Осінь така мила

Урок 2

Тема: Осінь така мила

Мета: Вчитись читати та аналізувати твори, присвячені осінній порі. Ознайомити учнів із художніми засобами зображення осені поетами, письменниками, учити спо-стерігати за красою природи. Розвивати навички читання, переказу, вміння спілкуватися. Виховувати та прищеплювати любов, відповідальність, дбайливе ставлення до довкілля.

Обладнання: Записи, виставка книжок, малюнки учнів, ілюстрації.

Тип уроку: Урок узагальнення та систематизації знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Умійте природу любити

-Вам у походи ходити.

І мандрувать, любі діти.

Умійте природу любити.

Кожній стеблині радіти.

У полі, у лісі, над яром

Квіти, дерева і трави,

Цвіту не рви задаром.

Бачиш - у полі квітки,

Чуєш - співають пташки,

Всюди сміються діти.

Усе це - тобі берегти!

ІІ. Актуалізація опорних знань. Узагальнююча бесіда

--Які твори ви читали, готуючись до уроку?

--Хто їх автор?

--Яка основна думка твору?

--Зачитайте уривок з твору, що вам сподобався.

--Стисло перекажіть прочитаний вами твір.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

---Яка пора року до нас зараз завітала?

--- Які прикмети має осінь?

---Чи подобається вам ця пора року?

ІV. Ознайомлення з творами шляхом їх читання в класі

1. Робота над текстом «Як починається осінь» за В. Сухомлинським

— Прочитайте твір.

— Чому слово -«Осінь» пишеться з великої букви?

— Як зображено Осінь? (Як живу істоту.)

— Які слова характеризують Осінь як живу істоту? (Сидить на березі річки, ходить по садах, розплітає косу, співає пісню.)

— Поясніть вислів «Співає пісню про срібні павутинки». (Прийшло бабине літо, ознакою якого є павутиння, що всюди снує.)

— Які пташки бояться Осені? Чому? (Ластівки, журавлі, бо час відлітати до вирію через брак корму.)

— А хто з пташок радіє приходу Осені? (Дятли.) Чому? Прочитайте.

— Чому Осінь названо старшою донькою Діда Мороза?

— Як ви думаєте, хто середня донька? Доведіть свою думку.

— Про які ознаки Осені йдеться у творі? (Сивий туман, низько стоїть сонце, світить, але не дуже гріє.)

— Які вислови сподобалися найбільше?

— Послухайте твір із заплющеними очима. Яку картину ви уявили? Опишіть словами або намалюйте на папері.

2. Робота над твором В. Хмельницького «Лев»

— Прочитайте оповідання.

— Про якого Лева йдеться у творі? (Про жовтий лист.)

— Як звірі дізналися про існування Лева? (Сорока мало не сіла на нього й розтеревенила, по всьому лісі.)

— Як вони поставилися до його присутності в лісі? (Невдоволено.)

— Чому звірі не зустріли Лева біля ставка? (Бо жовтий лист вже відірвався від гілочки.)

— Послухайте твір із заплющеними очима. Які звуки ви почули?

— Які слова використав автор, щоб передати характерність вимови різних звірів? (Фух, зашепотіли, пробурчав.)

— Про що міг думати жовтий осінній листочок? Поміркуйте.

3. Робота над твором Л. Андрієць -«Сорока й снігурі»

— Прочитайте назву твору. Поміркуйте, про що йтиметься у творі.

— Який настрій був у сороки на початку твору? Чим він був викликаний? (їй було сумно, бо її найближчі сусіди відлетіли до вирію.)

— Кого зустріла сорока? (Снігурів.)

— Із чим сорока переплутала снігурів? (Із червоними яблуками.)

— Чи змогли снігурі змінити настрій сороки? Як це їм удалося? (Так, вони заспокоїли її, нагадавши, що вона зимуватиме не сама, а їжу можна знайти.)

— Чому снігурі прилітають до нашої країни на зимівлю? (Бо тут для них є корм.)

— Хто допомагає пташкам в особливо холодні й голодні дні? Як саме? (Люди, майструючи годівниці.)

— Чи допомагаєте ви пташкам перезимувати? Як саме?

— Зробіть удома годівничку. Поспостерігайте, які пташки прилітатимуть до неї, яке насіння вони полюбляють. Розкажіть про свої спостереження в класі.

4. Фізкультхвилинка.

Фізпауза для оченят.

1. Швидко покліпати очима, заплющити очі та посидіти спокійно, повільно рахуючи до 5. Повторити 4 -5 разів.

2. Міцно замружити очі. Порахувати до 3, відкрити очі та подивитися вдалечінь. Порахувати до 5. Повторити 4 – 5 разів.

3. У середньому темпі проробити 3 – 4 кругових рухів очима в правий бік, стільки ж само - у лівий. Розслабивши очні м’язи, подивитися вдалечінь – на рахунок 1 – 6. Повторити 1 – 2 рази.

4. Витягнути руку вперед. Подивитися на вказівний палець витягнутої руки на рахунок 1 – 4. Потім перенести погляд вдалечінь на рахунок 1 – 6. Повторити 4 – 5 разів.

5. Робота над віршами Марійки Підгірянки «Прийшла осінь» та В. Терена «Осінь»

— Прочитайте вірші. Про які ознаки осені в них ідеться?

— Які вислови використовують автори, зображуючи осінь?

— Якою ви уявили собі осінь? На кого вона схожа?

— Використовуючи вислови з віршів, складіть казочку на тему 4Прийшла осінь».

Учні, виконуючи це творче завдання, мають користуватися планом.

План

1. Яка пора року настала?

2.  Що принесла із собою осінь?

3. Як осінь змінила довкілля?

4. Як ви ставитеся до осені?

— Який настрій передають (створюють) вірші? Що відчуваєте, прочитавши їх?

V. Перевірка усвідомленого.

1.Робота з осінніми прикметами та прислів'ями

— Прочитайте. Поясніть, як ви розумієте зміст прислів'їв, прикмет.

— Прочитайте в прислів'ях слова, які протиставляються. Чи всі вони антоніми у звичайному мовленні?

— Які ще прикмети ви знаєте? Які з них справдилися?

— Поєднайте початок і кінець народних прикмет.

У лісі багато горобини —робить два болота.

У вересні ложка води --- осінь буде дощовою.

Як листопад дерев не обтрусить що з великої хмари малий дощ буває.

У жовтні кожен знає, довга зима бути мусить.

— Намалюйте ілюстрацію до прислів'я або народної прикмети. Продемонструйте в класі. Запропонуйте відгадати, що вона передає.

— Складіть невеликий твір про осінь, використовуючи прислів'я, народні прикмети.

— Які з прочитаних творів вам сподобалися найбільше? Чому?

— Відновіть прислів'я за малюнками.

жовтіє, то  полесмутніє.(Як листя жовтіє, то поле смутніє.)

Літо дає , а осінь (Літо дає коріння, а осінь насіння.)

Весна багата на

, а осінь — на сніпки.

(Весна багата на квіти, а осінь — на сніпки.)

2. Тест по темі. «Осінь така мила».

 1. Хто є старшою дочкою Діда Мороза?

а)  Осінь;

б) весна;

в) зима.

 2.  Хто із звірів першим побачив лева з оповідання В. Хмельницького «Лев»?

а)  Зайці;

б) Ведмідь;

в)  Сорока.

 3.  Які пташки зимували разом із сорокою у творі Л. Андрієць?

а)  Ластівки, солов'ї, шпаки;

б) журавлі, зозулі, дятли;

в) дятли, синички, горобці.

 4.  Чому снігурі летять на зимівлю з півночі до наших країв?

а) Тому що вони полюбляють холод;

б) їм подобається перелітати з місця на місце;

в) тут тепліше, можна знайти їжу: калину, бузину, горобину.

 5.  Хто автор вірша -«Прийшла осінь»?

а)  Олена Пчілка;

б)  Марійка Підгірянка;

в)  Марія Пригара.

 6. Закінчіть прикмету: «Високо летять гуси — ...».

а)  ...чекай тривалої осені;

б) ...на сувору зиму;

в)  ...осінь буде тепла.

VІ. Підсумок уроку

— Що нового ви дізналися на уроці?

— Яка назва теми?

— Який твори ми читали? Хто їх автори?

--- Який твір вам запам’ятався найбільше і чому?

Категорія: Позакласне читання | Додав: SYLER (02.01.2014)
Переглядів: 3758 | Рейтинг: 0.0/0
Аплікація з вирізаних форм за допомогою шаблону. Копіювання зображень за допо...
Згинання та складання паперу. Виготовлення іграшки складанням. Декоративна кв...
Практична робота: обговорення поведінки відомих літературних героїв (або геро...
Ми і природа. Поняття про навколишнє природне середовище. Взаємодія людини і ...
Дива природи. Редагування текстів
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]