Приголосні звуки. Спостереження за роботою мовленнєвих органів (язик, губи, зуби) під час вимови приголосних звуків

Урок 95

 Тема: Приголосні звуки. Спостереження за роботою мовленнєвих органів (язик, губи, зуби) під час вимови приголосних звуків

 Мета: учити учнів упізнавати і розрізняти на слух та за способом вимовляння приголосні звуки (утворення перешкоди на шляху видихуваного повітря); повторити алфавіт; розвивати навички звуко-буквеного аналізу слова; формувати спостережливість; виховувати любов до рідної мови.

Хід Уроку

I. Організаційний момент

 Встали, дітки, всі рівненько,

 Посміхнулися гарненько,

 Настрій на урок взяли Й працювати почали.

II. Актуалізація опорних знань

 1 Хвилинка каліграфії

Цц ця це це оц Це цу іц ца ци Цуке □ рка гу і-€]гяу.(у л-/сие Цапок водицю п’є з цеберка.

— Поділіть слова на склади.

— Назвіть серед них споріднені слова.

— У реченні підкресліть букви, що позначають голосні звуки.

— Доберіть близьке за значенням слово до слова цеберко.

 2 Вправи на повторення

 1) Прочитайте вірш. чому він так називається? Зверніть увагу на правильну вимову звуків [дж], [дз].

ПОльОВІ ДЗВІНОчКи Піднімає джміль фіранку,

Каже: — Доброго вам ранку! як вам, бджілко, ночувалось? чи дощу не почувалось?

Виглядає бджілка з хатки:

— У дзвіночку добре спати.

Цей дзвіночок — як намет.

Тільки дощ — як кулемет.

 Л. Костенко

— Випишіть спочатку слова зі звуком [дж], потім — зі звуком [дз].

— У якому із записаних слів найменше звуків? Зробіть його звукову модель. яким буде співвідношення букв і звуків у цьому слові?

— як на письмі позначається звук [дж]?

— А який ще звук ми позначаємо на письмі двома буквами?

— чи можна при переносі розривати буквосполучення дж та дз, якщо вони позначають звуки [дж], [дз], [дз’]?

— Поясніть розділові знаки в кінці речень. Назвіть питальне речення зі звертанням.

 2) Відповіді на запитання.

— чим відрізняються звуки і букви?

— які бувають букви?

— На які групи розподіляються всі звуки?

— Скільки в українській мові голосних звуків?

— Скількома буквами вони позначаються?

— Скільки всіх букв в українській абетці?

— Повторимо абетку всі разом.

— Хто сам хоче розказати українську абетку?

III. Повідомлення теми і мети уроку

— На сьогоднішньому уроці ми більше дізнаємось про приголосні звуки. Тема уроку — «Приголосні звуки».

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1 Пояснення вчителя

Я тягнув на гору віз, а з гори мене він віз.

— Що цікавого ви помітили у цьому реченні?

— яке слово однаково пишеться, але має різні значення?

— Запишемо слово віз.

— Побудуємо його звукову схему.

— який звук вимовляється вільно, повітря не зустрічає перешкод, проходячи через рот?

— На які перешкоди потрапляє повітря, коли вимовляємо звуки [в’] і [з]?

— Це приголосні звуки. Приголосних в українській мові 22, а позначаються вони такими буквами: Б б, В в, Г г, Ґ ґ, Д д, Ж ж, З з, Й й, К к, л л, М м, Н н, П п, р р, С с, Т т, Ф ф, X х, Ц ц, ч ч,

Ш ш, Щ щ.

Приголосні звуки відрізняються від голосних тим, що при їх вимові повітря потрапляє на перешкоду.

— Прочитайте вірші, чітко артикулюючи приголосні звуки. Доведемо це. Поспостерігаємо за роботою мовленнєвих органів (язика, губ, зубів) під час вимови приголосних звуків.

1)ПрОСО рано-вранці вийшов рак Сіять моркву, кріп і мак.

 Г оворив рак раченятку:

 — Підготуй гарненько грядку!

 0. павленчук

2) У домі Діми дим.

 Ой, ходім туди, ходім рятувати Дімин дім.

 народна творчість

3) В лісочку на галявці Озерце синє є.

 Маленьке оленятко Водичку з нього п’є.

 І кличе свою мамцю, аж вітерець притих.

 І падають краплинки Із ріжок золотих.

 1. Мачкович

4) Сидить горобець на сосні.

 Заснув і упав уві сні. якби не упав уві сні —

 Сидів би він ще на сосні.

Висновок. Приголосні звуки — звуки, які утворюються за допомогою голосу та шуму. При вимові приголосних звуків на шляху потоку повітря виникають перешкоди, що чинять органи мовлення.

 2 Первинне закріплення Вимовляй правильно!

— Прочитайте скоромовку якнайшвидше.

СОННА СОНя

 Будить вранці мама доню:

 — Вже проснулось сонце, Соню.

 Сонях сонцю посміхнувся, сонний котик теж проснувся

 І запитує спросоння:

 — чи проснулась наша Соня?

 Л. Куліш-Зіньків

— чому так називається вірш?

— Що виражає заголовок — тему чи головну думку?

— Випишіть три слова, підкресліть у них однією рискою букви, що позначають голосні, а двома — букви, що позначають приголосні звуки.

Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й Систематизація отриманих знань

Завдання 1

Прочитати вірш. Списати другий рядок.

 лось і лосенятко з ним. ліс для лосів — рідний дім. літо в ліс гукнуло осінь. лист летить на спини лосям.

— Підкресліть букви, що позначають приголосні звуки.

— Прочитайте букви і вимовте відповідні приголосні звуки.

Завдання 2

Записати слова, вставляючи пропущені букви. Підкреслити букви, що позначають приголосні звуки.

З_мля, с_ниця, з_мля, ц_буля, т_пло, л_сточок.

Завдання 3

Списати слова, поділяючи їх для переносу. Підкреслити букви, що позначають приголосні звуки.

Вулиця, їжак, цукор, верблюд, неділя.

Завдання 4

Замінити звук [ш] звукосполученням [шч]. Записати слова, що утворилися. Поставити наголос.

Пишу (пищу), шипучий (щипучий), шабель (щабель), ширити (щирити), плюш (плющ).

— які слова вам були незрозумілі?

Завдання 5

диктант

У садку співав соловей. Його пісня була дуже гарна. Він знав, що його пісню люблять люди.

— У першому реченні підкреслити букви, що позначають приголосні звуки.

VI. Підсумок  уроку. Рефлексія

— які бувають звуки?

— Скільки в українській мові приголосних?

— як впізнати і розрізнити на слух приголосні звуки?

— яка буква в кожному з рядків зайва? чому?

П, С, Б, А, Ц, Ф

и, О, Й, У, А, І

— Прочитайте букви і вимовте відповідні приголосні звуки: Т, М, Г, Щ, Й, Ґ.

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (02.01.2014)
Переглядів: 2098 | Рейтинг: 0.0/0
Як побачити казку
Природа Кримських гір
Десяток. Утворення числа 10
Складання задачі, яка містить поняття «стільки ж». Вправи на засвоєння таблиц...
Таблиця додавання числа 4. Задачі на збільшення числа на кілька одиниць і на ...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]