Красуня берізка. Складання опису берізки в різні пори року за ілюстраціями

Урок № 13

Красуня берізка

Складання опису берізки в різні пори року за ілюстраціями

Мета: вчити складати опис дерева за ілюстраціями і власними спостереженнями; удосконалювати вміння послідовно висловлювати свої думки; розвивати вміння використовувати порівняння, образні вислови; розвивати відчуття краси природи; виховувати прагнення берегти берізки, природу.

Обладнання: малюнки із зображенням берези в різні пори року, робочий зошит.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація знань, чуттєвого досвіду, уяви учнів.

1. Робота в зошиті.

- Відгадайте загадки, визначте тему нашого уроку.

Біле, а не сніг,

Зелене, а не луг,

Кучеряве, а не людина. (Берізка.)

Маю плаття зелененьке,

Гнучкі ніжні віти,

Білу кору, стан тоненький...

Як я звуся, діти? (Берізка.)

Стрімко вибігли на гору

Дві подружки білокорі.

Дощик їм полоще кіски,

Звуть цих подружок ... (Берізки.)

 

- Які слова допомогли вам упізнати березу?

- У яку пору року описана береза в першій загадці? (Влітку.) Доведіть. (Зелена, кучерява.)

- А у другій загадці? (Восени.) Доведіть. (Коси-віти полоще дощ.)

- У третій загадці? (Навесні.) Доведіть. (Плаття зеленень­ке, гнучкі ніжні віти.)

- Якими ви собі уявляєте кольори: зелений і зелененький?

ІІІ. Визначення теми і мети уроку.

1. Бесіда.

- Визначте тему уроку.

- Тема уроку «Красуня берізка». Ми будемо складати опис берізки в різні пори року. А допоможуть нам малюнки і опорні слова та вирази, які ми запишемо.

2. Поетична сторінка.

- Послухайте вірші і оповідання про берізку. Які почуття людей передано в них?

Берізка

Як прийшла до нас уквітчана весна,

Посадила я берізку край вікна.

Стала, стала я берізку поливать,

Стала пісеньку веселу їй співать:

«Ти рости, моя берізонька, рости,

Буйним листям всім на радість шелести!»

(Г. Бойко)

Береза

Білокора береза навесні довго здається позбавленою життя.

Коли ж сонячне проміння прогріє її, береза майже вмить просинається.

Береза любить сонце. Ізумрудами виблискує її листя під промінням літнього сонця і, прогріте наскрізь, само спалахує золотом у світлі осіннього дня.

(За Ю. Збанацьким)

Осінь принесла золоті стрічки

Ростуть над ставком дві берези. Стрункі, високі, білокорі. Опустили берези зелені коси. Віє вітер, розчісує їх. Тихо шелестять листям берези. То вони про щось розмовляють.

Однієї ночі стало холодно. На траві заблищали білі кристалики льоду. Прийшла до беріз осінь. Принесла їм золотисті стрічки. Вплели берези стрічки в зелені коси. Зійшло сонце. Розтопило кристалики льоду. Подивилося сонце на берези й не впізнало їх: у зелених косах - золоті стрічки. Сміється сонечко, а берези сумують.

(В. Сухомлинський)

- У яку пору року описана береза в тексті Ю. Збанацького?

IV. Основна частина уроку.

1. Робота за малюнками (на дошці, в зошиті).

- Розгляньте малюнки берези в різні пори року. Опишіть березу.

Весна                   Літо            Осінь                   Зима

- Розгляньте малюнки в зошиті. Розфарбуйте їх.

- Прочитайте опорні слова. Запишіть свої.

 

Тонкі віти, маленькі бруньки,

клейкі листочки, ніжні сережки, блискуча біла кора.

Ізумрудне листя, зелене плаття, зелені густі розкішні коси, стрункий стовбур.

 

Жовтіють коси, листочки, мов золоті монетки.

У білих шубках, мов срібло на вітах, мов снігурки в хороводі.

2. Робота в групах.

Кожна група складає опис берези в одну пору року на вибір.

3. Слухання складених описів.

Фізкультхвилинка

Сильний вітер до землі

Гне берізки молоді,

А вони ростуть, міцніють.

Вгору тягнуться, радіють.

Віти долу опускають,

Листям ніжним звеселяють.

4. Самостійна робота.

- Напишіть опис берези за малюнками і опорними словами. Учні, які відчувають труднощі, можуть описати берізку в одну пору року на вибір.

Орієнтовний текст Берези

У нас біля школи ростуть берези. Красиві берези в різні пори року. Навесні звисають гнучкі тонкі віти з ніжними сережками, які з'явились з маленьких бруньок, і клейкими ніжно-зеленими листочками. Влітку дерева стоять немовби в ізумрудних платтях. Густі розкішні гілки дають тінь перехожому. Осінь дарує берізкам золоте вбрання. Листочки, мов золоті монетки, сипляться на землю. Мов ті снігурки, берези взимку в білих шубках стали в хоровод.

У різні пори року берізки милують око кожній людині.

5. Перевірка самостійної роботи.

2-3 учні читають свої твори. Вчитель проводить бесіду щодо аналізу текстів.

V. Підсумок уроку.

- Чий текст вам найбільше сподобався?

- Які порівняння було використано в тексті?

- Яке речення вам запам'яталося?

- Чим сподобалася вам робота на уроці?

VI. Домашнє завдання.

Скласти усний опис дерева на вибір.

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (10.05.2014)
Переглядів: 29708 | Рейтинг: 2.3/6
У колі рідної сім'ї. Урок позакласного читання
Ми і природа. Поняття про навколишнє природне середовище. Взаємодія людини і ...
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 21
Колективне збирання моделей машин. Спільна поетапна робота з моделювання тран...
Значення природи для життя людини
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]