Cтворення з кольорового паперу орнаментів геометричних та рослинних форм на закладці до книжки, квадраті
Урок 35–36

Тема. Cтворення з кольорового паперу орнаментів геометричних та рослинних форм на закладці до книжки, квадраті

Мета: дати загальне поняття про орнамент, учити розміщувати елементи симетричного орнаменту з рослинних і геометричних форм на площині; розви-вати фантазію, почуття рівноваги, акуратність; виховувати творчі здібності.

Обладнання: демонстраційне (зразки виробів, схематичне зображення орнаменту, малюнки орнаментів); індивідуальне (кольорові папір та олівці, клей, пензлики).

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

Учитель

Всі сідайте тихо, діти,

Домовляймось не шуміти.

Тож гаразд, часу не гаєм

І урок розпочинаєм.

ІІ. Актуалізація знань та уявлень учнів

Демонстрація розпису на кераміці, розгляд малюнків.

— Чи знаєте ви, хто створює такі гарні речі?

— Чим прикрашено їх? Які природні форми ви впізнаєте? (Вироби при-крашено горошинами, хвилястими лініями, квіточками, листочками, геомет-ричними формами.)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми вчитимемося вирізувати листочки, квіточки, геомет-ричні форми, а також складати з них орнамент на закладці до книжки, у квадраті.

IV. Формування нових знань

— Чи знаєте ви, що таке орнамент?

Орнамент — це оздоблювальний візерунок, в якому ритмічно повторю-ються геометричні елементи або рослинні чи тваринні мотиви.

1. Розгляд і аналіз елементів узору. Звертаємо увагу дітей на розмір і фор-му квітів, листків, на їх симетричне розміщення.

2. Пояснення способу виготовлення квітів складанням паперу вчетверо.

На складеному аркуші креслимо лінію, а потім вирізуємо по ній, роз-гортаємо квітку, що утворилася.

3. Виготовлення квітів складанням аркуша у 8 разів. Щоб одержати квіт-ку з багатьма пелюстками, папір складаємо так, як показано на малюн-ку. Уважно подивіться на зразок і скажіть, у скільки разів треба скласти квадрат, щоб вийшла заготовка для такої квітки.

4. Пояснення способу виготовлення листків рослин перегинанням папе-ру удвічі. Слід наголосити, що за формою листки бувають різні. Учитель показує їх зразки.

5. Розподіл учнів на групи (по 4–5 осіб) за виявленим бажанням виготов-ляти певну квітку. Кожна група працює над спільним завданням: один учень вирізує деталь, інший — листки, відповідальний за роботу роз-міщує деталі на папері і наклеює узор.

6. На закладці до книжки кожен учень самостійно викладає орнамент з рослинних чи геометричних форм.

V. Практична робота

1. Добір кольорового паперу.

2. Вирізування квітів та листків.

3. Позначення крапками місць симетричного розміщення квітів та лист-ків.

4. Наклеювання деталей узору.

Під час роботи вчитель допомагає дітям у доборі картону як фону, у вирізуванні заготовок потрібного кольору й розміру для квітів і листків, нагадує про правила поєднання кольорів, стежить за правильністю вирізу-вання (не дорізати до лінії загину на кілька міліметрів, тримати заготовку у її центрі двома пальцями — вказівним і великим), дає слушні поради, як роз-містити деталі узору на папері, тощо.

VI. Підсумок уроку

Розглянути вироби. Запропонувати дітям знайти серед них найвдаліші, виконані із дотриманням симетричності у розміщенні елементів (ліва і права сторони узору однакові за розміром, кольором та формою деталей), ви-значити, де правильно вирізані квіти, який виріб найакуратніший. Кращі роботи відібрати для класної виставки.

Діти за бажанням презентують свої вироби, використовуючи загадки про квіти чи рослини, елементи яких наявні в орнаментах.

Золотисте ситечко

Покотилось в літечко.

Загляда в віконечко,

Наче справжнє сонечко. (Соняшник)

Що за Мартин

Дереться на тин? (Хміль)

Цвіте синьо, лист зелений,

Квітник прикрашає.

Хоч мороз усе побив —

Його не займає. (Барвінок)

Стоїть півень на току

У червонім ковпаку. (Мак)

Зелена, а не гай, біла, а не сніг,

Кучерява, та без волосся. (Береза)

Сонечко в траві зійшло,

Усміхнулось, розцвіло,

Потім стало біле-біле

І за вітром полетіло. (Кульбаба)

Синьоока ця заброда

В полі водить хороводи.

Де вона вінки спліта —

Пшениці рідкі та жита. (Волошки)

Якщо хтось з учнів складав орнаменти з геометричного матеріалу, до-цільним буде нагадати й про властивості геометричних фігур.

Три у мене сторони,

Міцно зв’язані вони,

А між ними — три кути.

Хто я? Чи вгадаєш ти? (Трикутник)

Чотири маю сторони,

Усі однакові вони.

Всі четверо кутів — прямі.

Ім’я моє назвіть самі. (Квадрат)

Ось вам загадка непроста:

Не маю жодного кута.

Фігура я геометрична,

Така гарненька, симпатична,

На сонце дуже схожа я.

Самі назвіть моє ім’я. (Коло)

Вгадай, що за фігура це.

Вона нагадує яйце! (Овал)

Категорія: Трудове навчання: технічна і художня праця | Додав: SYLER (03.08.2013)
Переглядів: 2492 | Рейтинг: 0.0/0
«І вкрились луки цвітом, вітаючись із літом». Урок позакласного читання
Роль харчування для здоров'я. Адекватне якісне харчування
Хто ти. Які вони, який ти. Історія твого імені
Вирази зі змінною. Позначення змінної буквою. Розв'язування і порівняння ...
Робота з картоном. Настінні сувеніри
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]