💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Різноманітність рослин у природі

УРОК 19

Тема уроку. Різноманітність рослин у природі

Мета уроку: сформувати уявлення про різноманітність рослинного світу, про водорості, мохи, хвощі, папороті, хвойні рослини, квіткові рослини; формувати вміння розрізняти окремі рослини цих груп, розуміти цінність їх у природі; удосконалювати вміння узагальнювати, робити висновки, оцінювати результати діяльності (самооцінювання і взаємооцінювання); виховувати взаємоповагу у спільній діяльності, здатність до самовираження кожного учня, прагнення пізнавати і шанувати природу.

Обладнання: 1. У кожного учня: підручник, робочий зошит, щоденник спостереження, ручка, кольорові олівці. 2. На партах: тести-твердження на тему «Різноманітність рослин у природі» для роботи в парах. 3. Малюнки: водорості, мохи, лишайники, хвойні дерева.

Оформлення дошки: 1. Тема уроку. 2. Ключик для перевірки роботи в парах.

Повинні знати

— про різноманітність рослин у природі;

— які рослини належать до кожної групи;

— ознаки рослин кожної групи.

Повинні вміти

— розрізняти рослини різних груп;

— робити висновки;

— оцінювати результати діяльності;

— працювати в групі;

— любити і шанувати природу та її закони.

3.Запис на дошці: Безквіткові: водорості, мохи, хвощі, папороті, хвойні. Квіткові: всі інші. 4. Матеріал для самостійної індивідуальної роботи.

На переносній дошці: віршик для фізкультпаузи.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

1. Ранок стукає в віконце.

«Час вставати»,— каже сонце.

І промінчиком лоскоче —

Привітатись першим хоче!

Як знайомих я зустріну,

Посміхнусь їм неодмінно!

Гарний настрій принесе «Добрий день» чи «Здрастуйте».

2.Перш ніж почати розмову про складні природні закони життя, послухайте слова — побажання:

Любі діти! Відкривайте Серце для добра.

Всім, хто поруч, подаруйте Крихітку тепла!

Сильні будьте! Не лякайтесь Боротьби зі злом.

Пам’ятайте — перемога Завжди за добром.

II. Спостереження за погодою, наукові відкриття в природі.

1. Повідомлення синоптиків.

— Яка погода переважала протягом тижня?

— Яких днів було більше — ясних чи похмурих?

— Чи були опади? Чи був вітер і коли?

— Які інші явища природи спостерігали?

2. Хвилинки-цікавинки.

Уся земля покрита снігом. Але під снігом є життя. Восени у більшості трав’янистих рослин стебла відмирають, як наприклад, у квітів.

А залишаються — кореневище, цибулина (малюнок). А от у полуниці, озимої пшениці стебла і листки зберігаються цілу зиму. Вони не гинуть. Сніг, ніби ковдра, вкриває землю, і рослинам тепло. Між сніжинками є повітря. Воно і захищає рослини від холоду.

3. Поетична хвилинка.

Що за покривало —

Довге і широке:

Все навкруг заслало,

Скільки бачить око?

Біло-біло стало,

Все блищить, іскриться.

Гарне покривало,

Та весни боїться!

III. Перевірка домашнього завдання

1) Три учні готуються до відповіді біля дошки.

2) Фронтальна перевірка трьох рядів:

1. Брейнг-ринг.

— Чому буряк є дворічна рослина?

— Чому сосна — хвойне дерево?

— За якими істотними ознаками рослини виділяють у три групи?

2. Гра «Хто більше?».

І ряд — дерева; ІІ ряд — кущі; ІІІ ряд — трав’янисті рослини.

Учитель називає дерево — учні І ряду плескають у долоні, і т. п.

(Допомагають троє учнів — роблять підрахунки).

3) Вислуховуються і оцінюються відповіді трьох учнів, що підготувалися.

1. Бесіда з учнями.

1. На які групи діляться всі рослини? Чим вони подібні?

Чи у всіх рослин є однакові органи? Подивіться на ці рослини: водорості, мохи, які органи у них є? (Учитель робить записи на дошці).

Що ви знаєте про хвощі і папороті? Які органи у них є, а яких немає?

2. Отже, тема сьогоднішнього уроку «Різноманітність рослин у природі». Прочитайте, що ви повинні знаті і вміти. Запитайте, що незрозуміло.

2. Самостійна робота.

Прочитайте удвох наукові статті у підручнику (І ряд — с. 115-116; ІІ ряд — с. 116-117; ІІІ ряд — с. 118-119). Задайте один одному запитання, використовуючи питання із рубрики «Перевір себе».

V. Фізкультрозминка

Ми берізки і кленці,

В нас тоненькі стовбурці.

Ми в стрункі стаєм рядки,

Виправляємо гілки.

Ледь зіп’явшись з корінців,

Дістаєм до промінців.

Ми стискаєм їх вогонь В зелені своїх долонь.

Хилять свіжі вітерці Вліво, вправо стовбурці,

Ще й верхівки кожен ряд Нахиля вперед, назад.

VI. Закріплення знань і умінь

1. Учні ІІ і ІІІ ряду, використовуючи питання на с. 116-117, перевіряють знання і уміння, оцінюють відповіді учнів І ряду; і т. д.

2. Розгляньте малюнки у підручнику. Які у вас питання?

VII. Контроль і оцінювання знань і умінь

1. Гра «Яка це рослина?».

До дошки виходять двоє учнів, які впевнені у своїх знаннях. Називають ознаки будь-якої рослини,

не називаючи її. Кажуть, хто повинен відгадати загадку.

Наприклад: «безквіткова рослина, у неї немає справжніх органів»; «ці рослини бувають зеленого, червоного кольорів, особливо корисні зелені».

Заслуховуються 4—5 загадок. Діти оцінюють і питання, і відповіді (взаємооцінювання).

2. Гра «Назви хвойну рослину».

Ялина, липа, дуб, сосна, кедр, каштан, осика, модрина, верба, ялиця, вишня, смерека, граб.

3. Відгадайте загадки.

Поясніть, чому така відгадка, які ознаки рослини вжиті в загадці.

— Я кущ зелений,

Люблю рости біля криниці.

І хоч не дівка я,

Але стою в червоному намисті.

(Калина)

— Цвіте синьо, лист зелений,

Квітник прикрашає,

Хоч мороз усе побив —

Його не займає.

(Барвінок)

— І маленькі, і старенькі,

Влітку, взимку, навесні Всюди вдягнені гарненько У зелені сукні всі.

(Ялинки)

— Стрімко вибігли на гору Дві подружки білокорі Дощик їм полоще кіски.

Звуть подружок цих.

(Берізки)

(Записана на плакаті):

— Росте ця лікувальна квітка Опріч лісів, іще в полях,

Малі й дорослі знають шлях,

Аби її добути влітку.

Шовково коси пломеніють,

Коли настоєм їх помиють.

А що, скажіть, за квітка?

— Рослинка невеличка Схилилась над водою

І цілий день милується І тішиться собою.

(Верба)

4. Письмова робота в парах.

На партах лежать тести. Діти ставлять « + » чи «-» напроти кожного твердження.

1. Морква — багаторічна трав’яниста рослина, бо вона має кореневище.

2. Водорості мають всі органи рослини.

3. Сосна належить до квіткових рослин, бо вона має квітки.

4. Стебло проводить воду від кореня до всіх органів.

5. Для рослин характерно: у дерев є один стовбур, а у кущів є кілька міцних, але тонкіших стебел, у трав’янистих рослин одне м’яке соковите стебло.

6. Мох — цікава рослина, у нього немає кореня.

7. Зелені водорості поглинають з води вуглекислий газ, а виділяють кисень. Ним дихають тварини, що живуть у воді.

8. Нові рослини моху виростають з дрібних спор.

Ключик для перевірки роботи в парах.

1 2 3 4 5 6 7 8

+ - - + + - + +

Взаємоперевірка. Учні обмінюються перфокартами і за ключиком, що на дошці, перевіряють, оцінюють знання товариша.

5. Самостійна письмова робота.

Виконайте завдання в робочих зошитах, с. 41.

VIII. Підсумок уроку

1. Відповіді на запитання вчителя (за бажанням).

— Які різноманітні рослини є в природі?

— Які рослини належать до квіткових, безквіткових?

— Чим характеризуються водорості, мохи, лишайники?

2. Робота з ілюстраціями.

Серед ілюстрацій різних рослин назвіть номери відповідних: хвощ? квіткові? барвінок? водорості?

Учитель оцінює роботу кожного в балах.

ІХ. Домашнє завдання

1.На переносній дошці записані завдання до підсумкового уроку, будь ласка, ознайомтесь і готуйтесь.

Матеріал для самостійної індивідуальної роботи:

Словничок:

органи рослини

однорічні рослини,

дворічні, багаторічні

Охарактеризуй кожну групу рослин; наведи 2-3 рослини для прикладу.

№ 1

(малюнки клена і сосни)

1. Порівняй клен і сосну: чим вони подібні?

2. Чим ці рослини різняться?

№ 2

(малюнки берези і шипшини)

1. Береза — дерево, а шипшина — кущ. Доведи.

2. Робота в підручнику, с. 115-120.

Категорія: Природознавство / Я і Україна | Додав: SYLER (14.11.2014)
Переглядів: 2578 | Рейтинг: 1.0/1
Вирощування рослин у закритому ґрунті. Відбір повноцінного насіння (коренів) ...
Природа навколо нас
Техніка виконання розпису пензлем. Виконання візерунків
В. Гринько «Сім» (лічилка). А. Костецький «Все починається з мами». Прислів&#...
Істинні та хибні висловлення. Закріплення навичок роботи з мишею. Розвиток пр...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]