Добирання спільнокореневих слів і зміна форми слова для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и]
Тема. Добирання спільнокореневих слів і зміна форми слова для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и]
Мета. Формувати в учнів уміння добирати перевірні слова з ненаголошеними голосними [е], [и] в коренях слів шляхом словозміни або добору спільнокореневих слів. Розвивати вміння застосовувати на практиці правило перевірки; знаходити перевірні слова серед ряду споріднених, зіставляти мовні явища, порівнювати їх, робити висновки. Виховувати обережне ставлення до вогню; дати зрозуміти, що вогонь може бути другом, а може бути ворогом.
Обладнання. Ілюстративний матеріал, схеми, картки, таблиця «Ненаголошені [е], [и] в коренях слів», засоби ІКТ.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Ось дзвінок нам дав сигнал –
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок мови починаймо.
- Скажіть, яким має бути наш урок? А ви на уроці?

- Сьогодні у нас незвичний урок. Ми проведемо гру-змагання на визначення кращого знавця мови. За кожну правильну відповідь ви отримуватимете фішку. Виграє той, у кого їх буде найбільша кількість. Але спершу згадаймо правила уроку.

• Сидимо – рівно.
• Пишемо – гарно.
• Слухаємо – уважно.
• Відповідаємо – точно.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Бліц-розминка
1. Змінна частина слова (закінчення).
2. Тверді та м'які звуки – це ... (приголосні).
3. Слова близькі за значенням (синоніми).
4. Звуки бувають приголосні і ... (голосні).
5. Слова протилежні за значенням (антоніми).
6. Спільна частина слів однакова за написанням і значенням (корінь).
7. Словотворча частина слова, яка стоїть після кореня (суфікс).
8. Частина слова без закінчення (основа).
Пальчикові вправи
2. Каліграфічна хвилинка
Зз Зи им мо он нь ка зимонька
Зима спитає, де літо було.
- Позначте корінь у спільнокореневих словах.
- Поставте наголос.
- Як вимовляється звук [и] в наголошеному складі? (Чітко).
- А як в ненаголошеному? (Наближено до [и]).
- Як можна перевірити ненаголошений е чи и?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні ми продовжимо вчитися добирати слова для перевірки написання слів з ненаголошеними [е], [и] різними способами.
Фізкультхвилинка (вправи для очей)
ІV. Формування вмінь та навичок
1. Індивідуальна робота за картками – 3 учні.
2. Словниковий диктант. Проблемне завдання.
М …тал, гор…зонт, кр…ниця, м…нулий, п…ріг, тр…вога.
- Поставте наголос в словах. Підкресліть ненаголошені е, и в коренях слів.
- Доберіть перевірні слова. (Не можна дібрати).
- Як можемо перевірити такі слова? (Це словникові слова. В орфографічному словнику, їх потрібно запам'ятати).З такими словами будемо працювати на наступному уроці.
3. Колективна робота
а) Вправа "Знайди перевірне слово"
грибний дерево
грибник дерев'яний
грибочок деревце
гриб дерева
- Як називаються такі слова? (Спільнокореневі або споріднені).
- Позначте корінь в кожній групі слів.
- Поставте наголос. Підкресліть букви, що позначають ненаголошені [е], [и].
- Визначте, яке слово є перевірним, підкресліть його.
- Яким способом дібрали перевірне слово? (Дібрали спільнокореневе).

Все важливе в нашій мові,
Ось, приміром, річ така:
Е чи И писати в слові —
Часто сумнів виника:
сЕло чи сИло?
Якщо ясно, то не дуже —
Щоб уникнуть зайвих мук,
Ти під наголос, мій друже,
Зразу став сумнівний звук:
Село — села.
Звук виразно зазвучить —
Як писать тебе навчить.

4. Робота з підручником. Вправа 131 – з коментуванням.
- Прочитайте текст.
Фізкультхвилинка
ПО ГРИБИ

Дружно в ліс ми всі пішли,
Скільки тут грибів знайшли!
В кошики ми їх збирали,
Доки повними не стали,
Ще й побігали там трішки,
Натомили свої ніжки.
Поверталися бадьорі,
А про це вже знали в школі.


ІV. Тренувальні вправи
1. Комбінована робота
а) Групова робота – 2 групи
- Виписати слова з ненаголошеними голосними в корені слів, вставити пропущену букву, дібрати перевірне слово.
І група – ненаголошений [е], ІІ група – ненаголошений [и].
В...рба, ш...рокий, с...стра, м...довий в...сло, ш...потіти, кр...чати, л...сток, с...ненький, з...мля, в...шневий, сл...вовий.
- Назвіть слова, які перевіряли способом добору спільнокореневого слова; які – шляхом зміни слова.
б) Індивідуальна робота - 2 учнів (біля дошки) за потреби допомагає учитель. Потім перевіряємо слова на дошці і в картках
- Запишіть ці самі слова, доберіть перевірні слова.
2. Фронтальна робота за вправою 132 (усно)
3. Робота в парах
- До поданих слів доберіть перевірні. Визначте наголошений склад, підкресліть пропущені букви.

___________________ - ст... пи
___________________ - з ... мля
___________________ - з ... рно
___________________ - в ... сна
___________________ - кр ...ло
___________________ - оз ... ро

4. Тестові завдання
1) Написання наголошених е, и можна перевірити за допомогою:
а) наголосу; б) інтонації.
2) Вкажи слово, в якому потрібно перевірити ненаголошений голосний
а) мед; б) весна.
3) Добери перевірне до слова темніє
а) темнота; б) темно.
4) Визнач перевірне до слова зернятко
а) зернові; б) зерна.
Відповідь: 1) а; 2) б; 3) б; 4) б.
V. Підсумок уроку
- Чого навчалися на цьому уроці?
- Що найбільше сподобалось?
- Полічіть свої фішки. (Оцінювання)
VІ. Домашнє завдання
Основне. Вправа 133 – Списати текст, вставляючи пропущені букви.
Додаткове. Вправа 134 скласти невеликий текст, використовуючи перевірні слова до вправи 132
Категорія: Рідна мова | Додав: Darinna (08.11.2015)
Переглядів: 3940 | Рейтинг: 0.0/0
Мовні цікавинки. Народні прислів'я і загадки. Д. Білоус «Загадка»
Як людина сприймає інформацію
Екскурсія до водойми (до лісу). Правила поведінки поблизу водойми (у лісі)
Криволінійне різання паперу. Виготовлення дидактичної гри «числове віяло»
Об’ємні вироби із природних матеріалів. Виготовлення іграшок із горіхів
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]