Білоруська народна казка «Легкий хліб»

УРОК 80

Легкого хліба ніде нема.

Тема. Білоруська народна казка «Легкий хліб»

Мета: опрацювати білоруську казку, вчити стисло переказувати зміст прочитаного, малювати словесні картини до кожної із частин, ділити текст на частини; розвивати навички виразного читання, вміння аналізувати прочитаний текст; виховувати інтерес до білоруської народної казки; повагу до професії хлібороба.

Обладнання: політична карта світу, виставка книжок, тлумачні словники, грамзапис.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Вікторина.

У ч и т е л ь . Згадаймо українські та російські народні казки, які ви вже знаєте.

1) Підробив він голосок,

Став на маминім співати.

Здогадалися малята:

— Вовк це, а не наша мати!

(«Вовк та семеро козенят» рос. казка)

2) Виріс цей хлопчина

З малої деревини.

У печі зміючку спік,

Сам на дерево утік

Гусенятко врятувало,

На крильця свої взяло,

Принесло до тата й мами

Частувати пирогами.

(«Івасик-Телесик», укр. казка).

3) Вигнав дід козу із хати,

Та й пішла вона блукати.

В зайця хатку відібрала.

Всі козу ту виганяли.

Рак козуню ущипнув —

Зайцю хатку повернув.

(«Коза-дереза», укр. казка).

4) Хто утік від баби з дідом,

Не міг сидіти на вікні,

Зустрів у лісі різних звірів

І кожному співав пісні.

(«Колобок», варіант укр. нар. казки).

5) Маленьке, сіреньке

Біди наробило:

Щось біле, кругленьке

Хвостиком розбило.

(«Курочка ряба», рос. казка).

6) На городі виростала,

Восени велика стала.

Дід почав усіх гукати:

«Час красуню нашу рвати».

(«Ріпка», рос. казка).

7) Сидить дівчина в корзині

На ведмежій дужій спині,

А чому вона сховалась

До ведмедя? Не призналась.

(«Маша і ведмідь», рос. казка).

8) До роботи неохочі;

А як їсти — поспішають.

Пригадайте, любі діти,

Як цю казку називають?

(«Колосок», укр. нар. казка).

II. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя.

А сьогодні ми вирушаємо до Країни казок. Нещодавно ми побували в Україні та Росії, а тепер відвідаємо ще одну не менш цікаву країну — прекрасну

Білорусь. Площа цієї країни 207 600 км2, проживає 10.300.000 людей.

Опрацюємо на уроці казку «Легкий хліб», попрацюємо над технікою читання, навчимося стисло переказувати зміст казки.

III. Опрацювання нового матеріалу

1. Робота з текстом.

1) Слухання грамзапису білоруської народної казки «Легкий хліб».

2) Словникова робота.

Закрасує — зацвіте;

вигін — частина лугу, куди виганяють пастись худобу;

заборонувати — розрівняти землю;

наливатись (зернятка) — достигати;

марудна (робота) — нецікава робота;

підкова — залізний предмет, яким підковують коня;

побідкався — поскаржився.

3) Читай правильно і швидко:

стомився

розв'язав

сподобався

облизнувся

дочекайся, кущем, запрасує

стривай, марудна, чоловіче

вигін, підкова.

4) Самостійне читання казки учнями.

5) Бесіда за змістом прочитаного.

— Як ви можете пояснити назву казки?

— З яким проханням вовк підійшов до косаря?

— Яку пораду дав косар вовкові?

— Що вовк вирішив робити?

— Чи вдалося вовкові покуштувати легкого хліба?

— Що б сталося, якби вовк не шукав легкого хліба?

6) Вибіркове читання тексту.

У ч и т е л ь . Я читатиму початок речення, а ви спробуйте знайти в тексті кінець його і прочитати.

«Підійшов він...», «Хотів би...», «Дочекайся, доки...», «Раз не хочеш...».

А тепер я прочитаю кінець речення, а ви знайдіть його початок.

«...попросив хліба», «...землю зорати», «...заборонувати», «...поїж легкий».

А тепер знайдіть речення за його серединою, «...щодня хліб...», «...навесні вироста...», «...не поламати собі...».

7) Визначення емоційного настрою.

У ч и т е л ь . Знайдіть речення, до яких підійшли б ці зображення:

 (Учні відшукують речення питальні, розповідні за метою висловлювання та окличні за інтонацією. Малюнки відповідають розділовим знакам: «?», «!», «.»)

— Прочитайте речення, які виділені чорним шрифтом. Поясніть їх зміст.

— Намалюйте малюнки до зачину, основної частини, кінцівки).

2. Розвиток зв'язного мовлення.

Розповідь «Як потрапляє хліб до столу».

У ч и т е л ь . Розглянемо серію малюнків і за їх допомогою складемо модель «Як хліб потрапляє до столу».

10 удобрюють

1 відбирають

9 печуть

8 мелють

З боронують

4 сіють

5 вирощуюють

6 косять

7 молотять

IV. Підбиття підсумків уроку

Бесіда.

— Прочитайте в особах розмову вовка і косаря.

— Кому з учнів удалось виразно і правильно передати мову героїв казки, а в кого ще поки не вийшло?

— Чим сподобалась вам казка?

— Який висновок ми маємо зробити з прочитаного? (У житті не треба шукати легкого хліба, а слід чесно і багато працювати, щоб мати гарний результат своєї роботи).

— Знайдіть вислів, який став прислів'ям. (Раз не хочеш тяжкий хліб їсти, їж легкий).

— Прочитайте прислів'я з підручника і поясніть їх зміст.

— Визначте пряме і переносне значення висловів: легкий хліб, легка пір'їна, легка задача.

VI. Домашнє завдання

1) Навчитись стисло переказувати казку; ділити текст на частини; відповідати на запитання.

2) Прочитати казку «Виноград і змія».

Категорія: Читання | Додав: SYLER (19.10.2013)
Переглядів: 4996 | Рейтинг: 0.0/0
В. Сухомлинський «Оленчин горобчик». О. Зима «Дві білки і лисиця». «Сонячна п...
Листяні та хвойні рослини
Пошиття фартушка для ляльки, оздоблення його швом «уперед голку» та аплікаціє...
Міні-проект. Як облаштувати джерело?
Сонце — джерело світла і тепла
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]