💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Народні усмішки. Прислів’я і приказки. Скоромовки. Загадки

Тема: Народні усмішки. Прислів’я і приказки. Скоромовки. Загадки

Мета: розширити знання дітей про малі форми усної народної творчості; розвивати техніку читання; виховувати любов до рідного краю, бажання більше дізнатися про його історію, культурні традиції.

Обладнання: таблиця з прислів’ями, картки для розширення поля читання.

ХІД УРОКУ

І. Мовна розминка

1. Читання слів-анаграм. гадзака (загадка) казприка (приказка) ромосковка (скоромовка) слів’япри (прислів’я) мішуска (усмішка)

2. Читання речень із дошки.

— Роз’єднайте слова, прочитайте речення. Яке слово зі складених анаграм воно пояснює?

Коротенькийвлучнийвислів, алебезповчальногозмісту. (Приказка) Коротенькийвлучнийвислів, якиймаєповчальнезначення. (Прислів’я)

Невеликийпоетичнийтвір, восновіякогоєзапитання. (Загадка)

— Про які жанри усної народної творчості ми ще не згадали?

II. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми будемо мандрувати стежинами усної народної творчості. Пройдемося стежиною загадок, прислів’їв, скоромовок і лічилок, приказок, усмішок, казок та легенд. Здобудемо цінні знання з джерел народної мудрості. Отож, вирушаймо в подорож!

III. Робота над усмішками

— Перша наша стежина називається «Усмішка».

1. Ознайомлення із жанровими особливостями усмішок.

— Читання учнями статті на С. 34 підручника.

— Хто збирав народні усмішки? Що ви дізналися про Бориса Грін-ченка?

2. Читання усмішок учнями.

— Хто є головним героєм усмішки?

— Що висміюється у ній? (Аналогічно проводиться аналіз змісту кожної усмішки.)

3. Виразне читання усмішок за особами.

— Чому усмішки, складені народом, актуальні й зараз?

М. Робота над прислів’ями і приказками

1. Слово вчителя.

1) Наша друга стежина — «Прислів’я і приказки».

— Прислів’я — це висловлювання з приводу почутого та побаченого. Здебільшого це віршовані народні вислови, в яких містяться повчальний досвід і мудрість народу.

2)Гра «Закінчіть прислів’я».

Вік живи,... (вік учись).

Бджола мала, а й та... (працює).

Хто багато читає, той... (багато знає).

2. Читання добірки прислів’їв і приказок, дібраних учнями заздалегідь.

3. Робота над змістом і формою прислів’я.

— Яка є особливість у форми прислів’їв? (Маєриму: клад — лад.)

— Наведіть приклади прислів’їв, що мають риму.

4. Вправа на розвиток техніки читання.

Учитель читає перше слово в прислів’ї, а діти дочитують його до кінця.

5. Читання зашифрованого висновку про прислів’я.

(Прислів’я вчить, як на світі жить.)

— Чому так кажуть ?

V.Робота над скоромовками

— Третя стежина нашої подорожі — «Скоромовки».

1. Читання учнями статті підручника «Скоромовки».

2. Конкурс на краще виконання скоромовок, вивчених раніше.

3. Читання скоромовок учнями

— Прочитайте скоромовку «Зелен в’яз...» за методикою «Буксир».

— Прочитайте другу скоромовку за методикою «Луна».

— Прочитайте три останні скоромовки напівголосно.

4. Вивчення однієї зі скоромовок.

5. Складання зашифрованої скоромовки.

(Хитру сороку піймати морока, а на сорок сорок — сорок морок.)

VI. Робота над загадками

1. Читання учнями статті підручника «Загадки» (С. 37).

— Четверта стежина нашої подорожі — «Загадки».

— Від якого слова походить слово загадка? (Гадали, загадували)

— На що схожі загадки?

— Яку форму вони мають?

2. Читання і відгадування загадок.

Учень читає і відгадує будь-яку загадку з підручника. Якщо він не знає відгадку, йому допомагає клас.

3. Творча робота.

— Настав час випробувати свої сили у складанні загадок.

1) Самостійна робота учнів над складанням загадок за певною тематикою.

2) Робота в парах.

— Зачитайте свої загадки. (Один учень читає загадку, всі інші — відгадують. Обирається найцікавіша загадка серед тих, що пролунали. Її автори отримують оцінки.)

VII. Підсумок уроку

— Які жанри усної народної творчості ми згадали? Що нового дізналися на уроці?



Джерело: noindex
Категорія: Читання | Додав: SYLER (23.02.2015)
Переглядів: 3366 | Рейтинг: 0.0/0
А. Коваль «Слова розповідають». Л. Компанієць «Ковалівна». Олена Пчілка «Жура...
Хто як до зими готується. Побудова і записування речень, що передають зміст м...
Вибір друзів. Уміння товаришувати й спілкуватися в класі та сім'ї. Практи...
Цікавий світ навколо тебе. Урок позакласного читання
Після уроків. Висловлення істинні і хибні
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]