Частини основи: префікс, корінь, суфікс
Тема уроку. Частини основи: префікс, корінь, суфікс
Тип уроку. Комбінований урок (інтерактивний урок «У мовному кафе»).
Мета. Навчальна – закріпити знання учнів про основу слова; сформувати
поняття префікс, корінь, суфікс, як значущих частин
основи; досліджувати словотворчу роль суфікса і префікса
розвиваюча – розвивати мовне чуття та увагу, мовлення, мислення,
зосередженість, потребу досягти накресленої
мети;сприяти оволодінню ігровими навичками;формувати
навички спільної діяльності;
виховна – виховувати любов до природи та дбайливе ставлення до її
багатств.

ХІД УРОКУ
І. Етап орієнтації
1. Евристична бесіда, мотивація діяльності учнів
Учитель. Діти, сьогодні урок буде незвичайним.
Ми проведемо його у кафе. Що це таке? Ви були у кафе? Що там робили?

— Але кафе у нас буде не звичайне, а «мовне». Ми будемо замовляти всі страви, що стосуються української мови.
Особу, яка обслуговує відвідувачів кафе, називають офіціантом. Сьогодні я буду офіціантом, ви — відвідувачами. Отже, сьогодні в меню:

Меню Вартість
1 Перевірка дом. завд. *
2 Хвилинка каліграфії *
3 «Аукціон» *
4 Словниковий диктант **
Реклама
5 Працюємо разом **
Активний відпочинок
6 Робота в парах *
7 Працюємо самостійно ***
8 Творча робота ***

Валюта:
• Увага
• Правильність
• Взаємодопомога
• Згуртованість
• Дисципліна
• Швидкість
Це — валюта, за яку ви можете придбати будь-яку страву із нашого меню.
2. Орієнтація учнів у темі
1) Індивідуальна страва для гурманів
Картка № 1
Визначити основу слів.
Пісні, горою, диво, земля, просила, світ, ласкавий, книги.
Картка № 2
Визначити основу слів.
Вікно, рідний, дім, портфель, школа, миша, ручка, холодна.

2) Перевірка домашнього завдання
— Зателефонуймо додому. Чи всі мають дозвіл на відвідування кафе?
(Учні звітують про виконання завдан¬ня.)
Перевірка різнорівневої домашньої роботи.
Бесіда.
— Що таке основа?
— Для чого існує закінчення?
— Як воно позначається?
— Як позначається основа?
— Чи може існувати слово без своєї основи?
3) Хвилинка каліграфії
ліс лоб осінь льон
(Повторення з'єд¬нання буквосполучень ос, об, ьо, он.)
— Що є спільним у всіх цих словах? (Нульове закінчення)
— Яка частина кожного слова запи¬сана на дошці?
— Яке слово є зайвим? Чому?
4) Словниковий диктант
— Для замовлення цієї страви про¬шу з кожного столика по-одному представнику.
Олень, горизонт, спасибі, Київ, райдуга, леле¬ка, предмет, корінь, бабуся, лісови¬чок, Україна, ґанок.
— Назвіть слова з нульовим закін¬ченням. (Олень, горизонт, Київ, предмет, корінь, лісовичок, ґанок.) Які це частини мови?
— Назвіть слово, в якому найбільше букв. (лісовичок)
— Яке значення слова?
— Від якого слова воно утворилося?
— Що спільного у словах ліс і лісо¬вичок?
ІІ. Етап цілепокладання мети
— А зараз я пропоную рекламну кампанію нової страви!
Основа слова — це дуже смачна, ві¬тамінна та корисна страва у нашому «мовному кафе». З чого вона складається, ми сьогодні дізнаємося.
III. Етап проектування
1. Проблемне питання
— З яких частин може складатися основа? Пригадайте, що спільного
в словах ліс, лісовичок? Як назива¬ється ця частина слова? (Корінь)
— Отже, основа складається з коре¬ня — і все? (Ні, є ще частини.)
— Як вони називаються, ви дізна¬єтесь, коли проведете дослідження за правилом на ст. 72.
2. Дослідження
— З яких частин складається осно¬ва?
— Як на письмі позначаються час¬тини основи?
3.Робота з підручниками (первинне закріплення)
Попрацюймо разом!
Вправа 163.

4. Робота з таблицею «Частини основи».

Основа Закін-
чення
Префікс Корінь Суфікс
пра-про- -ліс- -ок-
-ов-
-к- -ий


— Зверніть увагу: яка частина основи є в кожному слові? (Корінь)
— З яких ще частин може складатися основа слова?
Висновок. Основа слова складається з трьох значущих частин: префікса, кореня, суфікса. Обов'язковою значущою частиною є корінь.
IV. Фізкультхвилинка
Ми в кафе відпочивали,
Смачні страви куштували.
Подивіться вправо, вліво —
Тут і там — знання на диво!
Треба їх усі придбати,
Щоб розумними зростати!
V. Етап організації виконання плану діяльності
1. Робота в парах. Вправа 164.
2. Самостійна різнорівнева робота
Середній рівень. Випишіть спільнокореневі слова.
1 варіант — Вправа 165.
2варіант — Вправа 166.
Достатній рівень. Позначте частини основи.
Високий рівень. Запишіть слово, в якому є всі частини основи.
3. Творча робота
Робота в групах. Підбір слів до схем:

VI. Етап контрольно-оцінювальний
1. Бліц-тест
1) Основа складається тільки з кореня. (-)
2) Основа обов'язково має префікс, суфікс. (-)
3) Основа слова складається з кореня, префікса, суфікса. Без кореня не існує слово. (+)
2. Підсумки уроку
— З яких значущих частин складається основа слова?
— Яка частина слова є обов'язковою для кожного слова?
— Доведіть, що за допомогою префіксів і суфіксів утворюються нові слова.
— Ось і закінчився наш урок в кафе.
— Які завдання сподобалися найбільше? Чим?
— Що викликало труднощі?
— Все вдалося завдяки гарній роботі на уроці!
VII. Домашнє завдання
— Як встановити зв'язок слів у реченні?
— Що таке основа речення?
— Як визначити підмет і присудок?
Вивчити правило на ст. 72
Достатній рівень. Вправа 167.
Високий рівень. Встановити зв'язок слів у реченні.
Творче завдання за бажанням: скласти меню для сімейного обід
Категорія: Рідна мова | Додав: Галини308 (09.11.2015)
Переглядів: 4984 | Рейтинг: 0.0/0
Як людина пізнає світ
Охорона тварин. Турбота людей про тварин
Елементарне поняття про скульптуру як вид образотворчого мистецтва. Практична...
Найбільші річки та озера України, їх значення для людини
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 15
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]