Урок 77 Тема: Вступ до теми. Н. Мовчан-Карпусь «Будить березень весну». «Ой, весна, весна...», «Вийди, вийди, сонечко...» (українські народні пісні)Мета: розширювати та узагальнювати знання учнів про усну народну творчість; формувати вміння визначати тематику народної співаночки; виховувати почуття любові до національного фольклору. Хід Уроку I. Організаційний момент II. Мовленнєва розминка 1 Робота над лічилкою Ішов кіт через сто воріт, До кінця дійшов, Кошеня знайшов. — Няв! 2 Робота над скоромовкою Сонце гріє — аж пече, З сома в море піт тече, Радить сому сонний кит: — Покупатись, соме, слід. Л. Куліш-Зіньків 3 Читайте! Склади додавайте! Лі ... (то) лі ... (сок) лі . (кар) лі . (так) по . (сол) по ... (тяг) по ... (сох) по ... (ра) фа . (ра) фа . (зан) фа . (кел) фа . (ртух) III. Перевірка домашнього завдання Гра «Хто краще?» Конкурсне читання віршів Т. Г. шевченка. IV. Повідомлення теми і мети уроку — Відгадайте загадку. — Прочитайте назву нового розділу. — Як ви вважаєте, про що йтиметься у творах, уміщених у цьому розділі? Вправа «Мікрофон» — Що ви хочете сказати про весну? — Із настанням весни все розквітає, здається, що ніби якась чарівна енергія вливається в кожного після довгого зимового сну. V.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу 1 Опрацювання вірша Надії Мовчан-Карпусь «Будить березень весну» 1) Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання вірша учнями. — Якою поетеса зобразила весну? 2) Словникова робота. «Довідкове бюро» Креше — добуває іскри, вогонь кресалом. 3) Читання вірша учнями «ланцюжком». — Назвіть весняні місяці. — Що сказала поетеса про кожен із них? Гра «Доповніть» Березень . (будить). • Прийшла вона до нас прекрасна, Многовітна, тепла, ясна, Ніби дівчина в вінку. Ожили луги, діброви, Повно гомону, розмови І пісень в чагарнику. (Весна) Квітень ... (вабить, хороводить). Травень ... (крешиль ллє). 4)Гра «Добери риму». Весну — ясну Квіточками — діточкам. 2 Опрацювання української народної пісні «Ой, весна, весна.» — Діти дуже люблять і чекають весну. Весна — це сонце і тепло, зелена трава і чудові квіти. А головне — дітям не потрібно сидіти у хаті, ховаючись від морозу і холоду, а можна піти на галявину чи в лісок, погратися, повеселитися, поспівати. У давнину існував такий звичай, що як тільки зійде сніг, і землю пригріє сонце, діти виходили на околицю села з випеченими з тіста жайворонками і закликали весну. 1) Читання співаночки учнями. Гра «Бджілки». — Як побудована співаночка? (У формі діалогу) — Між ким відбувається розмова? — З якою інтонацією слід читати слова дітей? А слова весни? 2) Читання співаночки «луною» за вчителем. — Про що діти запитують весну? — Як вони звертаються до весни? — Що принесла весна? 3) Читання співаночки за особами. Слова дітей читає група учнів, слова весни читає учениця. — Знайдіть у тексті співаночки пестливі слова. — Доберіть пестливі слова до слів весна, пшениця. — У якому значенні вжито слово красна? — Які слова у співаночці римуються? 3 Опрацювання української народної пісні «Вийди, вийди, сонечко.» 1)Робота над загадкою. • Всі його люблять, Всі його чекають, А хто подивиться — Кожен скривиться. (Сонце) — Для українців сонце завжди було «святим і праведним». Сонце шанували і літні люди, і діти. Гріхом уважалося показувати на нього пальцем (око виколеш), плювати (пітьма огорне землю), кидати каміння (Бог хліба не дасть). Сонце зігрівало землю, в яку сівач кидав зерно, до сонця тягнувся зелений паросток, під сонцем він перетворювався на хлібний колосок. Сонцю присвячували казки, легенди, співали про нього пісні. 2)Гра «Бджілки». Напівголосне читання співаночки учнями. — До кого звертаються діти? Як саме? — Чому в тексті співаночки багато пестливих слів? — Знайдіть у співаночці рими. — Послухайте, як співається ця співаночка. Учні слухають співаночку в запису, співають її. VI. Підсумок уроку — Яку тему почали вивчати? — Які співаночки вчили? — Коли діти співали співаночки? VII. Домашнє завдання Вивчити напам’ять одну зі співаночок. | |
| |
Переглядів: 5810 | |
Загадка — цікава розумова задача. Л. Глібов «Котилася тарілочка», «Хто доня?» |
М. Підгірянка «Ходить, ходить зима гаєм...». Леся Українка «Красо України, По... |
«Мій рідний край, моя земля велика-превелика...». Встановлення меж речень. Ро... |
Закріплення випадків додавання й віднімання, пов’язаних з нумерацією чисел. П... |
Складання таблиці множення на 2. Задачі на множення. Вправи та задачі на дода... |
Всього коментарів: 0 | |