Спостереження за вживанням прикметників для всебічної характеристики предметів. Граматичний розбір прикметника у сполученні з іменником

Тема: Спостереження за вживанням прикметників для всебічної характеристики предметів. Граматичний розбір прикметника у сполученні з іменником

Мета: систематизувати знання учнів про прикметник як частину мови, ознайомити зі схемою морфологічного аналізу прикметника, вдосконалювати вміння визначати рід, число і відмінок прикметників; розвивати вміння вживати прикметники для всебічної характеристики предмета; виховувати почуття товариськості.

Обладнання: картки індивідуального опитування.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

1. Робота із вправою 244

2. Картки індивідуального опитування

Картка 1

Провідміняй словосполучення.

Вечірнє небо, давня історія.

Картка 2

Провідміняй словосполучення.

Синій колір, домашня робота.

Картка 3

Прочитай текст. Випиши з тексту іменники у сполученні з прикметниками. Визнач їх рід, число, відмінок. Виділи закінчення прикметників у множині.

ЖИТНІЙ ДІДУСЬ

У нас в сім’ї за обідом ставлять на стіл дерев’яне блюдо з хлібом. Блюдо старе, йому майже сто років.

По краю блюда друкованими літрами вирізано: «Житній хліб — калачу дід». Напис — ніби коротка казка. Казка розповідає про добрий житній хліб та його рум’яних внуків-калачів. Дід з внуками набирали силу у полі, потім — у гарячій печі. Ставши дужими, вони наділяють своєю силою всіх нас.

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

— Прочитайте текст з дошки.

РАНОК

Ранок після ночі. Зірки пірнули в безодню неба. Піднімається туман. Тихо навкруги.

— Яке ваше враження від тексту? Чи сподобався він вам? Чому?

— Як же його можна вдосконалити?

III. Оголошення теми й мети уроку

— Сьогодні ми будемо вчитися використовувати прикметники для характеристики іменників, познайомимось із граматичним розбором прикметників.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

 1.Усна колективна робота (з дошки)

— Доберіть прикметники, які характеризували б іменники за ознаками:

• кольору — хмара, очі;

• руху — поїзд, річка;

• розміру, відстані, ваги — книжка, країна;

• смакових і нюхових відчуттів — виноград, букет.

— А тепер спробуйте за всіма можливими ознаками дібрати прикметники до слова хмара.

2. Самостійна робота з підручником

— Спробуйте дібрати прикметники для всебічної характеристики іменників із вправи 245. Виберіть три прикметники на власний розсуд.

— Поставте усно один із прикметників у родовий (давальний, знахідний, орудний, місцевий відмінок).

— У яких відмінках вживаються прийменники?

3. Творче завдання (за вправою 247)

— Виберіть словосполучення, в яких прикметники стоять у родовому (давальному, знахідному, орудному, місцевому) відмінках.

— Як визначити відмінок прикметника?

— А що ще можна визначити за допомогою закінчення? Як?

V. Закріплення та систематизація знань

1. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

2. Розвиток зв’язного мовлення (за вправою 246)

— Яку роль виконують прикметники у мовленні?

VI. Підсумок уроку

— Згадайте, що ми вчилися робити з вами сьогодні.

— Спробуйте удосконалити текст, з якого ми почали урок. Чи став наш текст виразнішим?

— Завдяки чому?

VII. Домашнє завдання

Вправа 248.



Джерело: noindex
Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (03.07.2015)
Переглядів: 1431 | Рейтинг: 0.0/0
Підсумковий урок за рік. Як ми навчилися берегти своє здоров'я (тестуванн...
В. Сухомлинський «Соловей». Підсумок із теми
І. Жиленко «Доброго ранку!..», Т. Коломієць «Задзвонив синенький дзвоник». В....
Кілограм. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання в межах 10. Порі...
Робота з природним матеріалом. Сувеніри із насіння ясена, клена
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]