Старі і нові слова в нашій мові. Вимова і написання слів шофер, телевізор

УРОК № 11

Тема: Старі і нові слова в нашій мові. Вимова і написання слів шофер, телевізор

Мета: Дати уявлення про нові і старі слова в нашій мові; поглибити знання про слова, що нагадують про історичне минуле України; ознайомити з вимовою і написанням слів шофер, телевізор; розвивати вміння спостерігати за мовними явищами, удосконалювати каліграфічні вміння; виховувати гордість за Україну та українців.

Обладнання: Ілюстрації із зображенням козацького стану, козаків, предметні малюнки.

Хід Уроку

I. Організація класу до уроку

II. Каліграфічна хвилинка

Ук їх ськ ці

росіяни українці білоруси Мови росіян і українців мають багато спільного.

III. Актуалізація опорних знань

— Прочитайте записані слова. Поясніть їх значення.

Усно складіть з цими словами речення.

— Згадайте, про що ви дізнались на попередньому уроці?

— Самостійно прочитайте текст вправи 56, с. 26 і спишіть останнє речення.

— Виразно прочитайте висловлювання письменників про рідну мову. (Вправа 57).

— Що означає слово скарб!

— Як ви зрозуміли слова поета Павла Тичини?

— Спишіть звернення Володимира Сосюри до нас.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Вступне слово вчителя.

— Наша мова, як жива істота, постійно розвивається. Деякі речі і предмети виходять з ужитку, тому відмирають і слова, що називають їх. Але в нашому житті з'являються нові предмети і нові слова, що їх називають. Так, наприклад, ще 100 років тому не було ні телефонів, ні телевізорів, ні комп'ютерів, тож не було і слів, що позначають ці предмети.

2. Виконання вправи 58, с. 27.

— Прочитайте слова і скажіть, які з них вам невідомі.

— Про значення яких слів можна здогадатися?

— Знайдіть слова, які ми вживаємо в сучасному житті.

— Зверніть увагу на вимову і правопис слів шофер, телевізор. Запишіть ці слова в зошит і поділіть їх на склади.

3. Фізкультхвилинка.

Облітав журавель Сто морів, сто земель,

Облітав, обходив,

Крила, ноги натрудив.

Ми спитали журавля:

— Де найкращая земля?

Журавель відповідає:

— Краще рідної — немає!

(П. Воронько)

4. Інформація про запорізьких козаків. Інсценівка, попередньо підготовлена декількома учнями.

Вчитель. Розкажіть-но, любі гості,

Хто ви, й звідки ви прийшли.

1 козак. Це я — козак Богдан!

У мене шапка і жупан.

2 козак. Є в мене самопал-рушниця

І шабля, рідная сестриця!

Отаман. Попід гору доріженька іде,

Козаків цілий полк веде.

Я, отаман, попереду йду,

Козаченьків за собою веду.

Вчитель. А скажіть таку нам річ.

Що ви знаєте про Січ?

3 козак. Знайте завжди: славна Січ

Ворогам ішла навстріч,

Рідну землю захищала І народ наш прославляла.

1 козак. Рабства каламутну ніч

Переборювала Січ.

Козаків боялись зайди,

Бо була в них сила правди.

2 козак. Запорізька Січ нам дорога,

Вона, як мати, всім одна.

Вчитель.

Що говорить вам — «козак» Це крилате горде слово?

Чом завжди буває так,

Що світлішає від нього? Козаки — це вільні люди! Козаки — безстрашні всюди! Козаки — борці за волю!

За народну добру долю.

1 козак.

2 козак.

3 козак. Всі.

5. Виконання вправи 59, с. 28.

— Прочитайте текст.

— Хто такі козаки? Що ви про них дізналися?

— Чим займалися козаки?

— Випишіть слова, які відповідають на питання

що робили?

V. Підсумок уроку

— Що нового дізналися на уроці?

— Про які старі слова довідались?

— Які нові слова з'явилися в мові?

— Хто такі козаки?

— Правопис яких слів треба запам'ятати?

VI. Домашнє завдання

Вправа 60, с. 28.

— Випишіть слова за зразком.

— Підготуйте розповідь про те, які рослини вирощує ваша родина.

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (02.01.2014)
Переглядів: 1946 | Рейтинг: 0.0/0
Професії батьків. Усі професії потрібні. Вшанування праці
Олександр Олесь «Два хлопчики». М. Рильський «Річка». Підсумок із теми
Мотивування дітей до систематичного заняття фізичними вправами. Рухливі ігри ...
В. Сухомлинський «Як же все це було без мене?», «По волосинці»
Поняття про композицію як витвір мистецтва. Практична робота «Півник і курочк...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]