Складання записки, адресованої батькам (друзям)

Урок 11

Тема.  Складання записки, адресованої батькам (друзям)

Мета. Вчити складати текст з метою письмового спілку­вання з батьками; вчити добирати і правильно вживати у мові формули звертання, подяки; розвивати і збагачувати мову учнів; формувати практичне уміння писати записки.

Матеріали і обладнання. Картки; зошити з розвитку мов­лення, малюнки тварин для фізкультхвилинки.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

II. Актуалізація чуттєвого досвіду учнів.

Послухайте тексти. Визначте, який з текстів лист, який - за­писка, а який - оголошення.

1)                                                        Школа чародійства і чарівництва «ХОГВАРТС»

                                                           Директор: Альбус Дамблдор

                                                           (Кавалер ордена Мерліна І ступеня,

                                                           Великий чародій, Верховний чарівник,

                                                           Президент Міжнародної конфедерації магів)

 

Дорогий містер Поттер!

            Ми раді проінформувати Вас, що Вам надане місце в Школі чародійства і чарівництва «Хогвартс». Будь ласка, ознайомтесь із доданим до цього листа списком необхідних книг і предметів.

            Заняття починаються 1 вересня. Чекаємо Вашу сову не пізні­ше 31 липня.

                                                                                                                      Щиро Ваша,

Мінерва МакГонагалл,

заступник директора

 

            2) 10 листопада 2002 року у приміщенні Зеленого театру відбудеться прослухування співаків для хору «Пізнайко».

            При собі мати рекомендаційні листи.

 

3) Сашко, зустрінемось на перерві на нашому місці. Я намалював для тебе коня.    Петрик

- Прочитайте вголос записку.

(Записка складається зі звертання, повідомлення або прохан­ня, підпису автора записки).

- Обведіть в тексті записки звертання і підпис.

- Визначте, це записка-прохання чи повідомлення?

- Підкресліть текст повідомлення.

 

III. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми.

- Пригадайте, коли ми звертаємось до написання записки? (Коли треба терміново про щось повідомити чи попросити, а можливості зробити це вголос немає; коли відсутній той, кому адресується прохання чи повідомлення).

- Визначте тему і завдання нашого уроку.

 

IV. Основна частина уроку.

Робота над складанням і написанням записки. Бесіда.

1. Повторення про звертання.

З чого починається записка?

Пам'ятайте!

            Звертання може складатися з одного або декількох слів. Звер­тання виділяється на письмі комами або знаком оклику.

2. Робота в зошиті.

Завдання 1. Прочитайте, розставте розділові знаки. Підкрес­літь звертання.

 

Спитай себе, дитино, хто ти є.

 

Що ти нам, весно, принесла?

 

Зимонько-снігуронько, наша білогрудонько,

 Не верти хвостом...

                                                                                          (Л. Глібов)

Небо, небонько, мерщій посилай до нас дощі!

 

Рідна земле! Волошковий стане!

Як же не любити нам тебе?!

                                                                                          (Д. Білоус)

Стежка в поле лине й нас туди веде.

Ти, моя стежинко, не губись ніде.

Стежечко, стежино, рідне стеженя.

Скільки тут ступало босих ноженят?

                                                                                         (М. Томенко)

...Здорова будь, зима у білій шубі!

Ти нам також і дорога, і люба,

Як і весна, як літо, і як осінь.

                                                                                         (М. Познанська)

3. Робота в парах.

            Прочитайте один одному звертання. Поясніть, які розділо­ві знаки виділяють звертання, підготуйтеся пояснити іншим учням.

(Двоє-троє учнів пояснюють виділення звертань у реченнях завдання 1).

4. Робота в групах.

Перебудуйте речення так, щоб підмети стали звертаннями.

(Вчитель роздає учням картки).

Картка 1.

Оксанка поливає квіти.

Миколка допомагає Петрикові розв'язати задачу.

Люди зберегли любов до свого краю. .

Картка 2.

Матуся веде нас у світ широкий своїм мудрим голосом.

Роман обкопує яблуньку в садку.

Ластівка несе весну на крилах.

Картка 3.

Зоя годує курочок просом.

Білий метелик сів на червону квітку.

Діти напилися чистої джерельної води.

Картка 4.

Світлана любить свого зайчика.

Зайчики допомогли посадити солов'ятко у гніздо.

Півник пісню співає, день новий вітає.

Картка 5.

Півень розчісує свого барвистого хвоста гребінцем.

Діти прийшли у ліс на прогулянку.

Федько подарував Фросині синю фіалку.

Картка 6.

Бджілка збирає солодкий нектар.

Соловейко співав свою пісню усю ніч.

Василь допомагає сестричці одягнутися.

 

5. Аналіз роботи в групах.

            Заслуховування перебудованих речень. Учні кожної групи чи­тають перебудовані речення, називають звертання, пояснюють, як звертання виділяється на письмі.

Фізкультхвилинка

Звернутися до зображення на малюнку з проханням виконати дії, записані на дошці, і показати ці дії:

летіти             стрибати        ходити

бігати             плавати          рити

сідати

(Вчитель використовує малюнки тварин, які підходять до по­даних дієслів).

Наприклад: ластівко, лети (діти говорять і показують руками). Після фізкультхвилинки з малюнками можна провести ще одну, яка буде кінцівкою (можна для неї залишити малюнок гусей).

Гуси-лебеді, прилітайте!

Гуси-лебеді, на лужку зеленім сідайте!

Гуси-лебеді посиділи, поклювали, покружляли,

Піднялися, полетіли... А за парти діти сіли.

6. Робота в зошитах.

Завдання 2. Складіть до кожного малюнка речення зі звертан­ням.

Запишіть звертання-словосполучення.

Учні самостійно записують звертання.

Кілька учнів зачитують звертання.

 

Складіть усні записки зі звертаннями. Пам'ятайте про слова ввічливості.

 

Завдання 3. Запишіть різні варіанти звертання до мами, тата, бабусі, дідуся, брата, сестри.

 

Завдання 4. Складіть самостійно записку-прохання татові або мамі. Запишіть.

 

7. Самостійна робота учнів.

            Двоє-троє учнів зачитують свої записки. Інші аналізують скла­дені записки за будовою, пояснюють, чи правильно вжите звер­тання, чи використано слова ввічливості.

 

V. Підсумок уроку.

-          Які види записок ви вчилися писати?

-          З чого складається записка?

-          Для чого потрібна записка?

-          Кому можна писати записки?

-          Які сучасні технічні засоби допомагають нам надсилати за­
писки з повідомленням чи проханням?

-          Як називаються записки, передані по мобільному телефону?

-          Як часто ви пишете записки своїм батькам?

 

VI. Домашнє завдання.

Складіть і запишіть записку-повідомлення батькам (другові).



Джерело: noindex
Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (21.09.2013)
Переглядів: 6313 | Рейтинг: 0.0/0
Комбінована аплікація
Прикраси для ялинки. Підбір матеріалів для виготовлення прикрас з паперу. Пос...
Українська народна казка «Лисиця та їжак»
Коли щось робиш, думай про наслідки. Болгарська народна казка «Виноград і змі...
Елементарне поняття про архітектуру як вид мистецтва. Практична робота «Місто...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]