Спостереження за роллю у мовленні прислівників-антонімів. (Вправи 177-181.)

Тема: Спостереження за роллю у мовленні прислівників-антонімів. (Вправи 177-181.)

Мета: Ознайомити учнів з прислівниками-антонімами. Вчити спостерігати за роллю прислівників-антонімів у тексті. Виробляти вміння добирати прислівники-антоніми й використовувати їх у реченнях, текстах.

Обладнання: Прислів'я, загадки, тлумачний словник.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу до уроку.

II. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 176.)

— Зачитайте дібрані до фразеологізмів прислівники-синоніми.

— Які із фразеологізмів викликали труднощі у доборі синонімів?

III. Актуалізація опорних знань учнів.

— З'єднайте синонімічні вислови з відповідними синонімами. (Завдання завчасно записані на дошці.)

Прийде, як рак свисне. повільно

Працює, як віл у ярмі. ніколи

Знає, як свої п'ять пальців добре

На дворі, хоч в око стрель. мало

Дав, як кіт наплакав. багато

Працює, як сонна муха. дуже темно

Не бачити, як своїх вух. невідомо коли

IV. Робота над вивченням нового матеріалу.

1. Творча вправа з елементами дослідження. (За вправою 177.)

а) Читання вірша, з'ясування значень невідомих слів.

— Назвіть прислівники, вжиті у вірші Д. Білоуса «Українські прикмети». (Сьогодні, завтра, знаменно, наперед, достеменно, зроду, незабаром, невдовзі.)

— З якою метою вжито прислівники? (З метою уточнення.)

— Які з названих прислівників є словами з протилежним значенням?

— Як називають такі прислівники? (Антонімами.)

— Назвіть прислівники-синоніми у двох останніх строфах. (Незабаром, невдовзі.)

б) Виконання письмового завдання вправи.

— Визначте, до якої частини мови належать слова ясний, гострий, рівний. (До прикметників.)

— Утворіть від цих прикметників прислівники, а до утворених прислівників доберіть антоніми.

Ясний — ясно — темно. Гострий — гостро — тупо. Рівний — рівно — криво.

2. Робота в парах. (За вправою 178.)

а) Відновлення і записування розділених прислів'їв.

б) Відшукування і підкреслення прислівників-антонімів.

— З якою метою вжито прислівники у прислів'ях?

3. Каліграфічна хвилинка.

А А А ай го ор лиць горілиць

Останні айстри горілиць зайшлися болем.

(Л. Костенко)

— Як ви розумієте зміст речення?

— Визначте граматичну основу речення.

— Поясніть значення слова горілиць, словосполучення зайшлися болем.

Горілиць — догори обличчям, навзнак.

Зайшлися болем — відмирають, бо осінь, і вони останні.

— Назвіть звуки у слові останні. ( о, с, т, а, н, і.)

— Назвіть частини мови у реченні.

— Підберіть антоніми до прислівника горілиць. (Ниць.) Ниць — обличчям вниз; долілиць, протилежне горілиць.

Фізкультхвилинка.

4. Творча вправа. (За вправою 179.)

— Спишіть речення, використовуючи прислівники з довідки.

5. Самодиктант-загадка. (Текст записаний на дошці.)

а) Робота над віршем-загадкою.

— Прочитайте і відгадайте загадку.

Зранку, вдень і ввечері

я облітаю ліс уздовж і вшир.

Занесу своє яєчко

у чуже гніздечко,

легко всівшись на суку,

я роки лічу: ку-ку.

(М. Романченко)

— Розкажіть, що ви знаєте про зозулю.

— Назвіть всі прислівники, використані в тексті.

— Які серед прислівників є антонімами? (Зранку — ввечері, уздовж — вшир.)

— До яких прислівників можна дібрати антоніми? (Вдень — вночі, легко — важко.)

б) Заучування вірша напам'ять.

в) Самодиктант з наступною самоперевіркою.

6. Робота з кросвордом. (За вправою 180.)

а) Розгадування кросворда.

Мало — багато. Раніше — пізніше. Всерйоз — жартома. Дешево — дорого. Уночі — удень. Швидко — повільно. Влітку — взимку.

б) Складання і запис речень з двома парами прислівників-антонімів (на вибір).

7. Творчий словниковий диктант.

— До названих прислівників доберіть і запишіть тільки антоніми. Високо, широко, назад, праворуч, далеко, вдень, тихо, багато, швидко, прямо, глибоко, вгорі, вперше.

V. Підсумок уроку.

— Яка частина мови називається прислівником?

— Як називають прислівники, протилежні за значенням? (Антоніми.)

— Впізнайте прислівники в усмішці.

Не відкладай

— Ніколи не відкладай на завтра того, що можна зробити сьогодні, — сказала мама синові.

— Добре, мамочко, — весело відповів хлопчик і побіг до сусідньої кімнати.

— Що ти збираєшся робити?

— Хочу з'їсти завтрашню порцію халви.

— Назвіть серед прислівників антоніми. (Сьогодні — завтра.)

— Підберіть антонім до прислівника легко. (Важко.)

— Чи погоджуєтесь ви з рішенням і діями хлопчика? Чому?

VI. Домашнє завдання з інструктажем.

Вправа 181.

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (13.09.2015)
Переглядів: 1751 | Рейтинг: 0.0/0
Робота з папером. Вітальна листівка до 8 Березня
Уроки чемності
Н. Забіла «Древній Київ», М. Познанська «Зацвіли каштани»
Вода в природі. Властивості води. Як дбати про чистоту водоймищ
Мовні цікавинки. Народні прислів'я і загадки. Д. Білоус «Загадка»
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]