💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Як розмножуються тварини

УРОК 23

Тема. Як розмножуються тварини

Мета: формувати уявлення про особливості розмноження комах, риб, земноводних, плазунів, птахів, звірів; вміння міркувати за аналогією, логічно будувати свою розповідь, працювати з текстом і малюнками підручника; виховувати пізнавальний інтерес до природи, відчувати моральну відповідальність за збереження природи.

Обладнання: конверти із прислів’ями, приказками, кросворд, карта України.

ХІД УРОКУ

I. «Бюро погоди»

— Сьогодні на території України очікується хмарна з проясненням погода. Подекуди пройде мокрий сніг. Температура повітря —1...—5 °С морозу. В наступні дні погода істотно не зміниться.

II. Перевірка домашнього завдання

1. Тест.

1) Який ланцюг живлення правильний?

а) Яблуня ^ орел ^ синиця;

б) яблуня ^ плодожерка ^ синиця ^ орел;

в) синиця ^ орел ^ плодожерка.

2) Без чого не можуть жити тварини?

а) Повітря; сонце; ґрунт, вода, рослини;

б) повітря, вода, тепло, світло, ґрунт.

3) У природі завжди більше...:

а) хижаків;

б) рослиноїдних тварин;

в) всеїдних тварин.

2. Робота в парах.

На партах лежать конверти із прислів’ями та приказками.

Завдання. Поясніть, хто як живиться і до якої групи за способом живлення належить.

• До меду тягнути ведмедя за вухо, а від меду — за хвіст.

• Ведмедя пасічником зробили.

• Ревів ведмідь не того, що бджоли покусали, а того, що меду не дали.

• Вовк лисиці не рідня, та повадка одна.

• Заєць поле любить.

• Зайця ноги носять, вовка зуби годують.

• Де звіру живеться, там він і годується.

III. Повідомлення теми і мети уроку

— На сьогоднішньому уроці ми дізнаємось, як розмножуються звірі, птахи, плазуни, земноводні, риби та комахи.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Створення проблемної ситуації.

— Послухайте цікаву інформацію і подумайте, чому маленькі тварини — такі, як комахи, риби, земноводні, плазуни,— відкладають багато яєць та ікринок? Чому чим більша тварина, тим більша кількість її по-томків?

Інформатор. Клопи відкладають 70—100 яєць, колорадський жук — 700, метелики 100—400. Кількість ікринок у коропа, щуки сягає десятки тисяч, а великі осетрові риби «викидають» кілька мільйонів ікринок. У плазунів кількість яєць 10—20 у кладці, які вони заривають у пісок, ґрунт. Птахи відкладають 10 яєць. У звірів народжуваність найменша: білка — 3—10, кішка — 2—6, собака — 2—10, рись — 1—4, ведмідь —

1—3, лось — 1—3, слон — 1, кит — 1.

2. Робота в малих групах (робота з текстами і малюнками підручника

з метою розв’язання проблеми).

Група 1. «Розмноження комах».

Група 2. «Розмноження риб».

Група 3. «Розмноження земноводних».

Група 4. «Розмноження плазунів».

Група 5. «Розмноження птахів».

Група 6. «Розмноження звірів».

— Усно опишіть тварину за таким планом.

1. Назва тварини.

2. До якої групи тварин належить за зовнішньою будовою?

3. Як розмножується?

4. Чи піклується про потомство?

Фізкультхвилинка

Сірі зайчики маленькі,

Вушка у них довгенькі.

В лісі грались, веселились,

Працювати вже втомились.

А щоб добре працювати,

Треба трішки пострибати.

Відпочили, розім’ялись —

Й до роботи знову взялись.

3. Хвилинка-смішинка.

Вівця. О, які гарні в тебе ягнята!

Коза. Не ягнята, а козенята.

Вівця. А хіба не в усіх однаково діти називаються?

Коза. Авжеж ні. У тебе — ягнята, в мене — козенята, в гуски — гусенята, в кішки — кошенята, в Жучки — цуценята, в перепілки — перепеленята.

Вівця. О-о, я так і не вимовлю. А в корови — коровенята?

Коза. Ні-і, телята.

Вівця. А в кобили — кобиленята?

Коза. Ні-і, лошата.

Вівця. От не збагну, як вони добирають, де хто. А для мене всі — ягнята.

4. Поетична хвилинка.

ХАТКА БДЖІЛКИ ЗОЛОТОЇ

Рано-вранці Бджілка встала,

Заспівала, загуляла І хатинку підмела.

— Сядьте, дітки, на причілку,

Не пускайте в дім Осу!

Я знайду квітучу гілку,

Кухлик меду принесу.

ВЕДМЕЖАТА

Ось ведмедиця іде,

Ведмежат купать веде.

А вони лякаються,

А вони пручаються.

— Не хочемо!

Нам купатися — біда:

Дуже мокрая вода,

Плавати не вміємо,

Замерзнем, захворіємо!

Ой, страшно ж як!

5. Кросворд «Звірі».

Відгадайте загадки. В клітинки по горизонталі впишіть відгадки. Як ще називають звірів, дізнаєтеся з вертикальної рамки.

1) Хвіст курдюком, ніс п’ятаком, ще й два ряди ґудзиків. (Свиня)

2) Ні старому, ні малому не дасть підійти до дому. (Собака)

3) Біжить чимчик по долині, у сіренькій кожушині. (Заєць)

4) Своє дитя не забула і чужих нагодувала. (Корова)

5) В темнім лісі проживає, довгий хвіст пухнастий має, їй на місці не сидиться, а зовуть її... (лисиця).

6) Чотири біжать, двоє стирчать, двоє бачать — дорогу значать. Сімсот поганяє. Хто відгадає? (Кінь)

Ключ. Ссавці.

6. «Маленькі таємниці природи».

1) Відомо, що новонароджених зайченят зайчиха годує і залишає самих на 3—4 доби. Зайченята затихають, хоча тремтять: м’язи працюють, виділяючи тепло. Чому зайченя не відчує ніякий звір?

Відповідь. На тілі зайченяти немає потових залоз — вони знаходяться на підошвах лап, а лапки зайченята підтискають під себе.

2) Зайчиха може народжувати тричі на рік. Як називають зайченят кожного виводку?

Відповідь. Зайченята першого виводку — «настовики», тому що вони народжуються тоді, коли на снігу є наст, літні зайченята — «колосови-ки» і «травники», осінні — «листопадники».

7. Гра «Поміркуймо разом».

1) У сірої куріпки народжується 20 діточок, у довгохвостої синиці — на 8 менше, ніж у куріпки, а у чижа — на 7 діточок менше, ніж у синиці. Скільки діточок народжується у синиці та чижа?

2) Маса новонародженого тюленя 8 кг. А через два тижні він важить вже 20 кг. Скільки кілограмів маси набрав тюлень, поки ріс?

V. Підсумок уроку

— Отже, ви дізналися, що зайчиха після народження залишає своїх зайчат. Чому кажуть, що цим вона їх оберігає?

VI. Домашнє завдання

1) Опрацювати статті підручника «Як розмножуються тварини» (С. 140— 144).

2) Виконати завдання в зошиті на С. 35.

3) Спостерігати за розмноженням свійських тварин.

Категорія: Природознавство / Я і Україна | Додав: SYLER (09.05.2014)
Переглядів: 1895 | Рейтинг: 2.0/1
Природа Кримських гір
Жива і нежива природа. Що належить до природи
Рослинний і геометричний орнамент. Практична робота «Гарний будинок»
Київ — столиця України
Незабаром літо. Спостереження за природою влітку
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]