.

Зіставляння прочитаних творів («Калина» В. Скуратівського і «Калина» А. Листопад).

— Що ці твори об'єднує? У чому відмінність?

— До якого розділу читанки вони входять?

4. Робота з текстом.

Опрацювання вірша Д. Павличка «Де найкраще місце на землі».

1) Бесіда.

— Що таке Батьківщина?

— З чого вона починається?

— Відповідь на запитання «Де найкраще місце на землі?» ви дізнаєтесь, прослухавши вірш Д. Павличка.

2) Виразне читання вірша вчителем.

3) Читання вірша вголос «ланцюжком». Відповіді на запитання.

— Що поет запитав у сонця? А чому він звертається саме до сонця?

— Чи сказало сонце назву цієї землі?

— А яка земля найкраща? Прочитайте рядки, в яких висловлено головну думку вірша.

— Яка земля найкраща для нас?

— У яких раніше прочитаних творах ідеться про любов до рідної землі?

4) Виразне читання вірша.

IV. Домашнє завдання

Робота в зошитах (с. 18, завдання 2, 3, 4).

Рідна домівка, рідна сім'я — тут виростає доля моя.

Категорія: Читання | Додав: SYLER (28.09.2013)
Переглядів: 6680 | Рейтинг: 0.0/0
Як росте і розвивається людина. Практична робота «Визначення росту і маси тіл...
Колір як засіб створення образу. Практична робота «В гостях у казкового персо...
П. Воронько «Липка». В. Сухомлинський «Покинуте кошеня». Г. Могильницька «Баб...
«А вже весна, а вже красна». Урок позакласного читання
ПІДГОТОВКА ДО УРОКУ-СВЯТА № 32.
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]