Текст-розповідь з елементами опису «Мороз-хвалько»

Тема. Текст-розповідь з елементами опису «Мороз-хвалько»

Мета:навчити дітей складати твір-розповідь з елементами опису; вчити користуватися планом та опорними словами; відчувати образність художнього слова; розвивати комунікативну компетентність школярів; збагатити словниковий запас дітей; виховувати естетичний смак.

Обладнання: ілюстрації на зимову тематику, репродукції картин; дитячі малюнки; кольоровісніжинки.

Хід уроку

1. Організація навчальної діяльності

2. Активізація знань

Діти, до нас у гості завітала білокоса красуня зима. Господарює вона і в містах, і в селах, і на полях, і в лісі. Скрізь розкинула свої білі килими. Гляньте, і в нашому класі зимонька причаїлася також.

А тепер сядьте зручно, заплющіть очі та послухайте вірш і уявіть описану в ньому картину.

Хвилинка поезії.

Перші дні зими, мов дивне диво,

Свято чистоти і новизни,

Падає повільно сніг лапатий

На покрівлі, вулиці, тини.

Дуб кремезний ще не скинув листя,

Ось воно, кружляючи летить,

Білу скатертину золотистим

Візерунком покрива на мить.

Осінь розпрощалася з землею,

Відпалав багряний той вінок,

Тихо-тихо, лиш сніжинки-феї

Нескінчений свій ведуть танок.

3. Відбір і систематизація матеріалу, мовна підготовка до написання твору

- Який настрій у вас?

- Що ви відчуваєте?

Кружляючи у своєму нескінченому таночку сніжинки-феї (погляньте, скільки їх у класі) принесли для вас цікаві завдання, несподіванки, подарунки.

- Що ж подарує нам перша сніжинка? (Читаю завдання на звороті).

Сніжинка 1.

Це «Казка красуні зими». Слухайте.

Білий день дарує білу ласку,

І розповідає білу казку:

В пишних білих платтях балерини -

Молоденькі сосни та ялини.

Не впізнати яблуні та вишні -

Це ж весільні наречені вийшли.

У біленьких чепурних хустинках

Мовби помолодшали будинки.

Під ногами - біле покривало,

Небо й те молочно-сивим стало.

Де я? В царстві білої лілеї?

Ні, це іній розпушив алеї,

Кожна гілка в білому намисті,

А навколо - тихо й урочисто.

Робота над виділенням засобів художньої виразності:

- Чи сподобалася вам казка?

- Чи бачили ви усі ці дива?

- А де саме? (Так, у природі)

- Як ви розумієте такі вислови: (Демонструю на дошці запис кожного виразу)

«В пишних білих платтях балерини -

Молоденькі сосни та ялини»

«Кожна гілка в білому намисті»

«Яблуні та вишні,

ніби наречені вийшли.»

Використовую метод «Прес».

Я вважаю … Тому що … Отже …

Сніжинка 2

А тепер сядьте зручно, заплющіть очі та послухайте вірш і уявіть описану в ньому картину.

По заметах

Після вчорашньої хвижі

Морозець в обличчя дише,

Лижі лісом аж летять!

І сухі листки-нестримні

Мишенятами рудими

По заметах шарудять.

Лиш один лісничий знає,

Чом я сніжний вир збиваю,

Між густе гілля біжу …

Для заблуканого лося,

Щоб ситніш йому жилося,

Віхтик сіна прив’яжу.

(В. Кочевський)

- У вірші зустрілися слова:

Хвижа- заметіль, хуртовина.

Віхтик сіна - жмуток сіна.

- Як ви розумієте вирази:

Морозець дише.

Лижі летять.

Листки шарудять.

- Хто може дійсно дихати, летіти, шарудіти?

- Чому автор використовує саме такі слова?

- А які дії виконує хлопчик?

- Поясніть, як це він сніжний вир збиває?

- Які ще можна додати дієслова до теми «Зима».

(Морозить, сковує, чарує, радіє, огортає).

Сніжинка 3

Спробуйте відгадати загадки.

До слів-відгадок додайте можливі дії.

1. Зимою гріє, весною тліє, влітку помирає, восени оживає. (Сніг)

2. Хто малюнок на вікні уночі зробив мені? (Мороз)

Сніг - літає, падає, покриває, зберігає.

Мороз - тріщить, сковує, малює, холодить.

(Діти по черзі підходять до «Чарівної скриньки», вибирають картину зі словом-дією та розміщують його в необхідному місці на дошці).

Сніжинка 4

А зараз Зима пропонує пограти у гру «У яку пору може відбуватися така дія».

(Виростає, припорошує, замерзає, пробивається, розтає, завиває, розцвітає, замітає, вкриває, лежить, біжить, дзюркотить).

Попрацюймо в парах.

На дошці записані слова.

ЗимаВесна

Пари, що впораються із завданням, повідомте про це відповідним знаком.

Перевірте роботи.

Сніжинка 5

В парах ви працювали гарно. Зима приготувала для вас завдання в групах.

Ось її завдання: замість крапок доберіть з дужок та вставте найбільш вдале за змістом слово. Речення запишіть.

Об’єднайтеся в групи за варіантами. Оберіть капітанів.

Прошу капітанів підійти та вибрати собі завдання.

1.… білокоса красуня (примчала, прилетіла, прийшла, завітала).

2.… пухнастий сніг (посипав, полетів, пішов).

3.Голчастий іній … дерева (вкрив, прикрасив, причепурив).

4.… невимовна краса надворі (лежить, стоїть, панує).

5.… чарівності цієї краси (приносять, добавляють, додають) червоногруді снігурі.

6.Чудова картина зимового пейзажу … (приваблює, втішає, радує, зачаровує) нас.

Речення зачитаємо підряд.

- Що у нас вийшло?

- До якого типу ви б віднесли цей твір?

(Це твір-розповідь, а в ньому присутні елементи опису).

Сніжинка 6

- Молодці! Впоралися із завданнями Зими-чарівниці. Вона просить вас виконати ще одне завдання: утворити за схемою дієслова і поєднати їх з іменниками за поданими запитаннями.

приз чим?

Зразок:

Зима приходить з морозом, снігом, вітром.

Зима заходить в гості, в ліс, в садки.

Зима підходить тихесенько, непомітно, крадькома.

Сніжинка 7

Наступне завдання неменш цікаве. Зима просить скласти з утвореними в попередньому завданні словосполученнями речення так, щоб вийшла зв’язна розповідь.

Зразок.

Приходить зима із тріскучими морозами, з лапатим снігом і холодними вітрами. Заходить чарівниця в садки, в ліси. Крадькома підходить до людських осель і задаровує все навкруги.

Хвилинка відпочинку

Гра в «Сніжки».

Трохи відпочиньмо і пограймо у сніжки. Хто отримає сніжку, має сказати комплімент Зимі.

Діти ловлять сніжку, піднімаються і кажуть слова-епітети. (Холодна, крижана, сердита, люта, морозна, зла, незадоволена, сніжна, кришталева, сувора).

3.1. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ми будемо складати твір-розповідь з елементами опису.

Розгляньте люстрації.

- Як ви гадаєте, про кого або про що йтиме мова у творі?

- Правильно, це Мороз-Морозенко, а інколи його називають пестливим словом «Морозець», або величним словом «Морозище», «Морозисько».

Так от яка пригода сталася!

(Вчитель зачитує початок твору).

Нахвалявся мороз усіх у лісі заморозити. Холодних вітрів, лютих хурделиць наскликав.

Захвилювалися всі мешканці лісу, захвилювалась і Зима-чарівниця, бо невідомо, що було б далі.

А відкриєте цю таємницю саме ви, склавши твір-розповідь за цим початком, планом та опорними словами.

3.2. Аналіз плану та словника

1. Що мороз наказав робити?Заморозити все живе, запорошити землю снігом, запушити інеєм дерева.

2. Як лютували вітри і хурделиці?Вітер вив, стогнав, плакав.Хурделиці голосили, ридали, снігом усе завівали, землю вкрили пухнастими перинами, дерева інеєм прикрасили.

3. Чому засмутилися звірі і птахи?Немає їжі, насіння, ягідок; стало холодно і голодно.

4. Хто прийшов їм на допомогу?Лісники, діти, учні, природолюби; годівниці із зерном. Ягідками, жмути сіна для оленів, гілочки для зайців.

5. Чому Мороз злякався і відступив? Дружні, завзяті діти; турбота, любов до тварин.

Словничок-довідничок.

Назви (заголовки) до твору.

Мороз-хвалько

Дружба і взаємовиручка

Зимова казка

Зимовий день

Перед дружбою і мороз безсилий

3.3. Повторення вивченого про текст

(За допомогою гри «Карусель» пригадаємо усе про текст).

3.4. Практична діяльність. Запис творів у зошиті.

(Кожний учень має на парті пам’ятку «Правила написання твору»

Дотримуйтесь змісту

Працюйте за планом

Починайте нову думку з нового абзацу

Уникайте повторів

Використовуйте художні засоби

Використовуйте слова з довідкового бюро

Перевірте написане

3.6. Індивідуальна допомога учням, що потребують її

4. Підсумок уроку

Зачитування1-2 творів.

- Які правила написання твору не було враховано?

- Чи справді це твір-розповідь з елементами опису?

Дякую за співпрацю!

Зима-Чарівниця вдячна вам. Ви впорались з її завданнями.

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (10.05.2014)
Переглядів: 5296 | Рейтинг: 1.0/1
Розв'язування задач на дві дії складанням виразу (ознайомлення). Повторен...
Свято, коли весело
Створення декоративного образу із суцільного шматка пластиліну. Елементарна у...
Віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток (загальний випадок). ...
Вода в природі та в житті людини. Дослідницький практикум. Куди зникає вода з...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]