Будова слова
Тема уроку. Частини основи: префікс, корінь, суфікс

Тип уроку. Комбінований урок (інтерактивний урок «У мовному кафе»).
Мета. Навчальна – закріпити знання учнів про основу слова; сформувати
поняття префікс, корінь, суфікс, як значущих частин
основи; досліджувати словотворчу роль суфікса і префікса
розвиваюча – розвивати мовне чуття та увагу, мовлення, мислення,
зосередженість, потребу досягти накресленої
мети;сприяти оволодінню ігровими навичками;формувати
навички спільної діяльності;
виховна – виховувати любов до природи та дбайливе ставлення до її
багатств.

ХІД УРОКУ
І. Етап орієнтації
1. Евристична бесіда, мотивація діяльності учнів
Учитель. Діти, сьогодні урок буде незвичайним.
Ми проведемо його у кафе. Що це таке? Ви були у кафе? Що там робили?

— Але кафе у нас буде не звичайне, а «мовне». Ми будемо замовляти всі страви, що стосуються української мови.
Особу, яка обслуговує відвідувачів кафе, називають офіціантом. Сьогодні я буду офіціантом, ви — відвідувачами. Отже, сьогодні в меню:

Меню Вартість
1 Перевірка дом. завд. *
2 Хвилинка каліграфії *
3 «Аукціон» *
4 Словниковий диктант **
Реклама
5 Працюємо разом **
Активний відпочинок
6 Робота в парах *
7 Працюємо самостійно ***
8 Творча робота ***

Валюта:
• Увага
• Правильність
• Взаємодопомога
• Згуртованість
• Дисципліна
• Швидкість
Це — валюта, за яку ви можете придбати будь-яку страву із нашого меню.
2. Орієнтація учнів у темі
1) Індивідуальна страва для гурманів
Картка № 1
Визначити основу слів.
Пісні, горою, диво, земля, просила, світ, ласкавий, книги.
Картка № 2
Визначити основу слів.
Вікно, рідний, дім, портфель, школа, миша, ручка, холодна.

2) Перевірка домашнього завдання
— Зателефонуймо додому. Чи всі мають дозвіл на відвідування кафе?
(Учні звітують про виконання завдан¬ня.)
Перевірка різнорівневої домашньої роботи.
Бесіда.
— Що таке основа?
— Для чого існує закінчення?
— Як воно позначається?
— Як позначається основа?
— Чи може існувати слово без своєї основи?
3) Хвилинка каліграфії
ліс лоб осінь льон
(Повторення з'єд¬нання буквосполучень ос, об, ьо, он.)
— Що є спільним у всіх цих словах? (Нульове закінчення)
— Яка частина кожного слова запи¬сана на дошці?
— Яке слово є зайвим? Чому?
4) Словниковий диктант
— Для замовлення цієї страви про¬шу з кожного столика по-одному представнику.
Олень, горизонт, спасибі, Київ, райдуга, леле¬ка, предмет, корінь, бабуся, лісови¬чок, Україна, ґанок.
— Назвіть слова з нульовим закін¬ченням. (Олень, горизонт, Київ, предмет, корінь, лісовичок, ґанок.) Які це частини мови?
— Назвіть слово, в якому найбільше букв. (лісовичок)
— Яке значення слова?
— Від якого слова воно утворилося?
— Що спільного у словах ліс і лісо¬вичок?
ІІ. Етап цілепокладання мети
— А зараз я пропоную рекламну кампанію нової страви!
Основа слова — це дуже смачна, ві¬тамінна та корисна страва у нашому «мовному кафе». З чого вона складається, ми сьогодні дізнаємося.
III. Етап проектування
1. Проблемне питання
— З яких частин може складатися основа? Пригадайте, що спільного
в словах ліс, лісовичок? Як назива¬ється ця частина слова? (Корінь)
— Отже, основа складається з коре¬ня — і все? (Ні, є ще частини.)
— Як вони називаються, ви дізна¬єтесь, коли проведете дослідження за правилом на ст. 72.
2. Дослідження
— З яких частин складається осно¬ва?
— Як на письмі позначаються час¬тини основи?
3.Робота з підручниками (первинне закріплення)
Попрацюймо разом!
Вправа 163.

4. Робота з таблицею «Частини основи».

Основа Закін-
чення
Префікс Корінь Суфікс
пра-про- -ліс- -ок-
-ов-
-к- -ий


— Зверніть увагу: яка частина основи є в кожному слові? (Корінь)
— З яких ще частин може складатися основа слова?
Висновок. Основа слова складається з трьох значущих частин: префікса, кореня, суфікса. Обов'язковою значущою частиною є корінь.
IV. Фізкультхвилинка
Ми в кафе відпочивали,
Смачні страви куштували.
Подивіться вправо, вліво —
Тут і там — знання на диво!
Треба їх усі придбати,
Щоб розумними зростати!
V. Етап організації виконання плану діяльності
1. Робота в парах. Вправа 164.
2. Самостійна різнорівнева робота
Середній рівень. Випишіть спільнокореневі слова.
1 варіант — Вправа 165.
2варіант — Вправа 166.
Достатній рівень. Позначте частини основи.
Високий рівень. Запишіть слово, в якому є всі частини основи.
3. Творча робота
Робота в групах. Підбір слів до схем:

VI. Етап контрольно-оцінювальний
1. Бліц-тест
1) Основа складається тільки з кореня. (-)
2) Основа обов'язково має префікс, суфікс. (-)
3) Основа слова складається з кореня, префікса, суфікса. Без кореня не існує слово. (+)
2. Підсумки уроку
— З яких значущих частин складається основа слова?
— Яка частина слова є обов'язковою для кожного слова?
— Доведіть, що за допомогою префіксів і суфіксів утворюються нові слова.
— Ось і закінчився наш урок в кафе.
— Які завдання сподобалися найбільше? Чим?
— Що викликало труднощі?
— Все вдалося завдяки гарній роботі на уроці!
VII. Домашнє завдання
— Як встановити зв'язок слів у реченні?
— Що таке основа речення?
— Як визначити підмет і присудок?
Вивчити правило на ст. 72
Достатній рівень. Вправа 167.
Високий рівень. Встановити зв'язок слів у реченні.
Творче завдання за бажанням: скласти меню для сімейного обід
Категорія: Рідна мова | Додав: Галина3008 (05.11.2015)
Переглядів: 3613 | Рейтинг: 0.0/0
Пошиття фартушка для ляльки, оздоблення його швом «уперед голку» та аплікаціє...
Здоров'я і хвороби. Інфекційні та застудні хвороби. Їх профілактика, щепл...
Конструювання меблів із сірникових коробок
Тема. Казки народів світу. Урок позакласного читання
Згинання і складання паперу. Виготовлення іграшок із паперу. Жабка
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]