💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Спостереження за функціональною роллю числівників у реченні. (Вправи 16-19.)

Тема: Спостереження за функціональною роллю числівників у реченні. (Вправи 16-19.)

Мета: Вчити учнів застосовувати знання про числівник на практиці і правильно вживати у власному мовленні. Розвивати інтерес до вивчення природи, заохочувати дотримуватись правильного режиму дня.

Обладнання: Ілюстрації пташок: соловейка, жайворонка, перепілки, зозулі, кропив'янки, горихвістки, шпака, трясогузки (до вправи 16).

ХІД УРОКУ

I. Організація класу до уроку.

Дзвоник пролунав веселий,

Дружно всіх він  кличе в клас.

І цікаве на уроці

пропоную  я для вас.

Щоб завжди було приємно

І цікаво,  і дотепно,

Усміхайтесь скрізь і всюди

Мамі, вчителям і людям,

І тоді життя прекрасне

Стане радісним для всіх.

II. Перевірка домашнього завдання.

Учні зачитують свої відповіді на запитання.

— На яке запитання найважче було дати відповідь?

Коротка бесіда про роль ранкової зарядки.

III. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Загадка (мовна)

Що тримає всьому лад ще й полічить все підряд?

По порядку поскладає, бо тим числам лік він знає.

Один, два, три, чотири... певну кількість полічили.

Перший, другий, третій... — рядочками поскладали...

Про що йдеться? Відгадали?

(Числівник)

— Отож, сьогодні ми продовжимо вивчати таку невелику за обсягом, але важливу для правильного вживання в мовленні частину мови — числівник.

IV. Робота над вивченням нового матеріалу.

1. Колективне виконання вправи 16 (усно).

а) Розгляд ілюстрацій пташок, згаданих у тексті вправи (по можливості).

б) Словникова робота.

Біологічний годинник — властивість живих організмів орієнтуватися в часі. Ґрунтується на строго фізичних і хімічних процесах, які відбуваються в організмі. Біологічний годинник відіграє важливу роль у пристосуванні організмів до змін умов навколишнього середовища. Завдяки біологічному годиннику вони орієнтуються у визначенні періоду доби, зміни пір року, деякі морські організми пристосувалися до чергування припливів і відпливів тощо.

в) Самостійне ознайомлення учнів із текстом вправи на знаходження числівників.

г) Постановка запитань до числівників із тексту вправи.

(якої? котрої?) другої години (якої? котрої?) третьої години (о котрій?) о четвертій годині (якої? котрої?) шостої години

— Які ще тварини та рослини, крім названих у тексті, можуть орієнтувати нас у часі? До наступного уроку підготуйте таку інформацію.

2. Прес-конференція на тему «Як ви знаєте річний календар» (за вправою 17).

а) Частина учнів виступає в ролі журналістів, які ставлять запитання науковцям (решті учнів класу).

Зауваження: повні відповіді на запитання журналістів записують у свої зошити всі учасники конференції, числівники записують словами.

б) Зачитування числівників, які траплялися у відповідях.

Фізкультхвилинка.

3. Відпрацювання вимови і правопису числівників шістнадцять і шістсот за табличкою підручника на с. 13.

4. Каліграфічна хвилинка.

шіс іст стн на дцять шістнадцять шіст стс стсо шістсот

Для виготовлення житньої хлібини витрачається шістсот тридцять грамів борошна.

5. Вибірковий диктант (на закріплення правопису числівників шістнадцять і шістсот).

а) Виберіть з вірша і запишіть словами числівники, які є результатом виконаної дії.

Годі вже вам дармувати —

Можна й далі рахувати,

будем разом додавати,

числівники записати...

добре слова вимовляти,

А тепер ми ще полічим,

наголоси проставляти:

без помилочки запишем:

шість та шість — двісті та триста —

то дванадцять: п'ятсот:

шість та сім — триста плюс триста —

то тринадцять: шістсот:

шість та п'ять — по чотириста двічі —

одинадцять: вісімсот;

сім та сім — а коли ще сто додати,

чотирнадцять: що тоді ми будем мати?

вісім й вісім — Дев'ятсот!

то шістнадцять.

б) Перевірка диктанту. Уточнення вимови та правопису числівників: одинадцять, чотирнадцять, шістнадцять і шістсот.

Варіант 2: Відгадайте загадки, випишіть із них числівники.

(один учень виконує завдання на дошці )

• Дванадцять братів один за другим ходять, один від другого не відстає

(місяці)

• Є деревце – не полінце, шість дірочок має, весело співає (сопілочка)

• Перший я приніс весну, розбудив усе від сну,

Заспіваю під вікном, люди звуть мене… (шпаком)

• Один ллє, другий п’є, третій росте (дощ, земля, дерева)

- На які дві групи можна поділити записані числівники? (До одних можна поставити питання скільки?, до інших – котрий?).

Тобто одні числівники – кількісні, а інші – порядкові (додаток).

6. Колективне складання оголошення (за вправою 18).

а) Ознайомлення із текстом запропонованого оголошення.

б) Запам'ятайте. В оголошенні обов'язковими є: дата, час і місце проведення заходу.

в) Колективне складання і записування оголошення про свято, яке незабаром відбудеться у класі.

г) Зачитування складеного оголошення.

V. Підсумок уроку.

— Які числівники зустрічалися протягом уроку?

— Що ви запам'ятали про числівники 16 і 600?

— А тепер за добру працю - винагорода.

Усмішки (з використанням числівників)

Ото пам'ять!

Учитель розповів історію відкриття Америки Колумбом, а наприкінці каже:

— Все це трапилося майже п'ятсот років тому. В учня округлились від подиву очі:

— Ого! Ну й пам'ять у вас.

Задача на метикуватість

Учитель запропонував розв'язати таку задачу:

— Якщо на вашу парту сяде п'ять мух, а ви одну з них уб'єте, то скільки залишиться?

— Одна! — вигукнув хлопчик з останньої парти, - бо решта втечуть.

Результат

Учителька: У твого брата п'ять яблук, а ти в нього два забереш. Який буде результат?

Учень: Він мене відлупцює.

— То які числівники ви почули в усмішках?

— Які орфограми у цих числівниках?

VI. Домашнє завдання з інструктажем.

Вправа 19. Інформація про види тварин і рослин, які орієнтують нас у часі.

Вчитель: Луцковська А. А.

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (27.08.2015)
Переглядів: 1550 | Рейтинг: 0.0/0
Олександр Олесь «Два хлопчики». М. Рильський «Річка». Підсумок із теми
Ґрунт. Значення ґрунту. Як люди дбають про ґрунт
Робота з папером. Вітальна листівка до 8 Березня
Мікрорайон школи. Практична робота: «Безпечні та не­безпечні місця на шкільно...
Фрукти та овочі виліплені із пластиліну
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]