💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Правопис ненаголошених особливих закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу

Тема: Правопис ненаголошених особливих закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу

Мета: познайомити дітей з новою орфограмою, вчити її знаходити в дієсловах і перевіряти, виробляти навички правопису ненаголошених особових закінчень дієслів; розвивати орфографічну зіркість; виховувати старанність, уважність у роботі.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

1. Перевірка вправи 133

2. Відновлення таблиці

Дієслова теперішнього і майбутнього часу

однина множина

1-а особа ? (-у,-ю) ? (-емо, -ємо, -имо, -їмо)

2-а особа ??

3-я особа ??

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

1. Словникова робота

— Чим схожі слова у стовпчику?

З_л_ніти —

Ш_рокий —

Д_рева —

— Поясніть, як перевірити ненаголошений голосний у коренях слів.

2. Створення проблемної ситуації

Вчитель відкриває другий стовпчик слів:

Пожива_ш —

Злож_ш —

Вимов_ш —

Витягн_ш —

— Що спільного в цих словах? (Вони — дієслова, всі — у 2-й особі однини, майбутнього часу, в кожному пропущена літера в закінченні.)

— Чому пропустили літеру? (Тому що вона ненаголошена, незрозуміло, що писати — -е чи -и.)

— Дайте назву цій орфограмі. (Ненаголошений голосний у закінченнях дієслів)

— Хто зможе її перевірити?

— Як ви думаєте, чи підійде нам спосіб перевірки ненаголоше-ного голосного у корені?

III. Оголошення теми й мети уроку

— Отже, з якою орфограмою ми будемо сьогодні працювати?

— А що ми будемо вчитися робити?

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Пошукова робота

— Спробуйте дібрати перевірні слова до дієслів.

— Що ж тепер робити?

— Подивіться на таблицю, складену нами протягом трьох уроків. Можливо, вона підкаже нам вихід.

— Згадайте, чим зумовлене вживання літер е та и в закінченнях дієслів.

— То якою ж підказкою можна користуватися, вибираючи не-наголошений голосний для закінчення дієслова?

2. Робота з правилом, складання алгоритму

— Прочитайте правило. Чи правильною була наша здогадка?

— На одному з уроків ми склали з вами алгоритм, за допомогою якого можна визначити дієвідміну дієслова.

(Вчитель вивішує його на дошці.)

Як визначити дієвідміну дієслова?

1) Поставити в 3-й особі множини.

2) Виділити закінчення.

І дієвідміна II дієвідміна

— Подумайте, як можна доповнити цей алгоритм, щоб потім його можна було використати при перевірці ненаголошеного голосного в особових закінченнях дієслів.

-уть -ють-ать-ять

3) Вставити ненаголошений голосний у закінченні дієслова.

V. Закріплення та систематизація знань

1. Колективне коментоване виконання вправи 134

— Виберіть слова, в яких відразу можна поставити пропущений голосний. Чому?

— В інших ми перевіримо ненаголошений голосний у закінченнях дієслів за допомогою складеного нами алгоритму.

2. Самостійна робота з алгоритмом (за вправою 135)

— Як визначити ненаголошений голосний у закінченні дієслова?

 3.Робота із словниковим словом. Хвилинка каліграфії м’я пам’я ф’ю р’ю д’ї

— Цей алгоритм ми вивчимо напам’ять.

— Для чого необхідно це зробити?

— Зверніть увагу на написання слова напам’ять. У ньому прийменник на та іменник пам’ять пишуться разом.

— Внесіть слово до словничка. Підкресліть орфограму.

— Пропишіть рядок цього слова каліграфічно, підкреслюючи орфограму.

VI. Підсумок уроку

1. Розподільний диктант

— Розподіліть дієслова у два стовпчики за дієвідмінами. Помиєш, ходиш, напишеш, важите, вийдеш, вилазите, говориш, набираєте.

— Поясніть вибір особових закінчень дієслів.

2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

VII. Домашнє завдання

Правило на С. 71, алгоритм у зошиті; вправа 136; повторити словникові слова.



Джерело: noindex
Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (16.07.2015)
Переглядів: 920 | Рейтинг: 0.0/0
Графіка як вид образотворчого мистецтва. Виконання аплікації «Рибки» з подаль...
Сюжетні композиції з рослинних форм. створення колективних сюжетних композиці...
«Які чудові нам земля дає плоди...». Складання текстів-описів за малюнком і п...
Підсумковий урок за рік. Як ми навчилися берегти своє здоров'я (тестуванн...
Інформаційні процеси. Робота в графічному редакторі Paint
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]