В. Каменчук «Як Лиска голосок собі кувала». Л.Костенко «Бузиновий цар»

УРОК 74

І найтонший колосок має власний голосок.

Тема. В. Каменчук «Як Лиска голосок собі кувала». Л.Костенко «Бузиновий цар»

Мета: вчити дітей читати віршовані твори, працювати над текстом, вникати в його зміст; розвивати навички читання, словниковий запас, уяву. Виховувати спостережливість.

Обладнання: таблиця для розчитування.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

1. Мовна розминка.

«Слухай, думай, доповнюй».

Учитель називає низку слів, що означають дію предмети, а учні доповнюють назву предмета, який може виконувати цю дію.

1. Слухають, пишуть, сидять, малюють, співають, ліплять ... (учні). 2. Співає, літає, будує, хапає, годує, піклується, навчає ... (пташка). 3. Лащиться, дряпається, грається, вмивається, ласує, нявчить ... (кішка). 4. Повзе, блищить, шипить, жалить ... (змія).

2. Вправи з читання.

1) Гра в м'яч.

У кишеньку, що посередині, учитель почергово вставляє букви, що позначають приголосні: сн, дж, зб, га, стр.

Учитель веде указку від голосних ліворуч до букв, що позначають приголосні (закриті склади) і навпаки (відкриті склади).

2) Читання вірша з дошки.

У ч и т е л ь . Послухайте віршик. Чи нічого не переплутав автор? Якщо так, то виправте автора.

Цуцики занявкали: — Няв! Няв! Няв!

Киценьки загавкали: — Гав! Гав! Гав!

Качечки заквакали: — Ква! Ква! Ква!

Курочки закрякали: — Кря! Кря! Кря!

II. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя.

Прочитайте вірш (із дошки) і скажіть, хто який голос подає.

Як тільки курочка знесла яйце,

То одразу ж півник сповістив про це.

Крильми змахнувши, закричав: «Ку-ку-рі-ку-у-у!

Яєчко є у нас у кур-ни-ку!»

А курочка до нього: «Ко-ко-ко...

Який же, Петю, ти хвалько!»

Кожен у природі має свій голос. Що ж може трапитись, коли взяти чужии голос, — ми дізнаємося з віршованої казки Валентини Каменчук «Як Лиска голосок собі кувала».

К. Чуковський

В. Шарочіко

III. Опрацювання нового матеріалу

1. Робота з текстом.

Опрацювання казки В. Каменчук «Як Лиска голосок собі кувала».

1) Слухання казки. Бесіда.

— Хто змінив голос Лисці?

— Чиїм голосом вона стала говорити?

— Чи сподобалась ця зміна її родичам?

2) Словникова робота.

коваля звірята в мами

промовля малята те ж саме

викувать пташенята а чи ні

Ковадло — підставка, на якій кують металеві вироби.

3) Самостійне читання твору (мовчки).

4) Вибіркове читання.

— Прочитайте, які голоси запропонував викувати коваль?

— Чому, по-вашому, Лиска вибрала голос солов'я?

— Про що вона мріяла? Прочитайте.

— Чому вона вихором побігла в хату? Який був у неї настрій?

— Прочитайте, як реагували родичі Лиски на її голос.

— Чому у Лиски потекли слізки? Що їй порадив дідуньо?

— Як ви думаєте, чому з Лиски не вийшло солов'я?

2. Вправи з читання.

Вправи на розвиток читацьких навичок.

1) Гра «Дочитай речення до кінця».

Учитель починає читати речення, а діти знаходять і дочитують його.

2) Гра «Читання Незнайком».

Діти граються у парі, читаючи речення з помилками один одному по черзі.

3) Розвиток зв'язного мовлення.

У ч и т е л ь . Прочитайте ще раз слова дідуня Лиса. Чому кожен повинен мати свій власний голос?

Наведіть приклади.

3. Фізкультхвилинка.

Раз! Два! Всі присіли,

Потім вгору підлетіли.

Три! Чотири! Нахилились,

Із струмочка гарно вмились —

Все тепер у нас в порядку.

Вийшла й Лиска на зарядку.

Лапки вгору, лапки вниз.

Й роззиралася геть і скрізь.

І на місці поскакала,

Потім лапки опустила

І взялась собі до діла.

4. Завдання учням.

Опрацювання казки Ліни Костенко «Бузиновий цар».

1) Самостійне читання казки учнями.

Учнів поділити на 3 сектори і дати кожному завдання.

I секторі Яким вам видався бузиновий цар, якого описала бабуся? Опишіть його.

II сектор: Між ким відбувається розмова? Прочитайте і виберіть інтонацію.

III сектор'. Чи страшним його уявляє дитина? Доведіть.

2) Словникова робота. Тлумачення незрозумілих слів.

Косми — волосся, коси;

пелехаті — розтріпані, нечесані;

хапуни — ті, що хапають, ловлять;

підданці — ті, що живуть у царстві, служать чи

працюють у царя.

У ч и т е л ь .

— Прочитайте пояснення до деяких слів після казки.

— Що таке опанча?

3) Читання казки «ланцюжком».

4) Виразне читання казки.

— Яким голосом треба читати опис царя, про якого говорила бабуся?

— А опис царя, якого уявляла дитина?

(Діти розігрують ситуацію, що вони телеведучі передачі «На добраніч, діти!». Казку читають по двоє).

IV. Підбиття підсумків уроку

1. Гра «Віднови казку».

У ч и т е л ь . Прочитайте уривки з цих казок.

Пригадайте, який уривок відповідає якій казці.

а) Всі, х... піс... Лис... с...хав, кла... зіл...ко у ву...!

(Всі хто пісню Лиски слухав, клали зіллячко у вуха!)

б) На пе...чку, як на т...ні, він си...ть со... В КО...НІ.

(На пеньочку, як на троні, він сидить собі в короні).

2. Робота в зошитах (с. 52, завдання 2, 3, 4).

V. Домашнє завдання

1) домалювати бузинового царя таким, який не намальований в підручнику;

2) розповісти про бузинового царя.

Категорія: Читання | Додав: SYLER (19.10.2013)
Переглядів: 4017 | Рейтинг: 0.0/0
Різноманітність дитячих ігор. Значення гри у житті дитини
Сюжетні композиції з рослинних форм. створення колективних сюжетних композиці...
Чому пташки в'ють гнізда по-різному? Англійська народна казка «Сороче гні...
Лукаві "є" та "и"
«Колючий клубочок прибіг у садочок». Побудова текстів за поданим початком
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]