💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Вступ. Земля — наш космічний дім. Сонячна система

УРОК 1

Tема: Вступ. Земля — наш космічний дім. Сонячна система

Мета: поставити перед дітьми завдання, які вони повинні розв’язати, вивчаючи дану тему; подати поняття Сонячна система і розповісти, які планети входять до неї; вчити користуватися довідковою літературою; виховувати необхідність берегти нашу Землю як єдину з планет Сонячної системи, на якій існує життя.

Обладнання: Дитяча енциклопедія, таблиці.

ХІД УРОКУ

I. Повідомлення теми і мети уроку

— Діти, сьогодні ми розпочнемо вивчати нову тему «Земля — наш космічний дім». Що ми будемо вивчати в цьому розділі і якими будуть наші завдання? Давайте розглянемо сторінки нашого підручника і з’ясуємо теми уроків, що будемо вивчати.

1) Сонячна система.

2) Земля — планета Сонячної системи.

3) Як обертається Земля.

4) Як поверхня Землі нагрівається сонячними променями.

5) Як орієнтуватися на місцевості.

6) Як зображують поверхню Землі на глобусі і карті.

7) Як зображують місцевість на плані.

8) Материки Землі.

9) Океани Землі.

10) Населення Землі.

— Закінчиться вивчення теми тематичним оцінюванням, що буде містити питання щодо вивченого матеріалу. Вони є на окремому аркуші і будуть вивішені у куточку тематичного оцінювання. Ви можете з ними ознайомитися.

А сьогодні ми розглянемо також ще одну тему: «Сонячна система». Ми дізнаємося про те, які планети залежать від Сонця, рухаються навколо нього, і як Сонце впливає на їх розвиток.

Працюватимемо за таким планом.

1) Зорі — космічні тіла.

2) Що таке Сонце і що таке Сонячна система.

3) Планети Сонячної системи.

4) Астероїди, комети, метеорити.

II. Робота над темою

1. Зорі — космічні тіла.

1) Чи доводилося вам дивитися у нічне небо? Що ви там бачили? Чи замислювалися ви над тим, що відбувається там, у височині? Давайте прочитаємо статтю підручника на С. 76 (читання вголос).

— Що таке зорі? Від чого залежить колір зорі?

2) Чи вірите ви в гороскопи? Під яким сузір’ям ви народилися? (Розглянути таблиці сузір’їв.)

3) Додому було задано підготувати розповідь за матеріалами Дитячої енциклопедії.

(Діти виступають із повідомленнями «Де народжуються зорі?» (Див. додаток.))

2. Що таке Сонце та Сонячна система.

Сонце — це теж зоря, тільки дуже великого розміру. Таких зірок у Всесвіті безліч. Воно утворилося з газу, що залишився на місці вибуху більшої зорі. Сьогодні, в час своєї зрілості, Сонце випромінює рівне жовте світло та постійно дає на Землю тепло. Разом із тим, воно дає смертельно небезпечні гамма-, рентгенівські, інфрачервоні, ультрафіолетові промені та радіо-хвилі. На щастя, атмосфера і магнітне поле Землі надійно захищає людей від цього шкідливого проміння.

Далі вчитель надає пояснення за матеріалами енциклопедії.

1. Яким є Сонце завбільшки?

2. Чому воно світить?

3. Якою є температура Сонця?

4. Скільки років Сонцю?

III. Планети Сонячної системи

— Давайте розглянемо підручник (С. 77).

Як ми бачимо, Сонце постійно знаходиться на одному і тому самому місці, а навколо нього рухаються планети. Скільки їх, як вони називаються? Яка знаходиться найближче, яка — найдальше?

Демонстрація малюнків, читання статей про всі планети Сонячної системи. Кожен учень повинен був підготувати розповідь про одну із планет Сонячної системи. (Розповіді дітей.)

ІV Астероїди, комети, метеорити

1. Комети, що так мальовничо виглядають на небі, насправді всього лише брудні крижані кулі з діаметром декілька кілометрів. Як правило, вони проходять за межами Сонячної системи. Але інколи Сонце притягує одну із комет. Наближаючись до Сонця, комета починає танути, а сонячний вітер здуває з неї довгий хвіст газів. Він світиться

в сонячних променях на нічному небі протягом кількох тижнів, доки

комета не зникне. Останній раз із Землі можна було спостерігати комету Галле-Боппа у 1997 році.

— Що таке метеорити? Це великі кам’яні брили, що прилітають із космосу. Вони проникають в атмосферу Землі і долітають до її поверхні.

2. Самостійна робота за підручником.

— Які космічні тіла, крім планет, рухаються навколо Сонця? Знайдіть у підручнику і зачитайте.

V. робота у зошиті із друкованою основою

VI. Підсумок уроку

— Що нового ви дізналися із сьогоднішнього уроку?

— Що для вас було несподіванкою?

VII. Домашнє завдання

Опрацювати матеріал підручника «Сонячна система». Поміркувати над питанням про те, яке значення для Землі має Сонце.

Додаток

ЩО СТРАШНОГО В СУПУТНИКАХ МАРСА?

Якось американському астроному Асафу Холлу набридло вивчати Марс. Він вирішив йти спати. Але його дружина, якої він побоювався, наполягала на тому, щоб він продовжував дослідження. Тієї ночі він відкрив два супутники Марса. Дотепний астроном назвав їх Фобос (страх) і Демос (жах).

ЧОМУ МАРС ЧЕРВОНИЙ?

Тому, що він іржавий. На поверхні планети міститься велика кількість залізного пилу, що окислився в атмосфері з вуглекислого газу.

ЧИ Є ЖИТТЯ НА МАРСІ?

Поки що цього ніхто не знає. Космічні апарати «Вікінг», що були запущені в 70-х роках, не знайшли на Марсі слідів життя. Але у 1996 році у зразках породи з Марса були виявлені мікроскопічні окам’янілості, що могли виявитися мінівірусами.

ЧИ Є СУПЕРНИК У ВЕЛИКОГО КАНЬЙОНУ?

Так, це каньйон на Марсі! Поверхня Марса менше підвладна різним впливам, ніж земна. Адже там немає ні дощів, ні річок. Проте, хоча Марс і наполовину менший за Землю, на ньому є вулкан Олімп заввишки 24 км, що втричі вищий від Джомолунгми. Космічний апарат «Марінер-9» відкрив на Марсі глибоку розколину, що була названа долиною Марі-нера. Її довжина становить 4000 км, а глибина в чотири рази перевищує глибину Великого Каньйону в Америці.

ЯКИМ Є ПОВІТРЯ НА ВЕНЕРІ?

Атмосфера Венери є смертельною для людини. Вона складається переважно з отруйного вуглекислого газу і хмар сірчаної кислоти. Шар атмосфери дуже товстий, тому атмосферний тиск є великим.

ЧОМУ ВЕНЕРУ НАЗИВАЮТЬ ВЕЧІРНЬОЮ ЗОРЕЮ?

Венера віддзеркалює сонячне світло, і тому в небі вона сяє як зоря. Але через її близьке розташування до Сонця ми можемо спостерігати Венеру тільки відразу після заходу Сонця або перед світанком.

ІЗ ЧОГО СКЛАДАЮТЬСЯ ВНУТРІШНІ ПЛАНЕТИ?

Кожна із внутрішніх планет за будовою нагадує яйце — з твердою «шкаралупою» кори, «білком» — мантією із м’якої, напіврозплавленої породи, і «жовтком» — ядром, що складається із розпеченого рідкого заліза та нікелю.

ЧИ МОЖНА ДИХАТИ НА МЕРКУРІЇ?

Ні! Без запасу кисню — неможливо. Меркурій практично позбавлений атмосфери, за винятком деяких парів натрію, тому що всі гази спалює Сонце.

ЯКОЮ Є ТЕМПЕРАТУРА НА МЕРКУРІЇ?

На Меркурії немає тепло ізолювальної атмосфери, тому перепади температур є дуже різкими. Вдень температура піднімається до 430°С, а вночі падає до —180° С.

МЕРКУРІЙ

Меркурій не має атмосфери, а його поверхня покрита кратерами, як на Місяці.

ЩО ТАКЕ ВНУТРІШНІ ПЛАНЕТИ?

Це чотири найближчі до Сонця планети Сонячної системи — Меркурій, Венера, Земля і Марс. Якщо планети, що більше віддалені від Сонця, складаються здебільшого із газів, то внутрішні планети складаються з твердих порід. Тому на їх тверду поверхню можуть приземлятися космічні апарати. Всі внутрішні планети оточені тонким шаром атмосфери і є абсолютно різними за складом.

ЯКІ ПЛАНЕТИ НАЗИВАЮТЬ ГІГАНТАМИ?

Юпітер і Сатурн — п’ята та шоста від Сонця планети — вважаються гігантами Сонячної системи. Маса Юпітера є вдвічі більшою, ніж маса решти планет разом узятих, і в 1300 разів є більшою за масу Землі. Сатурн дещо менший. На відміну від внутрішніх планет, обидва гіганти повністю

складаються з газів, і тільки ядро вони мають тверде. Але й на круглі хмари газу вони теж не схожі. Під впливом величезної гравітації газ стискається до рідкого і навіть твердого стану.

ІЗ ЧОГО СКЛАДАЮТЬСЯ ПЛАНЕТИ-ГІГАНТИ?

Юпітер і Сатурн складаються здебільшого з водню і гелію. Тиск усередині Юпітера настільки великий, що більша частина водню перетворилася на метал.

ЧИ ВІТРЯНО НА САТУРНІ?

На Сатурні дмуть вітри сильніші, ніж на Юпітері. Вони несуться планетою зі швидкістю 1800 км/год. Але вітри на Нептуні є ще сильнішими.

На екваторі Сатурна швидкість вітру досягає 1800 км/год.

СКІЛЬКИ ВАЖИТЬ САТУРН?

Хоча розміри Сатурна і велетенські, але складається він здебільшого із рідкого водню, і тому є напрочуд легким. Його маса становить приблизно 600 мільярдів трильйонів тонн. Якби вдалося знайти ванну відповідного розміру, то планета плавала б у ній.

ЩО ТАКЕ РОЗКОЛИНА КАССІНІ?

Кільця Сатурна розподіляються на широкі смуги, які вчені позначають буквами від А до О. У 1675 році астроном Кассіні виявив темний розрив між кільцями А та В, який на його честь назвали розколиною Кассіні.

СКІЛЬКИ СУПУТНИКІВ У САТУРНА?

У Сатурна не менше, ніж 17 супутників. Один із них — Япет — білий з одного боку і чорний з іншого. Другий — Енцелад — укритий кристалами льоду. Він блимає, як кіноекран.

ЩО НЕЗВИЧАЙНОГО В ТИТАНІ?

Супутник Сатурна Титан — єдиний із супутників Сонячної системи, що має атмосферу.

ЩО ТАКЕ КІЛЬЦЯ САТУРНА?

Кільця Сатурна — ореол довкола планети, що світиться. Вперше виявлений у 1659 році нідерландським ученим Хрістіаном Гюйгенсом (1629— 1695). Кільця утворені з безлічі мільярдів частинок льоду і пилу. Деякі із них досягають розмірів 20—30 м, але більшість не перевищує розмірів кубиків льоду. Кільця є дуже тонкими — не більше 50 м завтовшки, а ширина їх становить 74 000 км. Вони знаходяться на висоті 7000 км над хмарами Сатурна.

ЧИ МОЖЕ КОСМІЧНИЙ АПАРАТ ПРИЗЕМЛИТИСЯ НА ЮПІТЕРІ?

Ні. Навіть якби вдалося сконструювати космічний апарат, що спроможний витримати тиск Юпітера, все рівно не знайшлося б поверхні, що була б придатною для його посадки, адже атмосфера на цій планеті поступово переходить у глибокі моря рідкого водню.

ЯКОЮ Є ШВИДКІСТЬ ОБЕРТАННЯ ЮПІТЕРА?

Юпітер обертається швидше за інші планети. Незважаючи на свої велетенські розміри, він обертається довкола своєї осі за 9,8 год, тобто точка його поверхні рухається зі швидкістю 45 000 км/год.

СКІЛЬКИ СУПУТНИКІВ У ЮПІТЕРА?

У Юпітера 16 супутників. Оскільки 4 найбільших було відкрито Галі-лео Галілеєм у 1610 році, то їх назвали Галілеївськими. Решта супутників є набагато меншого розміру.

ЩО ТАКЕ ВЕЛИКА ЧЕРВОНА ПЛЯМА?

Це ділянка в атмосфері Юпітера завширшки 40 000 км, де вже щонайменше 330 років вирує нескінченний шторм.

ЯКОГО РОЗМІРУ Є ЮПІТЕР?

Він дуже великий. Хоча планета складається переважно з газу, її маса в 320 разів є більшою за масу Землі. Діаметр Юпітера — 142 984 км.

ЩО ТАКЕ ЗОВНІШНІ ПЛАНЕТИ?

Зовнішні планети — це Уран, Нептун, Плутон, а також супутник Плутона Харон. Ці планети були абсолютно невідомими давнім астрономам. Вони розташовані дуже далеко від Землі, і їх ледь можна розгледіти. Тому Уран був відкритий тільки у 1781 році, Нептун — у 1846 році, Плутон — у 1930 році, а Харон — тільки у 1978 році. Уран та Нептун — газові планети так само, як Юпітер і Сатурн, а Плутон і Харон складаються із твердих порід. Існує припущення, що вони були блукаючими астероїдами, аж поки не наблизилися до кордонів Сонячної системи. Тоді їх захопило сонячне тяжіння.

ЩО НЕЗВИЧАЙНОГО В УРАНІ?

На відміну від інших планет, вісь Урана є нахиленою під прямим кутом, і планета рухається навколо Сонця боком, ніби велетенська куля у кегельбані.

ЩО ТАКЕ АСТЕРОЇД?

Астероїди — це сотні кам’яних брил, що блукають орбітою навколо Сонця. Вони стеляться широкою смугою між Марсом та Юпітером.

Найбільший астероїд — Цербера — досягає 1000 км упоперек. Решта є набагато меншими. Сьогодні вченим відомо понад 3200 астероїдів.

ЧОМУ НЕПТУН ЗЕЛЕНИЙ?

Поверхня Нептуна вкрита океаном рідкого метану (природного газу) зеленувато-блакитного забарвлення.

СКІЛЬКИ ТРИВАЄ РІК НА НЕПТУНІ?

Нептун розташований дуже далеко від Сонця. Максимальне віддалення становить понад 4 млд км, тому він робить повний оберт навколо Сонця за 164,79 років.

ХТО ВІДКРИВ ПЛАНЕТУ НЕПТУН?

Два математики — англієць Джон Коуч Адамс та француз Юрбен Ле Верр’є вирахували, де може розташовуватися Нептун, завдяки впливу його гравітації на орбіту Урана. Йоганн Галле у Берліні побачив загадкову планету 24 вересня 1846 року.

Нептун розташований настільки далеко від Сонця, що температура на його поверхні опускається до —210°С.

ЯКИМИ Є РОЗМІРИ ПЛУТОНА?

Плутон дуже малий, тому його важко побачити. Він є у п’ять разів меншим за Землю — всього 2284 км у діаметрі — і в 500 разів є легшим.

ЩО ТАКЕ МЕТЕОРИТИ?

Це дуже великі кам’яні брили, що прилітають із космосу. Вони проникають в атмосферу Землі і долітають до її поверхні, не згорівши повністю.



Джерело: noindex
Категорія: Природознавство / Я і Україна | Додав: SYLER (27.11.2014)
Переглядів: 2565 | Рейтинг: 1.0/1
Аплікація з кольорового паперу «квітка»
Загадка — цікава розумова задача. Л. Глібов «Котилася тарілочка», «Хто доня?»
Криволінійне різання паперу. Виготовлення дидактичної гри «числове віяло»
Вітальна листівка до дня матері
Створення макета предмета для казкового персонажа
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]