Добір заголовка до тексту

УРОК № 20.

Тема: Добір заголовка до тексту

Мета: Закріплювати поняття «текст»; учити добирати заголовки до текстів, встановлювати їхню відповідність до змісту тексту; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до книжки.

Хід Уроку

I. Організація класу до уроку

II. Перевірка домашнього завдання

— Який заголовок ви дібрали до тексту?

— Поясніть значення слова ґроно.

— Як поділити для переносу слово червоні?

III. Каліграфічна хвилинка

К ккн книга

Любіть і бережіть книгу! Вона — ваш друг.

— Чому треба берегти книгу?

— Про що ви дізнаєтеся з книжок?

— Як називається ваша улюблена книжка?

IV. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми вправлятимемось у доборі заголовків до текстів.

V. Вивчення нового матеріалу

1. Вступна бесіда.

— Назвіть казки, які ви читали? Про що або про кого вони?

— Як ви думаєте, чому казка має саме такий заголовок?

2. Осмислення нових знань.

Гра «Дізнайся про зміст казки».

— Я буду називати вам назви казок, які ви, можливо, ще не читали, а ви спробуйте відгадати, про що може йтися в цій казці.

(«Як вовк гусям грав», «Лисиця і козел у ямі», «Як чоловік та ведмідь хазяйнували», «Зимівля звірів », «Як миша віддячила левові»).

— Чи помітили ви, як заголовок пов’язаний зі змістом тексту? (Заголовок повинен відповідати змісту. Прочитавши заголовок, можна зрозуміти, про що йтиметься в тексті).

3. Робота з підручником. Вправа 92, с. 46.

— Прочитайте текст.

— Про що в ньому йдеться?

— Що то за лікарня була у школі?

— Який із поданих заголовків ви дібрали б до тексту? Поясніть, чому?

4. Розвиток зв 'язного мовлення.

Виконання вправи 93, с. 46.

— Складіть і запишіть речення про те, що влаштували учні в школі.

— Розкажіть, як ви бережете книжки?

VI.Фізкультхвилинка (з імітацією рухів)

 Ой, у полі жито,

 Сидить зайчик.

 Він ніжками чеберяє.

 Коли б такі ніжки мала,

 То я б ними чеберяла,

 Як той зайчик.

 Ой, у полі просо,

 Ой, у полі гречка,

VII. Узагальнення і систематизація знань

1. Редагування тексту.

Прочитайте текст, записаний на дошці. Який недолік в ньому ви помітили?

 Хто охороняє здоров’я дерев?

 Це робить дятел. Цілий день проводить дятел медичний огляд своєї ділянки. Дятел перелітає з дерева на дерево, заглядає в кожну щілину. Від гострого дзьоба дятла не сховається жодна шкідлива комаха.

 — Якими словами можна замінити слово дятел?

 (Він, птах, друг лісу, лісовий лікар).

 2. Робота в парах. Виконання вправи 94, с. 46.

 3. Сприймання на слух тексту. Добір заголовків до них.

 Заєць — дика тварина. Шубка у нього влітку сіренька, а взимку біленька. Має звірок довгі вуха і трохи розкосі очі. Передні лапки у нього короткі, а задні довгі.

 Ця тваринка дуже полохлива. Лякається і тікає від будь-якого шелесту.(ЗаО.Копиленком)

 З далекої Півночі, майже з-під самої тундри прилетіли до нас зимувати сіренькі чечітки. У них груди малинові й червона шапочка на голові. Вони літають табунами, спритно лазять по деревах.

 (О. Копиленко)

Із верхівки білочка Скочила на гілочку...

Гілочка погнулася,

Білочка хитнулася,

З гілки обірвалася!

Впала? Де сховалася?

Ой, не вірте білочці:

Он вона — на гілочці.

(К. Перелісна)

 Гуляла Ганнуся з татком у лісі. У кішки хутро густе, тепле. Опадає листя з кленів. В озері було багато риби.

 — Чому ви не можете дібрати четвертого заголовку? Доведіть, що це не текст.

VIII. Підсумок уроку

 — Які речення утворюють текст?

 — Що повинен відображати заголовок?

IX. Домашнє завдання

 Вправа 95, с. 47. За бажанням учні можуть дібрати інші прислів’я про книгу.

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (02.01.2014)
Переглядів: 3103 | Рейтинг: 0.0/0
Лукаві "є" та "и"
Інструменти і приладдя для роботи з тканиною
Екскурсія до шкільної майстерні
М. Підгірянка «Загадка». О. Сенатович «Бігли діти повз ялинку...». Т. Коломіє...
Осінь щедра, осінь золотава. Урок позакласного читання
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]