Державний Гімн України. Мова — жива скарбниця історії народу

Тема: Державний Гімн України. Мова — жива скарбниця історії народу

Мета: актуалізувати знання дітей про державні символи України, поглибити знання про мову як святиню українського народу і найважливіший засіб спілкування: виховувати повагу до символів нашої держави, шанобливе й бережливе ставлення до мови; спонукати дітей до вивчення мови; розвивати індивідуальне мовлення кожного учня.

Обладнання: плакати «Гімн України», «Герб України», «Прапор України», аудіозапис Гімну, щоденники читача.

ХІД УРОКУ

I. Вступне слово вчителя

Вчитель вітає учнів з початком навчального року, висловлює задоволення з приводу того, що всі зібралися у класі, добре відпочили влітку.

Мово рідна, слово рідне,

Хто вас забуває,

Той у грудях не серденько —

Тільки камінь має.

(С. Воробкевич)

II. Ознайомлення з підручником «Рідна мова» (М. С. Вашуленка,

С. Т. Дубовик, О. І. Мельничайко, Л. В. Скуратівського)

1. Дослідницька робота (проводиться з опорою на текст «Читанки»

«З чого складається книга»)

— Про що може розповісти обкладинка (форзац, титульна сторінка)?

— А для чого потрібен зміст?

2. Робота з текстом Гімну

1) Бесіда.

— Зверніть увагу, що надруковано на сторінці 3.

— А що таке Гімн?

— Які ще символи держави ви знаєте?

— Зверніть увагу на плакати. Розкажіть про Прапор і Герб України.

— Прочитайте прізвища авторів Гімну України.

2) Читання Гімну вчителем.

— Чи зустрілись вам слова, значення яких ви не розумієте?

— Спробуйте пояснити їх значення шляхом добору синонімів.

3) Повторення правил поведінки під час слухання Гімну.

4) Слухання Гімну (аудіозапис).

— Які почуття охопили вас?

III. Мотивація навчання

— Прочитайте прізвища авторів підручника. Які з них вам добре знайомі? Де ми з ними зустрічались?

— Як ви вважаєте, чому такі серйозні науковці доклали зусиль до укладання підручнику для 4 класу? Про що це може свідчити?

— Тож давайте з вами продовжимо вивчати, пізнавати рідну мову, збагачувати своє мовлення.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Колективне усне виконання вправи 2

— Про які види мовлення йдеться?

— Чим відрізняється усне мовлення від писемного?

— Які засоби виразності використовуються у мовленні?

— Підготуйте стислий переказ ексту.

(Вислухати декількох учнів.)

2. Розвиток мовлення (за вправою 3)

— Прочитайте текст вправи ланцюжком.

— Знайдіть спільнокореневі слова, вжиті в тексті. (Мова — мовлення)

— Чим різняться ці слова? (Мова — це всі слова, які тільки існують у мові; мовлення — наш особистий запас слів, яким ми вільно володіємо.)

— Яке поняття ширше?

— Чи можна вважати освіченою й культурною людину, якщо запас її слів обмежений?

— Тому давайте вдосконалювати своє мовлення, і для цього вико-наємо завдання 3 (2).

3. Робота із «Щоденниками читача»

Діти, спираючись на власні записи, розповідають про прочитані влітку книжки, діляться враженнями, заохочуючи товаришів до читання.

4. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

V. Підсумок уроку

— Що нового ви дізнались сьогодні?

— У чому різниця між мовою та мовленням?

— Чому мову називають живою скарбницею історії народу?

VI. Домашнє завдання

Вправа 5.



Джерело: noindex
Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (08.06.2015)
Переглядів: 1925 | Рейтинг: 0.0/0
Лічба в межах 20. Таблиці додавання й віднімання чисел 2 і 3 в межах 10. Поня...
Елементи графічної грамоти. Виготовлення геометричних фігур
Мовні цікавинки. Народні прислів'я і загадки. Д. Білоус «Загадка»
Передавання просторового явища способом загороджування в зображенні архітекту...
Вирізування з паперу серветок, сніжинок
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]