Тверді і м'які приголосні звуки. Розрізнення парних твердих і м'яких звуків. М'який приголосний звук [й]

УРОК 108

Тема: Тверді і м'які приголосні звуки. Розрізнення парних твердих і м'яких звуків. М'який приголосний звук [й]

Мета: Формувати навички правильної вимови твердих і м'яких приголосних звуків, вміння позначати м'якість приголосних на письмі буквами і, я, ю, є; розвивати спостережливість; виховувати бережливе ставлення до природи.

Обладнання: Таблиця «Парні тверді та м'які приголосні звуки».

Хід Уроку

І. Організація класу до уроку

II. Актуалізація опорних знань. Каліграфічна хвилинка

— Розкажіть, з яких звуків складається українська мова?

— Якими можуть бути голосні звуки? (Наголошені і ненаголошені).

— На які групи діляться приголосні? (Дзвінкі і глухі).

— Назвіть парні глухі і дзвінкі приголосні.

— Спишіть каліграфічно.

Тю ль юль ця тюльпан Промінь сонця впав на тюльпан.

— Побудуйте звукову модель слова тюльпан.

— Назвіть приголосні в цьому слові. Охарактеризуйте їх.

III. Повідомлення теми і завдань уроку

— Сьогодні ми будемо говорити про тверді і м'які приголосні звуки, про позначення м'якості приголосних на письмі.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Вправи на зіставлення вимови парних твердих і м'яких приголосних звуків.

— Прочитайте слова, записані на дошці.

лис

дим

рис.

— Складіть звукові моделі цих слів.

— Змініть перший звук у цих словах на м'який.

Які слова вийшли?

лис — ліс дим — дім рис — ріс

— Чим відрізняється звуковий склад кожної пари слів?

Складіть звукові моделі слів другого стовпчика.

— Прочитайте склади парами. (Вправа 212, с. 89).

— Вимовте попарно приголосні звуки. Чим вони відрізняються?

— Які букви підказали вам, що приголосні потрібно читати м’яко?

2. Робота з таблицею.

 Парні тверді та м’які звуки

Тверді [д] [т][3][С][дз][д][л][н][р]

звуки

М’які[д’1[т’] [з’І [С’] [Дз’] [д’] [л’] [н’] [р’]

звуки

Позна¬

ченнядТ 3 с дз д л н р

буква¬

ми

М’якість приголосних на письмі позначається бук¬

вами і, є, ю, я та ь

— Розгляньте таблицю.

— Вимовте тверді звуки. Вимовте м’які звуки.

Тепер вимовте парні за м’якістю-дзвінкістю приголосні. Скільки таких пар?

— Якими буквами позначаються ці звуки?

— Прочитайте, як на письмі позначається м’якість приголосних звуків?

— Доберіть склади з парними твердими і м’якими звуками.

3. Ознайомлення з правилом на с. 89.

4. Коментоване письмо. Вправа 213, с. 89.

— Доберіть до слів потрібні склади. Запишіть утворені слова. Підкресліть букви, якими позначено м’якість приголосних звуків.

5. Фізкультхвилинка «Камінь — вата». Дівчатка — команда «Вата», хлопчики — команда

«Камінь». Вчитель називає слова. Якщо слово починається твердим приголосним — встає команда «Камінь», якщо м’яким — встає команда «Вата».

V.Вивчення нового матеріалу про м’який приголосний звук [й]

1. Виконання вправи 214, с. 89.

— Прочитайте вірш.

— З яким проханням автор звертається до ниви?

— Доберіть до слова нива близькі за значенням слова.

— Знайдіть у вірші слова з м'якими приголосними звуками.

— Який звук позначає буква й в словах?

2. Ознайомлення з правилом на с. 90.

3. Робота з загадками

— Відгадайте загадки. Запишіть відгадки.

 То холодним, то гарячим Вдома кожен мене бачив.

 І співаю я від жару,

 І пускаю з носа пару.

 (Чайник).

 Я без діла не лежу —

 Кого хочете здружу,

 Щоб жили у мирі

 Скло, пластмаса й шкіра ...

 Всіх здружу я, крім людей.

 Зрозуміло, хто я?

 (Клей ).

 По полю бродить,

 Зерно молотить,

 Жне, косить —

 Хліба не просить.

(Комбайн ).

 Ну хто співця весни не знає?

 Закривши очі, він співає,

 Та пісня радісна й дзвінка.

 Скажи, як звати співака?

 ( Соловей ).

— Побудуйте звукові моделі цих слів.

— Який звук позначає буква й в цих словах?

VI.Засвоєння вивченого матеріалу

1. Виконання вправи 215, с. 90-91.

— Розгляньте малюнок. Хто на ньому зображений?

— З чого видно, що діти бережливо ставляться до природи?

— Прочитайте виразно вірш Н. Забіли «Лісова криничка».

— Спишіть виділені слова, підкресліть в них букви, які позначають м'які приголосні звуки, і букви, що вказують на їх м'якість (за зразками).

2. Творче завдання. Вправа 216, с. 91 (усно).

3. Робота над скоромовкою. Вправа 217, с. 91.

— Прочитайте скоромовку.

— Який звук у словах лис і ліс однаковий?

Які звуки позначені буквою л?

— Вивчіть скоромовку напам'ять. Потренуйтеся швидко її промовляти.

VII. Підсумок уроку

— Що нового дізналися на уроці про приголосні звуки?

— Назвіть парні за твердістю-м'якістю приголосні звуки, які ви запам'ятали.

— Якими буквами на письмі позначається м'якість приголосних звуків?

— Яка буква завжди позначає м'який звук?

VIII. Домашнє завдання. Пояснення виконання вправи 218, с. 91-92

Вивчити правило на с. 89-90.

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (02.01.2014)
Переглядів: 11258 | Рейтинг: 0.0/0
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 16 (РУХЛИВІ ІГРИ)
Безпека на відпочинку
Уявлення про симетричну форму. Практична робота «Світ комах»
Складання записки, адресованої батькам (друзям)
Сторінками улюблених книг. Урок позакласного читання
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]