УРОК 35 Тема уроку. Мозок і нерви. Як людина сприймає Мета уроку: формувати елементарні поняття нервова система, органи чуття людини; уявлення про роботу нервової системи і органів чуття, про шляхи збереження нервової системи і правила збереження органів чуття; формувати вміння розрізняти на своєму тілі ті місця, де знаходяться головний і спинний мозок, нерви; розрізняти органи чуття, дотримуватися режиму дня; чергувати розумову працю з фізичною та відпочинком; формувати вміння встановлювати взаємозв’язки між усіма органами тіла людини, доводити судження «Організм — єдине ціле», «Нервова система об’єднує організм в єдине ціле»; виховувати допитливість, пізнавальний інтерес до власного організму, прагнення берегти власне здоров’я, розуміння його цінності для людини, залежності життя людини від стану здоров’я. Обладнання: 1. У кожного учня: підручник, робочий зошит, аркуш паперу, ручка, кольорові олівці, щоденник спостереження, сигнали-бали від 4 до 12. 2. У вчителя: 1) три аркуші паперу з записаною темою для гри «Естафета». 2) Різноманітні дитячі музичні інструменти. 3) Мішечок з різними предметами. 4) Малюнок та пам’ятка «Лікарські рослини». 3. На столику для кожної групи: лупа, пакети для рослин. Оформлення дошки: 1. Тема уроку. 2. Кросворд «Здоров’я». 3. Прислів’я. 4. Питання для роботи в парах. 5. Картина «Весна». 6. Тести: 1) для перевірки домашнього завдання; 2) для закріплення нової теми. Повинні знати — органи чуття; — органи нервової системи; — як зберегти органи чуття, нервову систему. Повинні вміти — розрізняти на своєму тілі ті місця, де знаходяться головний і спинний мозок, нерви, органи чуття; — встановлювати взаємозв’язки між усіма органами тіла людини; — дотримуватись режиму дня; — чергувати розумову працю з фізичною та відпочинком. На переносній дошці: віршик для фізкультхвилинки. ХІД УРОКУ I. Організація класу Чергові доповідають про готовність дітей і класу до роботи. 1. Слово вчителя. Прочитайте вдумливо прислів’я «Мудрим ніхто не родився, а навчився», «Чого навчився, того за плечима не носити». Поясніть, будь ласка, для чого ці прислів’я складено? Послухайте вірш поета Д. Гуліа «Розум, знання і сила», який має дуже повчальний зміст. Поясніть, що поет цінує в людині? Знання — це гість, а розум — це хазяїн, У добрій спілці треба жити їм. Хто має розум та багато знає,— Той буде завше сильним і міцним. А сила, що без розуму,— недужа, Бо все робити буде навмання. Тож для творіння, для роботи, друже, Виховуй розум і бери знання. (Діти висловлюють власні міркування). Отже, ви зрозуміли: людині потрібні знання, щоб розумно керувати всіма органами нашого тіла. А коли людина буде з охотою навчатись, працювати, веселитись? Правильно, коли вона здорова. Від кого це залежить? Можна так сказати: здоров’я знаходиться в руках людини. 2. Кросворд. Якщо правильно відгадаєте загадки, то у зафарбованій рамочці з’явиться важливе слово. 1. Прийшла біда — тече вода. 2. Стоять вилка, на вилках брилка, на брилці — клубок, на клубку лісок. 3. Два брати через гору живуть, один до одного в гості не ходять. 4. На одному камені дві змії лежать. 5. У вовні, а не вівця, літо й зиму труситься. 6. Двоє лисенят завжди поруч сидять. 7. Ношу його багато років, а ліку йому не знаю. III. Перевірка домашнього завдання 1. Гра «Естафета». Змагаються учні кожного ряду: для I ряду — тема «Органи травлення і їх функції», ІІ ряду — тема «Органи дихання і їх функції», ІІІ ряду — Словничок: поясніть, яку функцію виконує кожен орган? А три учні (по одному від кожного ряду) будуть експертами. Словничок серце — артерії — вени — капіляри — пульс — кисень — частота пульсу — (Учитель передає аркуші паперу, на яких записані теми, на останню парту кожного ряду. За сигналом діти починають працювати). 2. Гра «Закінчиречення». 1) Людина дихає ... . 2) Робота м’язів — це ... і ... . 3) Перетворення їжі в організмі людини на поживні речовини — це . . 4) Поживні речовини — це ., ., . . 5) Щоб бути завжди здоровим — . . 6) У носі повітря ., . . 7) Від серця кров з киснем рухається по . . 9) Кров з вуглекислим газом повертається до серця по .. 10) Позитивно впливають на серце ... . 3. Тести. (виконуються на аркушах паперу). 1) Трахея, бронхи, легені належать до: а) органів кровообігу; б) органів травлення; в) органів дихання. 2) У свіжому повітрі, яке ми вдихаємо, більше: а) кисню; б) вуглекислого газу; в) поживних речовин. 3) По артеріях тече: а) кров, насичена киснем; б) кров, яку виштовхує серце; в) кров, яка повертається до серця. 4) По венах тече: а) кров, насичена киснем; б) кров, яку виштовхує серце; в) кров, яка повертається до серця. 5) Найтонші кровоносні судини називаються: а) венами; 6) капілярами; в) артеріями. IV. Ознайомлення з темою і метою уроку 1. Слово вчителя з елементами бесіди. Тема нового матеріалу сьогодні — «Мозок і нерви. Як людина сприймає». Що вам відомо з цієї теми? Що ви уже знаєте? Прочитайте, що ви повинні знати? Якими вміннями володіти? (див. таблицю). Як ви гадаєте, чому важливо про це знати? V. Опрацювання нового матеріалу 1. Слово вчителя з елементами бесіди. Організм людини — надзвичайно складна розумна машина. Можна так назвати наш організм? Чому? З яких органів складається наш організм? Як працюють всі органи? Якщо людина здорова, всі органи працюють злагоджено, розумно, в певному ритмі, кожен орган виконує свою роботу, яка тісно пов’язана з роботою всіх інших органів. Хто ж керує роботою всього організму? Головний і спинний мозок, які знаходяться: перший — у черепі, другий — у хребті. Свої накази будь-якому органу мозок передає через нерви. (Використовується малюнок «Нервова система» у підручнику). Нерви схожі на білі блискучі нитки. Вони розгалужуються і пронизують майже всі органи людини. По нервах від органів тіла через спинний мозок до головного надходять сигнали. Ці сигнали повідомляють, як працює кожен орган тіла. Одержавши сигнали, головний мозок думає, аналізує і приймає рішення про роботу всього організму. Потім по інших нервах передає сигнали органам про те, як їм діяти. Головний і спинний мозок, нерви — це нервова система людини. 2. Робота в парах. Прочитайте вдвох текст «Бережи нервову систему» (у підручнику, с. 169) за абзацами, задайте один одному питання, які записані на дошці. 1. Що потрібно для роботи мозку? Нервів? 2. Яка причина хвороби головного мозку? 3. Яка причина порушення роботи нервової системи? 4. Чому нервовій системі необхідний відпочинок? 5. Що є найкращим відпочинком? 6. Що зміцнює нервову систему? (Учні оцінюють відповіді один одного і повідомляють сигналами). 3. Органи чуття. Практична робота. Людина має органи, які все відчувають. Подивимось на практиці, як це діється. Перед вами картина. Якого кольору ця квітка? Якого розміру це дерево, кущ? Якої форми цей пеньок? Як далеко від вас розташована дошка? Що робить зайчик? А ведмідь? Що допомогло вам відповісти на ці питання? Так, ви бачили, тобто це... (очі). Очі — орган зору. Що ви бачили? Колір, розмір, форму предметів, відстань. А ще що ви можете бачити? (Учитель записує на дошці: Очі — орган зору). Заплющіть очі: прислухайтесь. Що ви почули? Який орган тіла допоміг вам у цьому? Звичайно, вуха. (Учитель записує на дошці: Вуха — орган слуху). Чи ця квітка пахне? Що вам треба зробити? Так, понюхати. (Учитель записує на дошці: Ніс — орган нюху). Учитель показує сіль і цукор. Як відрізнити сіль від цукру? За допомогою якого органу? (Учитель записує на дошці: Язик — орган смаку). Які ще є смаки, крім солодкого і солоного? Учитель запрошує одного з учнів підійти до нього. — Тут, у мішечку, серед багатьох предметів лежить коробочка з кнопками. Чи можна, не дивлячись, дістати її? Що тобі допомогло? (Учитель записує на дошці: Шкіра — орган дотику). Ще що ми відчуваємо шкірою? VI. Фізкультхвилинка Хто це, хто це так втомився І наліво похилився? Треба дружно всім нам встати, Фізкультпаузу почати. Руки — вгору, руки — вниз, На сусіда подивись! Руки — вгору, руки — в боки, А тоді чотири скоки. VII. Закріплення і узагальнення нового матеріалу 1. Робота в зошитах. Виконайте завдання в робочому зошиті: — на с. 62, фронтальна робота; — на с. 63, самостійна робота. (Учні здають зошити на перевірку). 2. Тести (відповідайте усно). 1. Що називається пульсом? а) Рух стінок кровоносних судин, коли серце виштовхує у них кров; б) рух крові в організмі; в) процес частішого скорочення серця. 2. Що таке нервова система? а) Головний і спинний мозок; б) усі нерви в організмі людини; в) головний і спинний мозок та всі нерви. 3. Скільки органів чуття має кожна людина? а) 5; б) 4; в) 6. 4. Нервова система працює: а)безперервно; б) тільки вдень; в) коли людина працює. VIII. Урок серед природи на екологічній стежині 1. В класі. Людина сама відповідає за своє здоров’я і тільки сама зможе його зберегти. І тому ми зараз йдемо «за здоров’ям у довкілля». Але крім зміцнення свого здоров’я у довкіллі ми ще будемо спостерігати за погодою, природою. — Пригадайте правила поведінки на екскурсії. — Візьміть блокнот, олівець, лупу, пакети для збору лікарських рослин. 2. Колективна робота на екологічній стежині. Синоптики розказують, якою була весна: — ясною, хмарною, похмурою? Чому? — дощовою, сухою? Доведіть. — яка зараз висота сонця? — які зміни відбулися у живій природі? Слухаємо прогностика. — Діти, що цікавого ви побачили в природі за цей місяць? Починається літо. Що ви знаєте про цю пору року? (Діти висловлюються, читають вірші). Літо — це червень, липень, серпень. а) Чому вони так називаються? — А місяць червень проміні косить, Червоним соком ягідки зросить. — А місяць липень гарячим літом Обсипле липи пахучим цвітом. — А місяць серпень серпом задзвонить, Достиглий колос додолу схилить. б) Прикмети літа. — Над луками та озером вранці легка пелена туману — дощу не буде. — Вискочили на берег і гучно кумкають жаби — незабаром почнеться дощ. — Кури в землі купаються — на непогоду. Добре бути здоровим! Але здоров’я потрібно берегти і зміцнювати. Що нам допомагає зміцнювати наше здоров’я? Це підкажуть вам прислів’я. — Держи голову в холоді, живіт у голоді, а ноги в теплі — будеш жити вік на землі. — Чиста вода для хвороби біда. — Вода все очищає. — Чисте повітря — ворог хвороб. — Ходи більше — проживеш довше. — Гостре словечко коле сердечко. Отже, подумки зверніться до Всевишнього з проханням зміцнити здоров’я. — Боже! Дай нам здоров’я на славу тобі! Звернулися до всього довкілля з проханням: — Миле Довкілля, допоможи нам зміцнити наше здоров’я Господу на славу, а нам на радість. Зробіть декілька фізичних вправ, щоб грудна клітка розширилась і вмістила більше свіжого повітря. Зробіть вдих — видих. Походіть, пострибайте, підіміть голівки до неба. 3. Робота в групах. (Місце визначене заздалегідь). Подивіться на малюнок «Лікарські рослини». Які ви знаєте? (Учитель дає кожному записничок про лікарські рослини). Розходьтесь по своїх місцях і відшукуйте лікарські рослини: зривайте обережно листочки, квіточки і кладіть в пакети. (Учитель дозволяє учням також декілька хвилин побігати, походити, поспілкуватись з рослинами, тваринами). ІХ. Підсумок уроку (в класі) Як ви себе почуваєте? Так, ті люди, що багато часу перебувають на природі, спілкуються з нею — здорові і духом, і тілом. Будьте такими! Зміцнити здоров’я вам допоможуть лікарські рослини. (Один з учнів розповідає, коли і як краще збирати лікарські рослини). Діти, намагайтесь в день на Івана Купала (7 липня) збирати лікарські рослини, в цей день вони мають найбільшу силу. (Учитель роздає всім учням пам’ятку). Пам’ятка (кожному учневі) X. Домашнє завдання У підручнику (с. 168-172) тексти прочитайте тричі, опрацюйте питання і завдання під рубриками «Перевір себе», «Поміркуй». Готуєтесь до останнього уроку в цьому році. Підготовка до підсумкового уроку на тему «У природі все взаємопов’язано» (за тиждень до уроку). Учням: 1. Підготувати (разом з учителем) усний журнал «Природа — наш дім, а ми — господарі в нім». 2. Підготувати наукове інформаційне повідомлення про об’єкт неживої природи, рослину, тварину. 3. Добрати прислів’я, загадки, вислови про рослину, тварину, здоров’я людини. 4. Знайти цікавинку про об’єкт неживої природи, рослину, тварину. Учителю: 1. Поділити дітей на групи, вибрати командира. 2. Підготувати усний журнал із п’яти сторінок: «Природа — наш дім, а ми — господарі в нім» (малюнки об’єктів природи). I сторінка — «Нежива природа — комора багатства». II сторінка — «Рослини — краса і годувальники Землі» (малюнки). III сторінка — «Тварини — брати наші менші» (малюнки). IV сторінка — «Людина — найрозумніша і най-чуттєвіша частина природи» (малюнки). V сторінка «Природа — найкраща лікарня для людини. Рослини — найефективніші ліки» (малюнки). 3. Підготувати трьох дітей — старшокласників, які увійдуть до складу журі: ознайомити їх з планом уроку і критеріями оцінювання, підготувати для них списки дітей по групах. Разом з ними підготувати в дарунок книжки дітям-переможцям. 4. Якщо в класі більше, ніж 20 дітей, то підготувати ведучого, а якщо 20 і менше — ведучим буде учитель. 5. Домовитись з травником, який буде розповідати, як і коли краще збирати лікарські рослини; як їх сушити і зберігати. Підготувати рецепти деяких водяних настоїв із лікарських трав. 6. На уроці музики повторити пісні: — «Хай живе надія», сл. К. Гнатенка, муз. І. Білик; — «Прохання», сл. Р. Рождественського, муз. О. Пахмутової; — «Не гасіте сонце», сл. В. Кудрявцева, муз. І. Кириліної. — Танці «Синички», «Вальс». 7. Запросити вчителя музики взяти участь у проведенні уроку. | |
| |
Переглядів: 1844 | |
Що вивчає курс «Основи здоров'я». Здоров'я та його ознаки. Практична ... |
Право дитини на здоров’я. Як звертатися за порадою та по допомогу у разі вини... |
Об’ємні вироби із природних матеріалів. Виготовлення виробів із каштанів та ж... |
Цінність життя і здоров'я людини. Повага до себе та інших людей. Особливо... |
Охайність й особиста гігієна першокласників: як правильно вмиватися, купатися... |
Всього коментарів: 0 | |