Звук [в]. Позначення його буквами В, в ("ве")

Урок  № 47 (читання)

Тема: Звук [в]. Позначення його буквами В, в ("ве")

Мета: ознайомити учнів з артикуляцією звука [в] та буквою, що його позначає; вчити виконувати звуко-буквений аналіз слів, читати склади і слова з вивченими буквами; розвивати мовлення учнів, уміння слухати, відтворювати прослухане; виховувати допитливість, бажання дотримуватися правил дорожнього руху.

Обладнання: макет дерева з вишнями, на яких написано склад; макет сонечка; предметні малюнки; фішки для звукових моделей; малюнки до загадок; зошити; плакат "Правильно сиди під час письма".

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу

1 Читання складів

На дошці - малюнок дерева з вишеньками, на яких написані склади:

ні, на, но, ну, ни, ін, ан, он, ун, ин.

- Яка буква повторюється в усіх складах?

2 Повторення вивченої букви і звука

- Знайдіть і покажіть букву "єн" в касі.

- Які звуки вона позначає на письмі?

Біля дерева вчитель ставить малюнок дівчинки.

- Хто стоїть біля дерева?

- Зі складів, що є на вишеньках, складіть її ім'я.

- Яка перша літера в цьому слові? Чому вона велика?

3 Побудова речення та його графічної моделі

III. Мотивація навчальної діяльності

1 Виділення нового звука

- Погляньте на наше деревце, воно допоможе вам відгадати загадку.

Червоненька і смачненька,

Дуже з вигляду гарненька.

І боки у неї пишні.

Влітку смачно їсти... (вишні).

- Назвіть перший звук у слові-відгадці.

2 Гра "Впізнай звук"

Веселі вишні вкрили віти,

Виблискують з гущавини.

Василько воду ллє на квіти,

Щоб вищі виросли вони.

Прослухавши вірш, учні називають слова, у яких почули звук [в].

З Заучування вірша з елементами ейдетики

- Як ви вважаєте, який новий звук ви будете вивчати на уроці?

IV. Повідомлення теми і завдань уроку

- Отже, сьогодні на уроці ви будете вивчати новий звук, познайомитеся із буквою, що позначає його на письмі, спробуєте знайти предмети з навколишнього середовища, на які вона схожа. А також пригадаємо разом, як потрібно переходити вулицю, щоб не трапилось біди.

V. Ознайомлення з новим звуком

1 Артикуляція звука [в], віднесення його до приголосних

2 Аналітико-синтетичні вправи

1) Гра "Утвори склад".

Учитель називає звуки, учні утворюють з них склади.

2) Гра "Назви звуки".

Учитель називає склад, учні називають звуки, з яких він складається.

3) Гра "Злови своє слово".

Перший ряд плескає в долоні, якщо [в] чути на початку слова, другий ряд - в середині, третій ряд - в кінці. Слова: вода, лев, ворона, деревце.

4) Гра "Мікрофон по колу".

Учні добирають свої слова з новим звуком.

5) Робота в парах.

- Серед предметів, зображених на малюнках, виберіть тільки ті, в назвах яких ми чуємо звук [в] і побудуйте звукову модель.

 Фізкультхвилинка

Що ж, мабуть, прийшла пора Трохи відпочити,

Я вас хочу на зарядку.

Друзі, запросити.

Руки вгору піднімаєм,

Швидко вниз їх опускаєм.

Нахил вправо, нахил вліво -

Повторімо знову вміло.

VI. Ознайомлення з новою буквою

1 Розглядання букви. Аналіз її графічної будови. Добирання предметів

з навколишнього середовища, схожих на букву в

2 Місце букви в касі

3 Друкування літер В, в у зошитах

Повторення правил сидіння за партою, користування ручкою та розміщення зошита під час письма.

o Правила сидіння за партою

- Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розглядування плаката..)

o Розміщення зошита на парті

- Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притримуйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

o Як тримати ручку під час письма

- Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями - великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху - вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказівного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

4 Читання складів з вивченою буквою

На дошці - малюнок сонечка, в середині буква в, на промінцях - а, о, і, и, у. Під керівництвом учителя діти читають прямі та обернені склади.

VII. Робота за Букварем

 Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

Оченята роблять вправи:

Вліво, вправо, вліво, вправо.

Потім вгору, потім вниз Оченятами дивись!

Рухи очима вліво-вправо, вгору-вниз протягом 2 хв.

1 Читання слів зі складом ea, зі звуком [в ] у середині слова

2 Утворення слів з розрізаних складів

3 Словникова робота за сторінкою та ілюстрацією Букваря

4 Складання речень за поданими до малюнка графічними моделями

VIII. Підсумок уроку

- З якими новими звуками ви ознайомилися на уроці?

- Дайте характеристику цим звукам.

- Назвіть букву, якою вони позначаються на письмі.

- Пригадайте вірш, який вивчили на уроці.

Учитель показує малюнки, а учні пригадують вірш.

- Який предмет з навколишнього середовища нагадує вам нова буква?

- Чого має дотримуватись кожен, хто переходить вулицю?



Джерело: noindex
Категорія: Навчання грамоти | Додав: SYLER (27.12.2013)
Переглядів: 3475 | Рейтинг: 5.0/1
Обов'язки дітей і батьків
Узагальнення й систематизація знань учнів
Що виготовляють або вирощують там, де ти живеш. Як хліб на стіл прийшов. Вшан...
Д. Павличко «Де найкраще місце на землі». В. Скуратівський «Калина». А. Листо...
«Приховала». О. Орач «Вчуся у мами». П. Осадчук «Я навчаюся у тата». «Наш Анд...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]