В. Осєєва «Сини». В. Сухомлинський «Сьома дочка»

УРОК 38

Людина красна не словом, а добрими ділами.

Тема. В. Осєєва «Сини». В. Сухомлинський «Сьома дочка»

Мета: вчити давати характеристику головним дійовим особам, порівнювати вчинки і поведінку персонажів; розвивати навички виразного читання, логічне мислення, виховувати увагу, бажання працювати, допомагати старшим.

Обладнання: таблиця складів (додаток 1), картки зі словами, картки з тестовими завданнями.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

1. Артикуляційні вправи.

1) Мовна зарядка. Гра «Закінчи слово».

Учитель читає рядочки вірша, не дочитуючи останній звук, а діти хором промовляють його.

Я піду гуляти те... (ж).

Нащо ти свій зошит мне... (ш)?

Скільки у дворі калю... (ж).

Сірників, малий, не ру... (ш).

Ми підем влітку на пля... (ж).

Хлопці, м'ячик цей не ва... (ш).

2) Скоромовка. о и Йоржа впіймав на вудку Йосип,

Схопив і зойкнув: ой-ой-ой,

Не знав, напевно, Йосип досі,

Який колючий йоршик той.

Н. Забіла

2. Вправи з читання.

1) «Розчитування».

За таблицеюскладів закриті і відкриті склади з иі і ж.

2) Вправа на розвиток правильного дихання і розвиток артикуляції.

Читання груп слів на одному диханні.

жук шаль

жир шити

жар шість

жаль шов

жест шапка

жучок школа

живіт шубка

II. Мотивація навчальної діяльності

1. Завдання учням.

Прочитати прислів'я.

Лю на сна ла а сло ми

ди кра ді ми не ва

У ч и т е л ь. Як ви розумієте це прислів'я?

2. Слово вчителя.

Сьогодні на уроці ми прочитаємо оповідання

В. Осєєвої «Сини» і В. Сухомлинського «Сьома дочка». Знайомлячись із ними, подумайте, до кого з персонажів підходить прочитане прислів'я.

III. Опрацювання нового матеріалу

1. Робота з текстом.

Опрацювання оповідання В. Осєєвої «Сини».

1) Виразне читання оповідання вчителем.

2) Словникова робота.

спритний заслухалися крутиться

сильний зупиняються перевертається

старенький заливається розпліскується

3) Повторне читання твору вголос «ланцюжком».

4) Аналіз змісту з вибірковим читанням.

— Між ким відбулася розмова?

— Хто спостерігав за усім збоку?

— Де зустрілись жінки?

— Прочитайте характеристику першого і другого синів.

— Чому третя жінка мовчала? Що означає вираз «нічого особливого»?

— Прочитайте, як жінки несли воду. Що з цього опису можна зрозуміти?

— Прочитайте, як сусідки зустріли перших двох синів.

— А що ж зробив той «неособливий» син?

— До кого звернулися жінки? Що вони хотіли почути від дідуся?

— Прочитайте, що сказав старенький. Як ви зрозуміли ці слова?

— Яка основна думка твору?

5) Самостійне мовчазне читання.

Під час читання учитель проводить гру «Небо і земля». За командою «Земля» учні читають, але слідкують не пальчиками, а очима. Палець можна прикласти до губ. За командою «Небо» діти піднімають очі вгору. Потім знову дається команда «Земля».

Учні мають відшукати місце, на якому зупинились, і продовжити читати.

2. Мовно-логічне завдання.

1) Гра «Розвідники». Відшукати у тексті і полічити, скільки разів зустрічається слово «жінка»

(жінки).

2) Розвиток зв'язного мовлення. Скласти речення із розкиданих слів і придумати його закінчення, що, бачу, одного. Я, тільки, сина, того... (Я тільки одного сина бачу, того, що...)

3. Фізкультхвилинка. Зарядка для очей.

4. Робота з текстом.

Опрацювання оповідання В. Сухомлинського «Сьома дочка».

1) Робота над назвою твору.

У ч и т е л ь. Прочитайте назву твору. Чи відоме вам прізвище автора? Які його твори ви читали?

(Якщо необхідно, діти звертаються до змісту).

Василь Олександрович Сухомлинський сімнадцятирічним юнаком переступив поріг школи учителем мови і залишився в ній до кінця свого життя. Понад 35 років працював він учителем і директором школи.

Його спостереження за поведінкою дітей вилились у книги, статті. Він написав понад 1500 казочок-мініатюр, оповідань, легенд, які вчать доброти, щирості і людяності.

2) Читання оповідання учнями мовчки.

3) Перевірка первинного сприймання.

Тест «Що з двох правильне?»

1. У матері було:

а) сім доньок;

б) сім доньок і син.

2. Мама повернулася додому...

а) через місяць;

б) через день.

3. Коли мати ввійшла до хати, доньки почали говорити...

а) про те, яка вона гарна;

б) як вони скучали за матір'ю.

4. Сьома донька нічого не сказала, а...

а) дала їсти;

б) зняла з мами взуття і принесла їй води.

4) Вибіркове читання з елементами бесіди.

— Як доньки говорять про свою любов до матері?

— Чи одне й те саме означають виділені слова?

— Доберіть до них слова, близькі за значенням (ібалакати, белькотіти, говорити, теревенити).

— Прочитайте тільки слова автора, що стосуються сьомої доньки. Чому вона не розказала мамі, як вона скучала?

— Хто з доньок по-справжньому любив матусю?

— Чому ви так думаєте?

5) Читання в особах.

IV. Підбиття підсумків уроку

1. Завдання учням.

Порівняння двох оповідань. Бесіда.

— Пригадайте оповідання, які читали на уроці.

Що у них спільного? А чим вони відрізняються?

— Пригадайте прислів'я, яке читали на початку уроку. Хто з персонажів творів робить так, як радить народ?

— Що ви перейняли повчального сьогодні на уроці?

2. Робота в зошитах (с. 23, завдання 1, 2, 3).

V. Домашнє завдання

1 група. Читати виразно оповідання В. Осєєвої «Сини».

2 група. Читати виразно оповідання В. Сухомлинського «Сьома дочка».

Категорія: Читання | Додав: SYLER (28.09.2013)
Переглядів: 4951 | Рейтинг: 0.0/0
Ура! Канікули!
В. Сухомлинський «Оленчин горобчик». О. Зима «Дві білки і лисиця». «Сонячна п...
Л. Вахніна «Кордон», Г. Бойко «Ділові розмови»
Підсумковий урок за рік. Як ми навчилися берегти своє здоров'я (тестуванн...
Ліна Костенко «Баба Віхола» і «Пряля»
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]